Az egres metszése – Hasznos információk az egres metszéséről

Az egres szakszerű metszése – Még tavasz előtt cselekednünk kell!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Minden, amit tudni érdemes az egres metszéséről

Az egres metszése – Tudnivalók metszés előtt

A legfontosabb tény az, hogy a metszést nem mulaszthatjuk el, mivel nagyon fontos, és látványosan megtérül, az új idényben sokkal nagyobb, és több termésben lesz részünk! Metszés előtt érdemes tudni, hogy az egres az idősebb ágain hozza a gyümölcsöket, nem pedig az új hajtásokon – ebből adódóan soha ne metsszük vissza a növényt túlzottan, mert különben nem lesz elég termésünk. 

Az egres metszése – Mik is azok a termőágak?

Fontos, éppen ezért körültekintő odafigyelést igényel az egres tavaszi metszése. Ugye, azt már tudjuk, hogy az idősebb ágakon jön a sok-sok gyümölcs, de melyek is ezek? Az idősebb részeket arról ismerhetjük fel, hogy fásabbak, igazából egy kurta kis ágrész, ami rüggyel rendelkezik. 

Az egres metszése - Mikor kell elvégezni a metszést? 

Az időpont nagyon fontos, ezért szántam ennek külön bejegyzést: érdemes február végén-március közepén elvégeznünk ezt a műveletet, legkésőbb március végén keríthetünk sort rá. Amit még érdemes tudni az időponttal kapcsolatban az az, hogy mindenképpen fagymentes napot válasszunk! 

Az egres metszése – Mire kell odafigyelni? 

Arra kell törekednünk, hogy a levegős elrendezésben sok-sok termőrész legyen az egres bokrunkon. Éppen ezért a metszést mindenképpen a ritkítással kell kezdeni, így a korona megújulhat. A termőrészeket vágjuk vissza kissé, a gyengébb vesszőket pedig rövidre metsszük. Annak érdekében, hogy a bokor sűrű, kompakt megjelenésű legyen, a törzset egyharmad részben kell visszavágni, az ágakat pedig egynegyed részben. Minden olyan ágrészt el kell távolítani, ami a földre hajlana az érő gyümölcsök súlya miatt. Metszés során ügyeljünk arra, hogy a lisztharmattal fertőzött részek el legyenek távolítva teljesen. Egyúttal az elszáradt, elhalt, sérült ágaktól is szabaduljunk meg. 

Az egres metszése – Metszés utáni teendők

Ha végeztünk a metszéssel, akkor segítsük a növényt, hogy új erőre kapjon! Dolgozzunk szerves anyagot (érett trágyát, komposztot) a töve körül található földbe ásó segítségével, és már végeztünk is.  

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

klosztrídiumok okozta betegségek

1. Gázödémás betegségek: a talajban élő - a Clostridium nemzetségbe tartozó - baktériumok... Tovább

biológiai sugárhatás

az->ionizáló sugárzás, a radioaktív sugárzás által az élőlényekben kiváltott hatás.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs kert Növénytermesztés Növényvédelem