Végzetes károkat okoznak a bundásbogarak – Így védekezz ellenük!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A tavaszi virágzással együtt megérkeztek a bundásbogarak is, amik ellen nagyon nehéz védekeznünk, viszont mindent meg kell tennünk azért, hogy sikeresen felvegyük velük a harcot, mivel könnyedén végezhetnek az egész kerttel! Cikkünkben bemutatjuk nektek a bundásbogarakat, illetve megmutatjuk a legjobb védekezési módokat is! 

Mit kell tudnunk a bundásbogarakról

A bundásbogár (Tropinota hirta vagy Epicometis hirta) a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe, a ganajtúrófélék (Scarabaeidae) családjába tartozó rovarfaj. Nagyjából téglalap alakú, 8–13 mm hosszú, feketésszürke színű bogár. Egész teste fehéres-sárgás szőrökkel sűrűn borított. Szárnyfedőinek alapszíne fekete, rajta egyedenként különböző számú és elhelyezkedésű fehéres-sárgás foltok vannak.

Néha szintén bundásbogárnak nevezik az igen hasonló, a Tropinota alnembe tartozó Tropinota squalida-t (Scopoli, 1783), melytől úgy lehet megkülönböztetni, hogy a Tropinota squalida hím példányainak hasi oldalán hosszirányú vágat van (ez utóbbi dél-európai faj, Magyarországon nem honos). A színezés és a foltozottság miatt hasonlít a sokpettyes virágbogárra (Oxythyrea funesta), de annak tetején hosszabb szőrök vannak, előtorán pedig nincsenek foltok.

A bundásbogarak életmódja

Lárvája gyökerekkel táplálkozik, kártétele nem jelentős. Tavasszal, a gyümölcsfák virágzásának idején rajzik. Az imágó polifág, alapjában virágporevő (a pollen rá is tapad, ezzel tulajdonképpen segíti egyes növények megporzását), de a gyümölcsfák, a szőlő és a gabonafélék, elsősorban a rozs virágrészeit is rágja, amivel terméketlenséget okoz. Szívesen táplálkozik a keresztes- és fészkesvirágú lágyszárú növényeken is.

Főként laza talajú vidékeken él, időnként tömegesen jelenik meg, imágója március végétől vagy április elejétől júliusig látható, különféle virágok belső részeit rágja (sokszor látható például tavaszi héricsen, martilapun, boglárkákon, gyümölcsfákon, stb.). A lárva korhadó növényi anyagokon él, már őszre kifejlődik, de csak a következő év tavaszán elő a talajból. Általában csak napsütéses időben repül. A kora tavasz első bogarai közé tartozik. Most pedig nézzük, mit tehetünk a bundásbogarak kártétele ellen, a következő oldalon megosztom a legjobb védekezési módokat, érdemes lapozni egyet!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek Házi kert

Tovább a Lexikonhoz

orrbagócsok (Oestndae)

a —>rovarok osztályába, a kétszárnyúak rendjébe tartozó parazita fajokat magába... Tovább

Gyomirtó Racer

Széles hatásspektrumú gyomirtó szer kétszikűek ellen, jelentős mellékhatással a fűféle... Tovább

Tovább a lexikonra