Vess borsót áprilisban ezekkel a lépésekkel

Vessünk borsót április közepén, úgy, mint a profik

Kiss Jázmin, kertész
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A tavaszi kertészkedés egyik legnagyszerűbb öröme a borsó vetése. Ez a zöldség nem csupán ízletes és tápláló, de a kert egyik első hírnöke is, jelezve, hogy a természet újra életre kel. Április közepén a borsó vetése ideális időpontnak számít: ekkor a talaj már elegendően felmelegedett, hogy biztosítsa a magok csírázását, ugyanakkor a növény még ki tudja használni a késő tavaszi, korai nyári hűvösebb időszakot is. Lássuk, hogyan végezhetjük ezt a műveletet úgy, mint a profik!

Borsóvetés áprilisban

1. Talaj előkészítése a borsónak

A sikeres borsóvetés alapja a megfelelően előkészített talaj. A borsó szereti a lazább, jó vízelvezetésű talajt, amely gazdag humuszban. Tavasszal, mielőtt hozzálátnánk a vetéshez, alaposan lazítsuk fel a talajt, és távolítsuk el a köveket, gyomokat. A borsónak semleges vagy enyhén lúgos pH-értékű talaj fekszik meg leginkább, így szükség esetén módosíthatjuk a talaj savasságát mész hozzáadásával.

2. A vetés mélysége és távolsága

A borsót körülbelül 2-3 cm mélyre kell vetni. Fontos, hogy ne legyenek túl közel egymáshoz a magok, különben versengeni fognak a tápanyagokért és a vízért. A sorok közötti optimális távolság körülbelül 30-50 cm, míg a magok közötti távolság a soron belül 5-10 cm legyen. Ez biztosítja, hogy a növények elegendő fényhez és levegőhöz jussanak, ami elengedhetetlen az egészséges növekedéshez.í

3. Öntözés és tápoldatozás

A borsónak rendszeres öntözésre van szüksége, különösen a csírázás és a növekedés korai szakaszában. Kerüljük azonban a túlöntözést, mivel a pangó víz gyökérrothadást okozhat. A talaj nedvességtartalmának fenntartása érdekében használhatunk mulcsot, ami segít megőrizni a nedvességet és kontrollálni a gyomnövényeket. Bár a borsó viszonylag kevés tápanyagot igényel, egy enyhe tápoldatozás – különösen foszfort és nitrogént tartalmazó – elősegítheti a bőségesebb termést.

4. Támaszték használata a borsónál

A borsó természeténél fogva kapaszkodó növény, így szüksége van támasztékra, amelyen felkúszhat. A támasztékot a vetés idején, vagy közvetlenül utána helyezzük el, hogy ne sértsük meg a fiatal növények gyökereit. Használhatunk bambuszbotokat, hálót vagy akár régi létrát is, amelyek nemcsak funkcionálisak, de dekoratív elemként is szolgálhatnak a kertben.

5. Betegségek és kártevők elleni védekezés

Mint minden növény esetében, a borsó esetében is fontos a megelőzés. A leggyakoribb kártevők közé tartoznak a levéltetvek és a borsóbogarak, amelyek ellen biológiai védekezési módszerekkel, például hasznos rovarok bevetésével vagy növényi kivonatok permetezésével védekezhetünk. A talajfertőtlenítés és a vetésforgó alkalmazása segíthet megelőzni a gombás betegségeket.

6. Zöldtrágyázás

A borsóvetés után érdemes megfontolni a zöldtrágyázást is. A borsó, mint hüvelyes növény, képes megkötni a levegő nitrogénjét, így javítva a talaj minőségét. A letermelt növények beleforgatása a talajba tovább növeli annak tápanyagtartalmát, előkészítve a területet a következő szezonra.

Türelem és gondoskodás

Végül, de nem utolsósorban, a borsó termesztése – mint minden kertészeti tevékenység – türelmet és odafigyelést igényel. Rendszeres gondozással, megfelelő öntözéssel és tápanyag-ellátással, valamint a növények egészségének figyelmes ellenőrzésével bőséges termésre számíthatunk.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

6/2007. (I. 24.) FVM rendelet

a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai... Tovább

fonálférgek (Nematoidea)

a hengeresférgek (Nemathelminthes) törzsének egyik osztálya. Jelentős részük állatban v.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert kertfenntartás