10 hiba, amit kertészként elkövethetsz

TK, ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Néha a legegyszerűbb dolgokat rontjuk el, amikor kedvenc hobbinkkal foglalkozunk. Íme, 10 gyakori hiba, amelyet kertészként elkövethetünk – és, hogy hogyan kerüljük el őket.

1.    Nedves talaj munkálása


Mindannyian alig várjuk, hogy újra a kertben lehessünk egy hosszú, hideg tél után, de érdemes odafigyelni az időjárásra. A hóolvadás és a tavaszi esőzések átnedvesíthetik a talajt, a nedves talaj pedig nem csak nehezen munkálható, de össze is tömörülhet a vizes részecskék miatt, így kevés hely marad a víz és levegő helyes áramlásának. Ez visszafoghatja a gyökérnövekedést, és a tömör föld nehezebben is szárad. Ásás vagy bármilyen talajművelés előtt várd meg, amíg kiszárad a föld legalább egy kicsit.


2.    Helytelen ültetés


Emlékszem, egyszer egy kertész barátom kijelentett: „A kertészkedés egyszerű; egy dologra emlékezz: zöld oldalával felfelé!”. Ez persze túlzott leegyszerűsítés, de annyiban igaza van, hogy nem kell rakétatudományként gondolni rá. Az ültetéssel az lehet probléma, ha túl mélyre vagy túl sekélyre ültetjük növényeinket. A legjobb eredmény elérése érdekében ültessük úgy, ahogy óvodában gyakoroltatták velünk egy kis edényben, vagyis egy kicsit magasabbra, hogy elférjen alatta elegendő föld is. A legrosszabb lehetőség, ha túl mélyre ültetsz.

Te is szeretnéd folytatni a kertészkedést a hideg időszak beköszönte ellenére is? Akkor mostani galériánkból tekintsd meg, milyen zöldségekkel érdemes még foglalkoznod kertedben.

#GALERIA-128#


3.    Talajtakaró


A talajtakaróval kapcsolatban sok kertész azt gondolja, hogy a kevés jó, a sok még jobb. Aztán a hab a tortán, amikor a takarót a növényi szár köré halmozzák. Legfeljebb 5 centiméter talajtakarót használj, és esténként terítsd szét a növény körül úgy, hogy a szár mellett pár centiméter rés maradjon. Ezt nevezik fánk-formának is, szemben a szár körül felhalmozott vulkán-formával, ami rothadást és kártevő-problémákat okozhat. Figyeljünk arra is, hogy a megfelelő takarót használjuk: kő vagy kavics a pozsgás és kaktuszok köré; faforgács, aprított levelek vagy komposzt a legtöbb más növény köré.


4.    A gyökerek akadályozása


Sok növény túl sokáig csücsül ugyanabban a konténerben vagy edényben. Ennek eredményeként a gyökerek elkezdenek spirálisan körbefutni az edény belsejében. Így könnyen kiemelhetőek onnan átültetéskor, de ez okozhatja a növény pusztulását is, ha nem szabadítjuk fel időben a gyökereit. Az egynyári növényeknél finoman szétválaszthatóak a gyökérgolyók, azonban nagyobb évelők, cserjék vagy fák esetén szükség lehet késre vagy metszőollóra a gyökerek átvágásához. Vágj körülbelül 1 centiméter mély nyílásokat a gyökérgolyó négy egyenlő távolságra lévő oldalára, majd az ültetés előtt farag egy X-alakú formát az aljára. Ez megakadályozza a gyökerek körkörös növekedését, és arra ösztönzi őket, hogy kifelé vándoroljanak tápanyagot gyűjteni, valamint rögzítsék a növényt.

 

Cikkünk még nem ért véget – amennyiben érdekel, mire érdemes még odafigyelned, lapozz!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Házi kert kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

zárvatermők (Angiospermatophyta)

a növényvilág legfejlettebb törzse. A magkezdeményt a termőlevelekből kialakult zárt termő... Tovább

hulladék

gyűjtőfogalom, amelybe beletartoznak mindazon anyagok, amelyek a mezőgazdaságban, az iparban és... Tovább

Tovább a lexikonra