Szőlőtőke telepítése

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Mivel hosszú évekre tervezzük a szőlő tőkéink telepítését, nem mindegy, hogy hova, hogyan és milyen fajtákat ültetünk. Most megmutatjuk, mire is érdemes odafigyelni szőlőtőkék telepítésekor. 

Hasonlóan a gyümölcsfákhoz, a szőlőtőkék is évtizedekig lesznek társaink a kertben, ezért jogos, hogy telepítésüket alapos előkészületek után, gondosan végezzük. Már az elején el kell döntenünk, csemege- vagy borszőlőfajtákat ültetünk-e, mert ha borászkodni akarunk, ahhoz eszközök és pince is szükséges. Kisebb területre csak csemegeszőlőt érdemes telepíteni, abból is többféle, különböző időben érő fajtát.

A borszőlőfajták között viszont úgy érdemes válogatnunk, hogy nagyjából egy időben érjenek, mert így egyetlen nagy nekibuzdulással elvégezhetjük a szüretet. Fagyoktól erősen veszélyeztetett, mély fekvésű területekre nem érdemes szőlőt ültetni, a nem fagyveszélyes, de hűvösebb klímájú térségekben pedig – ahol később érik be minden – korai fajtákat válasszunk. Megfontolandó a szőlőlugas létesítése is, mert ebben a formában jobban érvényesül a tőke termőereje. Kötött talajra csak oltványszőlőt vásároljunk, mert az ördög (azaz a filoxéra) nem alszik: ez a mindmáig veszélyes kártevő a saját gyökerű tőkét idővel elpusztíthatja.

Nagyobb arányú telepítéshez géppel lazítsuk meg a talajt 70-80 centi mélységben. Ha csak néhány tőkét ültetünk, ássunk gödröt minden egyes tőnek. Alapterülete legalább 80 x 80, mélysége 70-80 centi legyen. A gödör aljában terítsünk el érett szerves trágyát 20-30 centi vastagon, erre feltalajt terítsünk, hogy a szőlő gyökere közvetlenül ne érintkezzen a trágyával. A fennmaradó üreget a trágya és az altalaj keverékével töltsük föl (3 rész földhöz 1 rész trágyát számítva). Ültetés előtt éles metszőollóval kissé vágjuk vissza a roncsolt talp- és oldalgyökereket, de fölöslegesen ne metszegessük. Ültetéskor csak annyi földet vegyünk ki, hogy az oltvány gyökérzete kényelmesen beleférjen a gödörbe; az oltási hely pedig egy-két centire kerüljön a talajszint fölé. Az elültetett oltványt célszerű alaposan beöntöznünk, vesszőjét pedig 20 centis földhalommal fednünk. A sorok iránya sík vidéken a fő széljárásra, dombos terepen pedig a lejtő irányára legyen merőleges. Gyakorlati tapasztalatok szerint legjobb a sorokat észak-dél irányban vezetni.
Szabad Föld

Forrás: EU-Info


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-05-17

Itt az idő: kötözd le a szőlőt, hogy bőséges termésed legyen az idén!

Közeledik a nyár, így itt az idő a szőlő lekötözésére. Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket, amivel elérheted, hogy idén neked is bőséges termésed legyen!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-05-17

Amiért az egész veteményes kert hálás lesz: Így ültess kerti büdöskét

A kerti büdöske (Tagetes) ültetése egyszerű és kiváló választás mind a díszkertek, mind a veteményesek számára. Mutatjuk miért, és hogyan ültess büdőskét!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

További cikkek ebben a témában
Agrárjog Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

evolúció

az élő anyag keletkezése élettelenből, az élő szervezetek változatosságának, valamint a... Tovább

juhok pároztatása (berregtetés)

a legtöbb juh idényhez kötötten sokszor ivarzó (poliösztruszos) állat, tehát az év... Tovább

Tovább a lexikonra