Szerinted meddig él egy méh? Tippelj!

FO, GE.

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Manapság hazánkban is egyre népszerűbb a méhtartás, így jó, hogy ha tájékozottabbak vagyunk ezen a téren, akkor is, ha mi magunk nem feltétlen szeretnénk ebbe a munkába belevágni. Te például tudod, meddig él egy méhecske? Na, tippelj! Most pedig olvasd el a cikket, és tudd meg te is, hogy legközelebb már többet tudj erről, mint a barátaid!

#szavazas-66#

A kérdés megválaszolása belátom, kissé becsapós, mivel elég összetett a kérdés. A méhek élete ugyanis a méhcsalád összetételének köszönhetően valamivel összetettebb, mint azt sokan gondolnánk. Azzal ugye mindenki tisztában van, hogy a nálunk honos mézelő méhek családokba tömörülnek, és ennek a családnak a létrehozója az anyaméh, vagy másnéven méhkirálynő. A méhkirálynő gyermekei a dolgozók, akik nőstény munkásméhek, valamint a herék, akik a hímek. Az anyának a szaporításon kívül nincs más feladata, kizárólag erről gondoskodik, míg a munkás méhek eleséget gyűjtenek, etetnek és építenek. A herék speciális feladata pedig az anya megtermékenyítése.

A méhecskék testfelépítése és élethossza is függ az adott munkakörtől, amit elvégeznek, éppen ezért nem beszélhetünk egységesen a méhek élettartamáról, mindenképpen külön- külön kell bemutatni a méhkaptárban élő méhek életét.

Meddig él egy dolgozó méh?

A méhcsalád legnagyobb részét a dolgozók alkotják, akik akár több tízezren is lehetnek egy méhkaptárban. A dolgozó méhek fejlődése összetett. Ez úgy alakul, hogy 3 napig pete, 6 napig álca állapotban vannak, majd csak a 9. napon történik a fiasítás a nevelő méhek által (a kukac bent bebábozódik), majd a 21. napon kel ki a fiatal méhecske. 
 

Ne felejts el lapozni, hogy a többi válasz is kiderüljön!

A kikelést követően a méhek munkamegosztása precíz és tökéletesen megtervezett. A dolgozók munkája, hogy a kaptárban viaszsejteket takarítsanak, idős álcákat etessenek, majd méhpempővel fiatal álcákat etessenek, viaszt termeljenek, mézet érleljenek, kaptárt őrizzenek, majd később virágport és nektárt gyűjtsenek, életük legvégén pedig vizet és propoliszt gyűjtsenek. Ezért a dolgozó méhek élettartama leginkább attól függ, hogy melyik évszakban születnek: ha meleg hónapokban (különösen a repce, az akác és a napraforgó virágzás idején), akkor csak 4-6 hétig élnek, mert gyorsan elhasználódik a szervezetük. Ha a nyár végén születnek, akkor viszont 5-6 hónapig is élnek, a következő tavaszig.

Meddig él a méhkirálynő?

 

Kétség kívül az anya méh az, amelyik a leghosszabb ideig él, de ez a munkaköréből is adódik. Az anya feladata ugyanis a méhcsalád szaporodásának biztosítása. Érdekes tudnivaló, hogy a méhkirálynő ugyanolyan petéből kel ki, mint a dolgozó méhek, csak az álca állapotában kapott különleges tápanyagnak – a méhpempőnek- köszönhetően alakul át küllemében és felépítésében is, így alkalmassá válik az anyai feladatok ellátására. A méhkirálynő élete során csupán egyetlen egyszer pározik, ekkor viszont több herével, ezt követően pedig 1500 – 2000 petét rak.

Az anyaméh életkora a leghosszabb, akár 4-5 évig is élhet. De mivel csak 2-3 évig petézik, a méhcsalád általában 2-3 évente újat nevel

Meddig élnek a herék?

 

A méhkirálynő megtermékenyítéséért felelős hím méhek a herék, akik kétség kívül a méhcsalád gyakran legrövidebb életű tagjai. Általában 3-5 hónapig élnek. A here az anya és dolgozó méhekkel ellentétben megtermékenyítetlen petéből születik, és 24 nap alatt fejlődnek ki a petéből. Mivel egyetlen feladatuk a szaporítás, a télre készülve a dolgozó méhek kiüldözik őket a méhkaptárból és rövid időn belül elpusztulnak.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

45 nap az életük és értünk dolgoznak: ilyen a méhek hihetetlen élete

Ismerd meg a méhek csodás világát! Fedezd fel a méhek rövid, de munkás életét, és tudd meg, hogyan járulnak hozzá a méhek a mezőgazdasághoz és az ökoszisztémához!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek kert

Tovább a Lexikonhoz

sárgaság (ikterusz, icterus)

az —>epefesték-forgalom zavara; az epefesték (bilirubin, biliverdin) fölhalmozódik a... Tovább

izotóptemető

a közepes és hosszú felezési idejű radioaktív izotópot tartalmazó hulladékok tárolására... Tovább

Tovább a lexikonra