Elképesztő invázió, pillanatok alatt pusztítják el a bokrokat

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Sajnos már Magyarországon is egyre több helyen találkozhatunk a puszpángmollyal, ami pillanatok alatt képes végezni az összes kertben lévő bokorral. Vigyázzatok vele ti is mindenképpen, a most következő cikkben elmondom, hogyan védekezhettek ellenük!

Hogyan ismerjük fel a puszpángmolyt?

A selyemfényű puszpángmoly eredetileg Ázsiában terjedt el, Magyarországon a legelső példánnyal 2011-ben találkoztak, Sopron környékén gyűjtötték be. Ekkor jelent meg először Európában is, azóta viszont már az egész kontinenst és Magyarországot is végigjárta, Szegeden, Debrecenben, de az ország számos pontján találtak már példányokat.

A veszélyes kártevő nagyjából 4-5 centiméter hosszúságú, sárgászöld színű, rajta fekete és világossárga sávok találhatók, illetve fekete pöttyök, melyekből fehér szőrcsomók ágaskodnak ki. A faj legfőképpen a puszpáng nemzetséget szereti, a nálunk általában sövényként használt buxusokat. Károkat legfőképpen a táplálkozó hernyó okoz, kezdetben csak a leveleket hámozgatja, ez annyit jelent, hogy a levél egyik oldalát rágja le. Itt azonban nem áll meg, később az egész levelet elfogyasztja, és akár tarrágást is végez, teljesen kivégezve a növényt.

Általában évente 5 generációja van a saját élőhelyén, Európában pedig 3, az eddigi megfigyelések szerint Magyarországon is 3. A nőstények csomókban rakják petéiket a levelek fonákára. A kikelő hernyók a levelek hátoldalán, rejtőzködve élnek, először csak hámozgatják a leveleket, majd a teljes levéllemezt elfogyaszthatják, erős fertőzöttség esetén csak a szárak és levélnyelek maradnak a növényen. A fejlett hernyók bábozódáshoz készülve leveleket gyűjtenek maguk köré, ezeket lazán összeszövik, itt történik a bábozódás, ebből repülnek ki a lepkék.

Hogyan védekezhetünk a puszpángmoly ellen? 

Kiskerti körülmények között általában elegendő a fertőzött növényi részek azonnali eltávolítása és megsemmisítése. Az év folyamán többször is vizsgálni kell a növényeket, mert egészen őszig fertőzhet a faj. Súlyos fertőzés esetén vegyszeres védekezés is indokolttá válhat, ilyen esetben deltametrin, cipermetrin, acetamiprid, metoxifenoxid, diflubenzuron hatóanyagú rovarölő szerek hatásosak lehetnek a faj – és más lepkék – hernyói ellen.

Mivel Magyarországra nézve új kártevőről van szó, fontos a faj elterjedésének, biológiájának, rajzásdinamikájának megismerése. Ezért a Szent István Egyetem Rovartani Tanszéke felhívást tett közzé, melyben megkérnek mindenkit, aki találkozik a fajjal jelentse azt a fenti szervezet részére. A bejelentést megteheti a Nyugat-magyarországi Egyetem honlapján is.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

További cikkek ebben a témában
Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

kanász

régebben a sertések gondozását és legeltetését végző dolgozók elnevezése volt. A nagyobb... Tovább

túllegeltetés

A legelő túlterhelése a kívánatosnál nagyobb állatlétszámmal.Gátolja a gyep... Tovább

Tovább a lexikonra