Hogyan metszd tavasszal szakszerűen a bokrokat, évelőket?

Bokrok és évelők metszése szakszerűen

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Tudj meg mindent a tavaszi metszésről

Visszacsípés

A lágyszárú évelőket általában a szárak végének, illetve az azokon található első levelek visszacsípésével szokás metszeni. Ennek célja a virágzás késleltetése, illetve a növény magasságának és alakjának a szabályozása. A visszacsípés jót tesz többek között az évelő őszirózsáknak, a méhbalzsamnak, a kék sudárzsályának, a lángvirágnak, és számos egyéb évelőnek is. Ha az ősszel virágzó évelőket szelektíven csíped vissza mielőtt virágba borulnának, akkor azzal késleltetheted virágzásukat, és dúsabbá, kompaktabbá teheted a növényeket.

Milyen eszközökkel és hogyan végezd a visszacsípést?

A legtöbb növény szárának végét akár kézzel is vissza lehet csípni, de használhatsz metszőollót vagy kerti ollót is. A legszebb végeredményért érdemes közvetlenül a levélcsomó felett elvégezni a csípést. Fontos, hogy ne csípj vissza olyan évelőket, amelyeknek csak egy szára vagy virága van (sásliliom, tollbuga, stb.)

Mikor érdemes visszacsípni?

A visszacsípésre ideális időszak általában június eleje és közepe között van, különösen az ősszel virágzó évelők számára. Ha júliusig vársz, akkor nem biztos, hogy a növényeknek elegendő idejük lesz bimbókat növeszteniük a szezon vége előtt. Ez persze csak akkor fontos, ha szempont számodra a virágzás – ha csak a növény alakját szeretnéd megváltoztatni, akkor bármikor elvégezheted a visszacsípést.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

elgyomosodás

természetes v. féltermészetes növénytársulások degradációja, aminek következménye a... Tovább

magtisztító és -osztályozó gépek

az elcsépelt v, betakarított magvakat felhasználás előtt szennyezettségüktől (szármaradék,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem