A napos kertek egynyári szépsége – bemutatkozik a záporvirág

TK, SFV, NA

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A záporvirág, vagy más néven gazánia a napos kertek koronázatlan, egynyári királynője. Népszerűsége már évekkel ezelőtt megkezdődött, és ez egyáltalán nem véletlen, hiszen meseszép virágzása mellett gondozása sem jelent különösebb kihívást! Ismerjétek meg Ti is mostani cikkünkből.

A záporvirágot sokan napvirágként esetleg esővirágként emlegetik, ugyanis élete során képes jelezni, ha vihar közeledik – virágait még a záporok megérkezte előtt összecsukja. Ez a különleges növény a fészkes virágzatúak rendjébe, az őszirózsafélék családjába tartozó nemzetség – mindössze 15 fajt tudhat magáénak. Virágzata nagyon hasonlít mind az őszirózsához, mind a napraforgóhoz – ezeket májustól egészen az őszi fagyokig csodálhatjuk meg. Általában ezek a sárga legkülönbözőbb árnyalataiban pompáznak, de létezik belőlük lila, fehér, esetleg rózsaszín is. Ennek köszönhetően rendkívül látványosak.


Ez a növény Közép- és Dél-Afrikában őshonos, más területekre csak betelepítés útján került, viszont hazánkban is már a legtöbb kiskertben megtalálható. Elsősorban hazánkban egynyári növényként kezelik, de megtalálhatóak évelő fajtái is.

Érdekessége még, hogy nem csak, mint már említettem, záporok előtt csukja be nagyobb méretű virágait – ez történik vele éjszakánként is. Mivel Afrikából származik, rendkívül melegkedvelő – évelő fajai egészen a trópusitól a mérsékelt éghajlati övekig könnyedén termeszthetőek, még egynyári változatai inkább csak a mérséklet éghajlatot kedvelik.


Bokros növekedése egészen a tíz centimétertől a harminc centiig terjedhet, levelei tőlevélrózsát alkotnak, szabdalt vagy ép szélükkel lándzsa alakban fejlődnek. Virágai margarétaszerűek, nagyok, hosszan nyílóak, így kitűnő dekorációs elemei lehetnek kertednek, esetleg erkélyednek, teraszodnak, amennyiben balkonládában neveled őket. Megtalálhatóak a napvirágnak vagy esővirágnak hibrid változatai is, amikkel a legtöbb kertészetben találkozhatsz.
 

 

 

Amennyiben érdekel cikkünk folytatása, lapozz!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

További cikkek ebben a témában
kert Kertészet virág

Tovább a Lexikonhoz

sárkereplucerna (sarlós lucerna, svédlucerna, Medi-cago falcata L.)

a ->pillangósok családjának tagja. Évelő, elágazó gyökerű; szára 60—70 cm-re nő... Tovább

11/2006. (II. 3.) FVM rendelet

az Izsáki Arany Sárfehér védett eredetû borról A szõlõtermesztésrõl és a... Tovább

Tovább a lexikonra