3 bevált módszer a fokföldi ibolya szaporításához

Szélesi Ferenc

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Csodálatos növény, személy szerint nagyon kedvelem, mindig mosolyt csal az arcomra. Az évek alatt sikerült rengeteget kísérleteztem vele, legfőképpen a szaporításával, ezértg most megosztom veletek a 3 legjobb módszert a fokföldi ibolya szaporításához!

A fokföldi ibolya szaporítása – A fokföldi ibolya szaporítása tőosztással

Az egyik legkönnyebb és legjobb módszer a fokföldi ibolya szaporítására a tőosztás. Nincs más dolgunk, mint szétválasztani a levélrózsákat úgy, hogy mindegyik része rendelkezzen gyökérzettel. A keletkezett töveket ültessük el a számára létrehozott ültetőkeverékbe és figyeljük a fejlődésüket. 

A fokföldi ibolya szaporítása – A fokföldi ibolya szaporítása dugványozással

A másik rendkívül eredményes módszer a levéldugványról történő szaporítás, amit érdemes tavasszal elvégezni. Egészséges levelet kell leválasztanunk a növényről levélszárral és levélnyéllel együtt. Használjunk éles, fertőtlenített ollót, ügyelve arra, hogy közvetlenül a tövénél vágjuk le a dugványt. Ezután a levélnyelet kurtítsuk meg 4-5 centiméteresre, majd dugjuk az ültetőközegbe fúrt lyukba és óvatosan nyomkodjuk meg a földet.

Ezután nincs más dolgunk, mint folyamatosan locsolnunk és biztosítani számára a 20-23 Celsius fokos hőmérsékletet. Nagyjából 3-4 hét szükséges ahhoz, hogy megjelenjenek a gyökérkezdemények, viszont további 3-4 hét kell ahhoz, hogy megjelenjenek az első kis levelek. 

A fokföldi ibolya szaporítása – A fokföldi ibolya szaporítása magról

Igaz, hogy legeredményesebben, legkönnyebben dugványozással és gyökereztetéssel szaporíthatjuk a fokföldi ibolyát, viszont megpróbálkozhatunk a magról való szaporítással is. A magok csíráztatásához használjunk tőzeget, perlitet, zöldhomokot, illetve vermikulitot is, ezáltal kellően laza ültetőkeveréket kapunk. A magok általánosságban 10-14 nap alatt csíráznak, a hőmérsékletre fokozottan figyelnünk kell: ideális a 20 és a 23 Celsius fok közötti hőmérséklet. 

A fokföldi ibolya szaporítása – Összegzés

Megállapíthatjuk, hogy a fokföldi ibolya szaporításához nincs szükségünk sok időre, összességében elmondható, hogy 2-6 hónap elteltével már rendelkezik az új növényke legalább 2-3 kifejlett levéllel. Próbáljátok ki bármelyik módszert, biztos lehettek abban, hogy beválnak! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

További cikkek ebben a témában
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés virág

Tovább a Lexikonhoz

fertőző növénybetegségek

olyan kóros folyamatok, amelyek kiváltói a beteg növényekről az egészségesre átterjednek... Tovább

exogén ritmus (külső ritmus)

az élő szervezetek egyes életműködéseinek olyan szakaszossága, amely egy adott környezeti... Tovább

Tovább a lexikonra