A világ legzajosabb madara – Nem hiszed el, mekkora hangja van!

Szélesi Ferenc

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Elképesztő, mennyire lármás a világ leghangosabb madarának tartott csombókos harangozómadár. Mostani cikkemben ezzel a különleges állattal ismerkedhettek meg, ráadásul egy videót is hoztam, ami bizonyítja nem mindennapi hangját! 

A csombókos harangozómadár bemutatása

A csombókos harangozómadár (Procnius albus) a madarak osztályának a verébalakúak rendjéhez, ezen belül a kotingafélék családjába tartozó madárfaj. Először 1783-ban, Johann Hermann, francia orvos és természettudós írta le az állatot, akkor még Ampelis nembe Ampelis alba néven. 

A csombókos harangozómadárral Dél-Amerika északi részén, elsősorban Brazíliában, Guyanában, Suriname-ban, Venezuelában (leginkább az Amazonas vízgyűjtő területén), illetve Trinidad és Tobago szigetein találkozhatunk. Természetes élőhelyei közé tartoznak a szubtrópusi és trópusi síkvidékek, valamint a hegyi esőerdők. 

A csombókos harangozómadár jellemzői

A csombókos harangozómadár körülbelül galambméretű, a hím példányok testhossza 28-29 centiméter, testtömegük 210-220 gramm. A tojók ezzel szemben 27-28 centiméteresre nőnek meg, és 218-223 grammot nyomnak. A különbséget inkább a tollazatuk jelenti, ugyanis a hímeké fehér, a nőstényeké pedig zöld. A csombókos harangozómadár leginkább gyümölcsökkel táplálkozik, fészkében pedig általában két tojás található. 

A csombókos harangozómadár a világ leghangosabb madara

Jeff Podos massachusettsi kutató és szerzőtársai véleménye szerint a csombókos harangozómadár a világ leghangosabb madara. Szerintük a madár kiáltásai elérhetik a 113 decibelt is, ami nagyjából egy cölöpverőgép hangjával egyenlő. Nem régiben kutatások folytak az Amazonas vidékén, ahol átlagosan 116 decibel értékű kiáltásokat dokumentáltak, ráadásul kiderült, hogy időnként a 125 decibelt is eléri a madár hangja.

Csak, hogy érzékeltessem, mennyire hangos ez, elmondom, hogy 110 decibel például a láncfűrész hangja, 120 mondjuk a légkalapács, vagy a rendőrautó szirénája, 130 pedig a mennydörgés. A párt kereső hím adja elő ezt a nagy hangot, ami kilométerekre elhallatszik. A kutatók azt is megállapították, hogy minél hangosabban kiált a madár, annál rövidebb ez a hang. Most pedig hallgassátok meg ti is a saját füleitekkel a világ leghangosabb madarát!

Képek forrása: bal oldali fotó: Hector Bottai/Wikimédia, jobb oldali fotó: Naturmuseum Senckenberg/Wikimédia


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-16

Uborka tápoldatozás a nagymama titkos receptjével

Így tápoldatozzunk uborkát sikeresen, a nagymamám titkos uborka tápoldat receptjével. Ez a trükk garantáltan be fog válni neked is és gyönyörű uborkáid lesznek!

2024-05-16

Élesztős trükk a szuper palántákhoz: dobd fel a növényeidet ezzel a titkos hozzávalóval!

Az imént egy ilyen trükköt sikerült nekünk is megtudnunk: mutatjuk az élesztős tippet a szuper palántákhoz!

2024-05-15

Soha többé penészes eper! - Így tarthatod frissen egy hétig is!

Nálad is gyorsan megromlik az eper egy hét tárolás után? Megmutatjuk hogyan tarthatod frissen egy hétig úgy az epret, hogy soha többé ne legyen penészes!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-16

5 különleges májusi virág, aminek illatától még a szomszéd is megrészegül

Fedezzük fel együtt a legkülönlegesebb és legjobb illatú májusi virágokat, melyeknek illata valóban részegítő tud lenni, hiszen annyira kellemesek és finomak!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

79/2008. (VI. 24.) FVM rendelet

A zöldség-gyümölcs termelõi csoportok és termelõi szervezetek nemzeti szabályozásáról... Tovább

kosok takarmányozása és tartása

a tenyészidőszakon kívül tk. életfenntartó takarmányadag illeti meg a kosokat, kondíciójuk... Tovább

Tovább a lexikonra