Mik azok az allelopatikus növények (és hogyan bánj velük)

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha már évek óta kertészkedsz, de még sosem hallottad az „allelopatikus” kifejezést, akkor nem vagy egyedül. Abban azonban biztos lehetsz, hogy hallottál, sőt, valószínűleg foglalkoztál is ilyen növényekkel kerti kalandjaid során. De mit jelent ez a kifejezés, és miért érdemes külön kategorizálni ezeket a növényeket? Cikkünk ezekre és hasonló fontos kérdésekre válaszol!

Mit jelent az, hogy egy növény allelopatikus

Az „allalopátia” olyan görög szavak vegyítéséből született, amelyek az egymásnak való károkozásra, szenvedésre utalnak. A növénytermesztésben olyan növényekre mondjuk, hogy allelopatikusak, amelyek képesek ártani más növényeknek, gombáknak, baktériumoknak és egyéb élőlényeknek. Az allelopatikus növények legyengítik „áldozataikat”, megbénítva ezzel létfenntartó funkcióikat. A támadások tartománya lehet nagy (például veszélyeztethet minden széles levelű növényt) vagy egészen szűken célzott is (irányulhat bizonyos növényekre, vagy talajban leledző élőlényekre).

A növények gyökerei gyakran ilyen allelopatikus anyagokat bocsátanak ki magukból önvédelem gyanánt, de az is meglehet, hogy a lebomló növényrészekből szivárognak át a talajba ezek az anyagok. Miután a lebomlás folyamata befejeződik, a legtöbb növény allelopatikus anyagai is semlegessé válnak. Ezért lehet komposztálni az allelopatikus növényeket – lebomlott állapotukban, komposztként már nem jelentenek veszélyt a többi növényre.

Habár ez a jelenség elsőre igen negatívnak hangzik, és komoly károkat okozhat a kertben, az allelopatikus növények valójában igen hasznosak lehetnek az olyan kertészek számára, akik tudják, hogy hogyan kezeljék őket. A kertészek már rég óta alkalmazzák a különféle növények allelopatikus tulajdonságait kertjeikben.

Hogyan alkalmazhatod / előzheted meg az allelopátiát kertedben

A fentiek alapján valószínűleg neked is feltűnt, hogy alkalmazod-e ezeket a növényeket valamilyen hasonló jellegű célból kertedben. Az allelopátia egy rendkívül hatékony fegyver lehet a megfelelő kertészkezekben. Íme, néhány tipp az allelopátia alkalmazásával és elkerülésével kapcsolatban!

Légy óvatos a növények maradványaival

Ha takarás céljából ültetsz növényeket vagy terítesz növénymaradványokat kertedben, akkor jó, ha tudod, hogy ezek milyen anyagokat tartalmazhatnak. Érdemes összeszedni a napraforgók a cirokok, a kukorica, és az uborka minden darabját az ágyásokból, miután leszüretelted őket. Ez után mehetnek a komposzt közé, vagy alkalmazhatod őket takaróként is gyümölcsfáid alatt, hogy visszafogják a gyomokat a fák gyökerei közelében. Ezeket a maradványokat azért nem jó az ágyásokban hagyni, mert allelopatikus anyagokat juttathatnak a talajba (amíg teljesen le nem bomlanak/komposztálódnak).

Ügyelj az allelopatikus gyomokra

A gyomokat a legtöbben nem szívesen látják a kertben, de vannak olyanok is közöttük, amikre különösen érdemes odafigyelni, ugyanis allelopatikus tulajdonságokkal rendelkeznek. Ilyen a tarackbúza, a rizspalka, és a hírhedt parlagfű is, amelyek gátolhatják a közelükben élő növények fejlődését. Azonnal távolítsd el őket gyökerestől, majd a következő tüzelésnél mehetnek a máglyára – semmiképpen nem a komposzt közé! A következő oldalon további védekezési módokat ismerhettek meg, illetve bemutatom a leggyakoribb allelopatikus növényeket is, érdemes tehát lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában
Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

koraérés

a fejl. szakaszok felgyorsulása és így a teljes kifejl. állapotának korábbi bekövetkezése.... Tovább

86/2006. (XII. 23.) FVM rendelet

A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény (a továbbiakban:... Tovább

Tovább a lexikonra