73/2006. (X. 17.) FVM rendelet


a mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint az élelmiszer-ipari tevékenységhez kapcsolódó szakterületeken az igazságügyi szakértõi tevékenység folytatásához szükséges szakmai gyakorlat szakirányú jellege igazolásának eljárási rendjérõl


Az igazságügyi szakértõi tevékenységrõl szóló 2005. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Szaktv.) 31. §-ának (8) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következõt rendelem el:
1. § (1) Az igazságügyi szakértõi szakterületekrõl és az ahhoz kapcsolódó képesítési és egyéb szakmai feltételekrõl szóló 9/2006. (II. 27.) IM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. számú mellékletében meghatározott mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint élelmiszer-ipari (a továbbiakban együtt: mezõgazdasági) szakterületen az igazságügyi szakértõi tevékenység folytatásához szükséges szakmai gyakorlat szakirányú jellegének igazolására e rendelet szerint kell eljárni.
(2) E rendelet alkalmazásában kérelmezõ az a természetes személy, aki a Szaktv. 3. § (5) bekezdésében foglaltak alapján a mezõgazdasági igazságügyi szakértõi tevékenység folytatásához szükséges szakmai gyakorlat szakirányú jellegének igazolása iránt kérelmet (a továbbiakban: kérelem) nyújt be.
2. § (1) A kérelmet a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz (a továbbiakban: minisztérium) kell benyújtani.
(2) A minisztérium a szakmai gyakorlat szakirányú jellegének igazolására hatósági bizonyítványt ad ki.
3. § (1) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmezõ
aa) személyazonosító adatait (név, születési hely és idõ, anyja neve, lakcíme),
ab) az R. szerinti felsõfokú szakirányú iskolai végzettségét, szakképesítését igazoló oklevelének (bizonyítványának) számát és keltét (kar, szak feltüntetésével),
ac) szakképesítésének megnevezését,
ad) tudományos fokozatát, amennyiben ilyennel rendelkezik,
ae) jelenlegi foglalkozását, beosztását, munkakörét,
af) munkáltatójának (megbízójának) megnevezését, címét; továbbá
b) az engedélyezni kért igazságügyi szakértõi szakterület(ek) megnevezését.
(2) A kérelem tartalmazhatja a kérelmezõ nevéhez köthetõ egyéb, a szakmai mûködés és szaktudás magas színvonalát alátámasztó szakmai publikációk témáját, megjelenésének idõpontját és helyét, illetve tudományos tevékenységének ismertetését.
(3) A kérelemhez csatolni kell:
a) a képesítést igazoló okirat hiteles másolatát (honosított okirat esetében a magyar nyelvû fordítás hiteles másolatát);
b) a tanulmányok, illetve végbizonyítvány igazolására szolgáló közokiratot (leckekönyv);
c) a szakmai önéletrajzot, mely tartalmazza a kérelem benyújtásáig eltelt idõszakban végzett szakmai tevékenység részletes leírását, kiemelten a kérelemben megjelölt szakirányú szakmai tevékenységre. Az önéletrajzban a kérelmezõnek részleteznie kell, hogy munkáltatónként és munkakörönként milyen szakirányú szakmai gyakorlatot szerzett, azok idõtartamának (év, hó, nap szerinti) megjelölésével;
d) a tudományos fokozat megléte esetén annak igazolását;
e) a szakmai gyakorlat idõtartamának igazolását.
(4) A szakmai gyakorlat idõtartamát közszolgálati, közalkalmazotti, hivatásos szolgálati jogviszonyban vagy munkaviszonyban álló kérelmezõ esetén a munkáltatója igazolja. Ez lehet a foglalkoztatástól függõen a kérelmezõ jelenlegi, illetve korábbi munkáltatója. Az igazolás tartalmazza a kérelmezõ nevét, lakcímét, a munkakör részletes leírását és a szakmai gyakorlat idõtartamát. A szakmai gyakorlat idõtartamát munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony esetében, továbbá a kérelmezõ korábbi foglalkoztatójának jogutód nélküli megszûnése esetében szerzõdés vagy a munkavégzés igazolására alkalmas és a szakmai gyakorlat idõtartamát alátámasztó egyéb dokumentum igazolja.
(5) A nem magyarországi hatóság által kiadott okiratot, igazolást vagy azok másolatát hiteles magyar nyelvû fordítással együtt kell csatolni.
4. § (1) Szakmai gyakorlati idõn az egyetemi vagy fõiskolai szintû alapképzésben szerzett, szakterületnek megfelelõ szakirányú végzettség, valamint a szakterületen további szakirányú szakképesítés megszerzése után, a kérelem benyújtását megelõzõen meglévõ, a megjelölt szakterületen eltöltött gyakorlati idõt kell érteni. A különbözõ munkahelyeken szerzett gyakorlat idejét össze kell adni.
(2) A szakmai gyakorlati idõbe nem számítható be a megszakítás nélkül hat hónapot meghaladó fizetés nélküli és rendkívüli szabadság, a szülési szabadság, illetve a gyermekgondozási díj és - a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 21. §-a szerinti keresõtevékenység kivételével - a gyermekgondozási segély folyósításának idõtartama.
5. § A hatósági bizonyítványt a minisztérium a kérelem elõterjesztésétõl számított 30 napon belül a mellékletben meghatározott módon és tartalommal állítja ki.
6. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ 8. napon lép hatályba.