Minden, ami buxus – A buxus ültetése, gondozása, metszése

Minden, ami buxus – A buxus ültetése, gondozása, metszése

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Minden a buxusról

A buxus ültetése

A buxust ősszel, vagy a tél végén/kora tavasszal kell elültetni. Hogy egész pontosan hová ültesd, az a választott faj igényeitől függ. A legfontosabb szempontok napfény- illetve a hidegtűrés, aminek külön kell utánajárnod. A buxus leggyakoribb problémája a barnulás, ami túl sok napfény hatására alakul ki. Érdemes tehát ettől, illetve a téli szelektől is védeni buxusaidat, és lehetőleg nem délnyugati irányban nyitott helyre ültetni őket.

Ha egy dolog van, ami minden buxusra vonatkozik akkor az az, hogy egyikük sem szeret vizes talajban ácsorogni. Fontos tehát, hogy a talaj jól elvezesse alóluk a felesleges vizet. Az ideális pH-érték 6,5-7 között mozog. Ezen kívül a buxus nem kényes, ha a talaj összetételéről van szó. Az ültetéshez áss egy olyan mély lyukat, hogy a buxus koronája (ahol a gyökerek és a talaj feletti ágak találkoznak) valamivel a talajszint fölé kerüljön, miután visszatemeted. Ez segít, hogy a víz ne gyűljön össze közvetlenül a növény tövénél.

 

A buxus öntözése

A frissen ültetett buxusoknak az első évben rendszeres öntözésre lesz szükségük, különösen a forró, száraz időszakokban. Életük második évében gyökereik még mindig fejlődésben lesznek, szóval folytatnod kell rendszeres öntözésüket, ha nem esik elég eső. Miután megerősödtek, a buxusok meglehetősen jól tűrik a szárazságot, és csak akkor kell majd fokozottan odafigyelned az öntözésükre, ha sokáig nem kapnak vizet a természettől.

Mindig a talajt öntözd a buxusok tövénél, ne pedig a leveleiket, mert ezzel a növénybetegségek dolgát könnyíted meg rajtuk. Egy réteg talajtakaró segít megakadályozni, hogy a kiöntött víz elpárologjon a buxusok alól, így ritkábban kell majd locsolnod őket.

A buxus trágyázása

A buxusokat tavasszal általános, kiegyensúlyozott összetételű trágyával tápláld, hogy minél több levelet hozzanak. Ősszel ismételd meg a trágyázást, hogy legyen miből megerősíteniük gyökereiket. A trágyát mindig a buxusok gyökerei felett terítsd szét, ami túlnyúlik a levélzetükön is. Ügyelj rá, hogy gyökereik nem érnek le mélyre, és a túlzott trágyázás károsíthatja őket.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-10

Ezeket a növényeket ültesd a hortenziád mellé, hogy még szebben virágozzon

Ezekkel a növényekkel társítva érhetjük el a legszebb hortenzia virágzást! Ismerjük meg a hortenzia igényeinek megfelelő társakat, mutatjuk melyek a legjobbak!

2024-04-10

Itt az eredmény: ez a magyarok kedvenc dísznövénye

Itt a magyarok kedvenc dísznövénye, nézzük meg, melyik az és miért éppen ez a növény oly sok ember kedvence:

2024-04-15

5+1 érdekesség, amit nem tudtál a tavirózsáról

Fedezz fel lenyűgöző érdekességeket a tavirózsákról! Tudj meg többet a Hévízi-tó különleges virágairól, a fehér tündérrózsák sorsáról és sok más meglepetésről!

2024-04-09

Egy citrus hibrid, melyet már kaphatunk itthon, és akár kertben is jól érezheti magát

Fedezd fel a limequat egzotikus ízét és dekoratív külsejét! Ismerd meg a gondozás titkait, és élvezd a frissítő termést egy kertész tanácsaival és tippjeivel.

2024-04-10

Áprilisban indulhat a pázsitfelújítás, ezekkel a lépésekkel

Indítsuk el a pázsitfelújítást ezekkel a lépésekkel, hiszen áprilisban végre eljött az ideje ezeknek a teendőknek. Kövessétek kertészünk szuper tanácsait ti is!

2024-04-11

Ültessük el MOST a nyáron virágzó cserjéket!

Április és május a tökéletes időszak a nyáron virágzó cserjék ültetéséhez, ezért most kertészünk elhozta nektek a legjobb tanácsokat, tippeket a nyári cserjékhez!

2024-04-15

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A hagyma és a répa remek társnövényei egymásnak, elmondom nektek miért érdemes őket egymás mellé ültetni a kertben. Ezek után biztos ti is így fogjátok csinálni!

2024-04-10

Ültessünk sarkantyúkát április közepén ezekkel a tanácsokkal

Ültessünk sarkantyúkát április közepén ezekkel a tanácsokkal. Fogadjátok meg kertészünk tanácsait a sarkantyúka ültetésével és gondozásával kapcsolatban!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cukorrépa (Béta vulgáris L. provar. altissima Döll.)

a libatopfélék (Chenopodiaceae) család Béta nemzetségének Béta vulgáris L. fajához... Tovább

vízáteresztő kapacitás

Az a milliméterben kifejezett vízmennyiség,amelyet a vízzel telítődött talajréteg... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert