Védekezz természetesen a kártevők ellen!

FO, GE.

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A kertünk gyakran a szemünk és büszkeségünk fénye, amire jól esik ránézni, és kikapcsolódást nyújt dolgozni benne. Vannak esetek viszont, amikor kiskertünkbe érve nem érzünk mást, csak bosszúságot, az azt feldúló kártevők miatt. Erre mutatunk most pár természetes megoldást!

Ha van egy kis kertünk a ház körül, akkor könnyedén megtermelhetjük magunknak a szükséges zöldség és gyümölcsmennyiséget, ezáltal pedig sok pénzt is spórolhatunk, valamint nem mérgezzük magunk a vegyszerezett bolti és import termékekkel.

Lehet, hogy nehéznek és komplikáltnak tűnik, de tapasztalatból mondom, egyáltalán nem ördöngösség a kertészkedés, csak egy pár dologra kell odafigyelni. Főként a betegségekre és a kártevőkre, amik sok bosszúságot okozhatnak nekünk. Most ezutóbbira hozunk neked néhány egyszerű, házi trükköt, hogy könnyedén leszámolj a kertedet feldúló kártevőkkel. Így megmarad a termés, egészségesebb is lesz, és magunkat is megkíméljük egy lábon kihordott szívinfarktustól.

Jóleső érzés a forró nyári délutánokon egy árnyas fa alatt pihenni, kivéve, amikor bogarak, rágcsálók és csúszómászók zavarják meg az idilli nyugalmunkat. A kertészkedés szépségeihez természetesen hozzátartoznak a különböző élőlények is, azonban ha már felszaporodnak, akkor mindenképp tennünk kell ellenük valamit! Ezért hoztunk neked pár természetes megoldást annak érdekében, hogy megszabadulj a kertedben előforduló betolakodótól. Lássuk ezeket!

1. LEVÉLTETVEK

Tekerjük körbe a kezünket ragasztószalaggal, és érintsük meg a növények leveleit. Ezzel a módszerrel könnyedén csökkenteni tudjuk a levéltetű-populációt. Jó tudni, hogy a levéltetvek messze elkerülik a muskátlikat, ezért nem árt minél több muskátlit ültetnünk a kertünkbe a haszonnövényeink köré is. Ha ez mégse válik be, vagy félted a növényeidet, mert ügyetlennek érzed magad, akkor készíts mosogatószeres-vizes oldatot, és permetezd le vele a növényeidet. Csodát fog művelni!
 

2. CSIGÁK

A csigák leginkább éjszaka lopódzanak a kertünkbe és veszik birtokba növényeinket. Ezért este tegyünk ki számukra egy kis ital csapdát: nagyjából fél-egy méternyi távolságra helyezzünk el kis tálacskákat, és töltsük meg sörrel, vagy tejjel. Nyomkodjuk az edényeket a földbe, úgy, hogy a peremük 1,5 centi magasságban legyen kint. Ebbe szépen bele fognak mászni a csiguszok, és reggel könnyen összeszedhetjük őket.

3. KÁPOSZTALEPKE

Elég nehéz ellenük védekezni sajnos, szemfülesnek kell lenni, hiszen a rajzás előtt az első kis lárvák megjelenéskor a legmegfelelőbb erre az időpont. Hamar berágják magukat a káposztafélék belsejébe, és szép csendben felfalják a nekünk szánt leveleket. A legjobb természetes védekezési módszer ellenük, ha a káposzta mellé kaprot, köményt, vagy ánizst ültetünk.

4. SZÚNYOGOK

Ezek a szörnyen szemtelen vérszívók szerencsére nem szeretik a szegfűszeg, bazsalikom, eukaliptusz, és ánizs illatát. Így használjuk ezeket az illóolajokat ellenük, és a szúnyogok messze el fognak kerülni minket. Ugyanígy ültessünk ilyen növényeket a többi haszonnövény mellé is.

5. LÓDARÁZS

Tegyünk egy hamutartóba kevés őrölt kávét, gyújtsuk meg, majd fújjuk ki, hagyjuk elfüstölni. A lódarazsak ugyanis nem szeretik az erőteljes illatú füstöt.

6. VAKOND

 

A vakond egyfelől nagyon hasznos állat, hiszen megeszi a zöldségeskertet és gyümölcsfákat rongáló kártevőket, másrészt viszont bosszúságot okoz, mert feltúrja a kertünket. A védekezés érdekében egyengessük el a vakondtúrást, majd mélyítsünk bele egy lyukat. Ezt a lukat töltsük fel egy kevés szappanos vagy fokhagyma tinktúrás vízzel, ettől a vakond majd szépem el fog menekülni a kertünkből.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

adaptálás

helyszíni körülményekre, sajátos viszonyokra való alkalmazkodás. Leginkább a ->típustervek... Tovább

hiperplázia (hyperplasia)

a sejtek szaporodásából eredő szövet-, ill. szervmegnagyobbodás. Tovább

Tovább a lexikonra