A licsi nevelése, a licsi felhasználása, a licsi gondozása

Te is nevelhetsz licsit magról, mutatom, hogyan! - Minden a licsiről!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Minden a licsiről

(Kép forrása: Flickr)

A licsi nevelése magról

Sajnos azzal kell kezdenem, hogy benne van a pakliban az is, hogy a magról ültetett licsifa ültetés után 25 évig nem fordul termőre, vagyis egy darab gyümölcsöt sem hoz, viszont a magok könnyedén kihajtanak, amik szépek, és a lassú ütemben növekvő fácska évek alatt csodás dísze lesz környezetünknek! 

Mi szükséges a licsi neveléséhez?

Először is válasszunk árnyékos helyet a csíráztatáshoz, de arra ügyeljünk, hogy a későbbiekben napos fekvést fog igényelni a fa. Szóval a magokat vessük el cserepekbe, ezeket tegyük árnyékos helyre, amíg ki nem hajtanak, ezután a csemetét költöztessük át naposabb helyre! A növényünk hamar el fogja érni a 20-30 centiméteres magasságot, viszont ennél magasabbra nem fog nőni az elkövetkező két évben.

Fontos, hogy magvetés előtt ellenőrizzük a talaj pH-értékét, a licsi számára ugyanis savas kémhatású, 5,5 pH-értékű talaj az ideális, még a 7,5 pH-értékű talajban is elél. A földhöz keverjünk homokot és tőzegmohát, egyenlő arányban, ezt a keveréket 5-10 centiméter mélyen dolgozzuk be a talaj felső rétegébe. 

Honnan szerezhetünk licsimagot? 

Gyűjtenünk kell pár érett gyümölcsöt egy licsifáról, vagy egy üzletből, piacról. Az érett gyümölcsöt onnan lehet felismerni, hogy nagyjából 3-4 centiméter hosszú, vöröses-rózsaszínes héja édes, húsa fehér, lédús, ízletes. 

A licsi magvetése

Minden egyes érett gyümölcs közepén van egy hosszúkás, barna mag, nekünk erre lesz szükségünk. Bontsuk le a magról a magköpenyt, majd a magokat öblítsük le vízzel. Ezután ne szárítsuk meg, hanem ültessük el is azonnal, mivel nem sokáig maradnak életképesek. A magok másfél-két centiméteres mélységbe kerüljenek, 50-60 centiméterre egymástól. Ültetés után locsoljuk meg a magokat, és ügyeljünk arra, hogy mindig legyen nyirkos a talaj a csíráztatás ideje alatt. 

További tudnivalók a licsi neveléséhez

Óvni kell a facsemetéket az erős széltől, éppen ezért érdemes elhelyezni épület, vagy erős kerítés közelében. A kis csemetét védhetjük úgy, hogy felfordított műanyag vödörrel lefedjük, erre pedig nehezékként téglát teszünk. A szél nagyon könnyen kárt tesz a gyenge hajtásokban, szóval ez az, amire nagyon oda kell figyelnünk! A továbbiakban is ügyeljünk arra, hogy a talaj mindig nyirkos legyen, télen pedig érdemes bevinnünk, mert nem igazán szereti a hideget. Reméljük, hogy kedvet kaptatok a licsi neveléséhez, vágjatok bele bátran!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

immunválasz

az antigén hatására a szervezetben létrejött reakciók összessége, amely az immunrendszer és... Tovább

generátor

olyan villamos gép, amely mechanikai munka segítségével villamos áramot fejleszt. Működése... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem