Lencsetermesztés saját kezűleg

Termesszünk lencsét a kertben – Szakértői tanácsok!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Termessz te is lencsét saját kertedben!

A főzeléklencse kártevői és betegségei

Hüvelyes létére a főzeléklencse is fogékony bizonyos betegségekre és kártevőkre, amikről jó előre tudni. Ezek közül a kártevők okozhatnak több fejfájást a kertészeknek, úgymint a levéltetvek és a különböző rovarok lárvái, amelyekről itt olvashatsz bővebben.

Gombás betegségek

Ha főzeléklencséket termesztesz kertedben, akkor a gombás betegségek azok, amikre oda kell figyelned – ilyen például az antraknózis és a botritisz. Ezek a betegségek fekete vagy szürke rendszertelen foltokként jelennek meg növényeiden, és csökkenthetik azok hozamát. Ha szeretnéd elkerülni őket, akkor ügyelj rá, hogy kellő távolságra ültesd egymástól palántáidat, vagy hogy megfelelően megritkítsd őket, miután kicsíráztak.

Ha a megelőzés nem sikerül, akkor rézalapú gombaölőkkel is megpróbálhatod felvenni ellenük a küzdelmet. A légáramlás biztosítása mellett fontos az is, hogy főzeléklencséid jó vízelvezetésű talajba kerüljenek. A fokozott védelem érdekében továbbá igyekezz kétévente forgatni vetéseidet, és vásárolj betegségeknek ellenálló palántákat.

A főzeléklencse szüretelése és tárolása

A főzeléklencsék akkor érettek meg a szüretelésre, ha a növények sárgává, hüvelyeik pedig barnává válnak. Ez általában 80-110 nappal az ültetés után történik, habár vannak olyan fajták is, amelyeknek 130 napra is szükségük lehet. A főzeléklencséket félérett állapotukban is leszüretelheted, nagyjából 70-80 nappal az ültetés után. Ekkor még zöldek lesznek ugyan, de már így is nagyon ízletesek.

Szüreteléskor az egyik kezeddel tartsd a lencse szárát, a másikkal pedig finoman húzd le róla a hüvelyeket. Ügyelj rá, hogy ne szaggasd le a szárakat. Persze metszőollót is használhatsz, ha szeretnél. Ha ki szeretnéd szárítani őket, terítsd szét a hüvelyeket egy napos vagy huzatos helyen (hogy jól járjon közöttük a levegő). Ügyelj rá, hogy egy rétegbe szórd szét őket, ne kerüljenek egymásra.

Egy másik megoldás összekötni és kiakasztani őket száradni, de ilyenkor egy kis pluszt szárat is le kell vágnod a hüvelyekkel együtt, hogy legyen minél összekötni őket. A száraz hüvelyek csépléséhez nincs más dolgod, mint összedörzsölni őket a kezedben, amíg ki nem potyognak belőlük a magok. A száraz hüvelydarabokat egy ventillátorral választhatod el legegyszerűbben a magoktól – a szélre azért nem ajánlott kitenni őket, mert a madarak hamar felcsipegethetik a magokat (hacsak nem vagy ott mellettük, hogy távol tartsd őket).

Tárolás

Ha a félérett, még zöld hüvelyeket takarítod be, akkor ezeket egy hétig tárolhatod a hűtőben. Ez idő alatt érdemes felhasználni őket, mert még hűtve sem őrzik meg sokáig minőségüket. A szárított, csépelt magokat hűvös, száraz helyen kell tartani, így akár 10-12 hónapig is felhasználhatók maradnak – például befőttes üvegekben.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hemoglobinémia (haemoglobinaemia)

a vérpályában széteső vörösvérsejtekből szabaddá váló oldott hemoglobin megjelenése a... Tovább

génerózió

egy adott populációgen. állományának jelentős mértékű elszegényedése. A természetes... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés