A legádázabb kerti kártevők - mutatjuk, hogyan védekezz ellenük

A leggyakoribb kerti kártevők (és hogyan védekezz ellenük)

Szélesi Ferenc
hirdetes
Kerti kártevők elleni védekezés

A kukoricamoly lárvája (Ostrinia nubilalis)

A kukoricamoly lárvájának kedvenc eledele – nem meglepő módon – a kukorica, de nem mond nemet az almákra, a babokra, a paradicsomokra, és a kardvirágokra sem. A lárvák a kukorica leveleit és rojtjait kezdik el rágcsálni, aztán ahogy növekednek, áttérnek szárakra és a csövekre is. Amellett, hogy ragacsos anyagot hagynak maguk után, meg is gyengítik a növényeket, és a kukoricák akár el is dőlhetnek miattuk.

Miről ismerhetők fel a kukoricamoly lárváit?

A lárvák nagyjából 2,5 cm hosszúak, fejük fekete, testük pedig átlátszó, krémszínű, és sötét pöttyök fedik.  A kifejlett molyok sárgásbarna színűek, és többnyire a nyári éjszakákon aktívak.

Hogyan szabadulj meg a kukoricamoly lárváitól

Fontos, hogy télire ne hagyj kukoricamaradványokat a talajon. Így vagy úgy, de szabadulj meg tőlük. A petefürkészek továbbra is a barátaid!

hirdetes

Csigák és házatlan csigák (Gastropoda)

A csigák és a házatlancsigák éppen olyan falánkak, amennyire lassúak. Számtalan fajtájuk létezik, és akár egyetlen éjszaka alatt képesek tönkretenni számos palántát is a kertben. Első sorban fűszerű és fiatalabb növényekre pályáznak.

Miről ismerhetők fel a csigák és a házatlancsigák?

Ezeket az állatokat valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. Általában esős, ködös napokon bújnak elő, hogy tönkretegyék az ember kertjét. Ha növényeid leveleit recésre rágta „valaki”, és/vagy nyálkás csíkokat látsz a talajon, akkor biztos lehetsz benne, hogy a csigák illetve a meztelencsigák állnak a pusztítás mögött. Nézz be a levelek és kövek alá és vizsgáld meg a kerítések alját is.

Hogyan szabadulj meg a csigáktól és a házatlancsigáktól

A csigák és házatlancsigák ellen több taktikát is érdemes bevetni. Az egyik legjobb módszer kézzel összegyűjteni őket, lehetőleg esténként, vagy kora reggel, amikor már/még nincs olyan meleg. Egy-két szorgalmas estét vagy hajnalt követően térj át a heti ellenőrzésekre. A csigák ellen is bevethetsz csapdákat és növényvédő barikádokat, na meg persze különféle organikus mérgeket is. Nem árt, ha különféle madarakat is a kertedbe csalogatsz, amelyek előszeretettel rabolják el a csigákat a növényekről. A holyvafélék (rovarok) szintén segítségedre lehetnek.

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kiválasztószervek

az anyagcserében keletkező fölösleges v. káros anyagok eltávolítását, valamint a só- és a... Tovább

holtághasznosítás

a folyamszabályozás következtében keletkezett holtmeder különféle használatának... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Növénytermesztés Növényvédelem permetezés