Beszélő madarak

T.J.Lora

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

 

Trükköző kutyákat, macskákat, lovakat, delfineket, fókákat és ki tudja még, milyen állatokat láttunk már. Azt is tudjuk, hogy a papagájok egyes fajtái képesek elismételni az ember szavait. De van e határ az állatok tehetségét illetően?

A varjúféléket tartják a legértelmesebb és legügyesebb problémamegoldóknak, s közülük is az ausztrál szarka (alul a képen) bizonyosodott a legokosabbnak. A varjúfélék elképesztően gyorsan tanulnak, és bonyolultabb, összetett feladatokat is képesek kilogikázni, majd aszerint megoldani a feladványt.

Néhány kísérlet alkalmával az is bebizonyosodott, hogy intelligenciájuk jóval meghaladja a kutyákét. De végiggondolva, hogy mire lehet szüksége az egyik állatnak a túléléshez, és mire a másiknak, talán nem is meglepő, hogy a varjúféléknek jóval több praktikát kell ismerniük a természetben, mint a kutyáknak az ember mellett.

A holló és a szarka emellett ügyes hangutánzóként is megállja a helyét, jóllehet tanítás szükséges ahhoz, hogy elkezdjék visszamondani a szavainkat, nem önállóan próbálgatják tehetségüket.

Akadnak azonban olyan madarak is, melyek maguktól kezdik el utánozni a környezetükben hallható hangokat. Ilyen például a seregélyfélékhez tartozó beo és a lantfarkú madár is. Előbbit háziállatként is tartják, és hasonlóan a varjúfélékhez, illetve a papagájokhoz tanítható beszédre, de az állatkerti példányok olykor unaloműzésből is visszaadják a különféle hangokat maguk körül.

A lantfarkú madár általában a többi madár énekét építi be a saját dalába, de előfordul olyan is, hogy az emberek által használt eszközök hangját is megjegyzik. Így például a láncfűrészt, fúrógépet, játék lézerpisztolyt, fényképezőgép kattogást is felfedezhetjük az állatkerti madarak esetében.

Ha kíváncsi vagy ezekre a madarakra beszéd közben is, lapozz és nézd meg róluk a videókat. A hollónak például egészen emberi hangja van, míg a beoé sokkal inkább egy náthás robothoz hasonlítható. 

 Íme egy beszélő holló. Szerintem elképesztően jó pofa, főleg, amikor nincs kedve beszélni. :) 

Kacsát utánzó és beszélő beo madár. 

Az Over the rainbow dalt éneklő “double yellow headed amazon” (sárgafejű amazon) papagáj.

A lantfarkú madár más madarak énekeit is eltanulja, mint például a jellegezetes nevetésszerű hangot a kacagójancsitól. 

És bár ő nem beszél, de érdemes megismerni összetéveszthetetlen hangját, melyet a lantfarkú madár is utánoz.

Kacagójancsi.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

arató-cséplő gép (gabonakombájn)

a szemes termények, elsősorban a gabonafélék betakarítására szolgáló magajáró... Tovább

vezetőrúd

Az állatok irányítására,szükség szerint fékezésre szolgáló eszköz.Használatos a... Tovább

Tovább a lexikonra