Ne bántsátok a lopódarazsat, Boros Tibor méhrajbefogó elmondja nekünk miért!

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Boros Tibor, méhraj befogó
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A lopódarázs, ez a kis "zizi", ahogy Boros Tibor méhraj befogó fogalmaz, egyedülálló és különleges lény a rovarvilágban. Sokan találkozhattunk már vele, ahogy a nyitott ablakon át beköltözik szobánk sarkába és apró, sárból készült tölcséreket épít. Ez a viselkedés talán elsőre idegenítő lehet, de ha jobban megismerjük, rájövünk, hogy a lopódarázs nemcsak, hogy ártalmatlan, de kifejezetten hasznos társunk a kertben.

Ne bántsátok a lopódarazsat

Miért éppen a lopódarázs?

A lopódarázs egy önálló életmódot folytató darázs, ami nem alkot családi közösséget, mint sok más rovar. Ennek ellenére rendkívül érdekes életmódot folytat. Sajátos módon, nem a növényi nedvekkel vagy más rovarokkal táplálkozik, hanem egy speciális módszert alkalmaz. Építőtevékenysége során apró sár galacsinokat hord össze, melyekből kis tölcsér alakú fészkeket készít, ahová később lebénított pókokat gyűjt.

Lopódarázs: miért hasznos?

Hogyan használja fel a pókokat a lopódarázs?

A lopódarázs igazán egyedi stratégiát alkalmaz a szaporodás során. Miután elkészül a sárból épített fészke, elkezdi azokat lebénított pókokkal telehordani. Ezek a pókok nem azonnali táplálékforrásként szolgálnak, hanem sokkal inkább egyfajta "konzervként" funkcionálnak. A darázs petéit a még élő, de mozgásképtelen pókok testébe helyezi el, így biztosítva, hogy a kikelő lárvák friss táplálékhoz jussanak.

Miért hasznos a lopódarázs?

Túl azon, hogy izgalmas megfigyelni építkezésüket és a természet egy különleges oldalát megismerni, a lopódarázs jelentős hasznot hoz a kiskerteknek. Ahogyan Boros Tibor is említi, ez a kis rovar összeszedi a kertből a különböző kártékony kis tetveket és férgeket. Ezzel nemcsak a saját életciklusát biztosítja, hanem védelmet nyújt növényeinknek is, természetes módon csökkentve a kártevők populációját.

Miért ne bántsuk a lopódarazsat?

A lopódarázs, bár beléphet otthonainkba, nem jelent veszélyt ránk. Nem támadó típusú és nem csípi az embert, kivéve, ha közvetlenül fenyegetve érzi magát. Ezért ha egy lopódarázst látunk a lakásban vagy a kertben, próbáljuk meg nem bántani. Tisztelettel és kíváncsisággal forduljunk felé, és hagyjuk, hogy végezze a maga hasznos munkáját.

Összefoglalás: szeressük a lopódarazsat

A lopódarázs érdekes és hasznos kis állat, amely a természet egyik csodálatos teremtményeként segít fenntartani a biodiverzitást és a kertek egészségét. Szeressük és tiszteljük őt, és adjunk neki esélyt, hogy segíthessen nekünk a kertünkben. Boros Tibor szavaival élve: "Szeressük őt, és ne bántsuk ha lehet!" Ezzel nem csak őt védelmezzük, hanem a természetes ökoszisztémát is támogatjuk, amelyben ő és mi is részesei vagyunk.

Tippek a lopódarázs megfigyeléséhez és támogatásához

  • Hagyj meg virágzó növényeket: A lopódarázs imádja a nektárt, így a virágzó növények, mint az orbáncfű, a vadvirág és a kapor nagyszerű táplálékforrást jelentenek számára. Ezenkívül ezek a növények vonzzák a pókokat is, amik a lopódarázs zsákmányát képezik.
  • Kerüld a vegyszereket: A rovarirtók nemcsak a kártevőket pusztítják el, de a lopódarazsat és más hasznos rovarokat is. Ha lehetséges, biokertészkedj, és természetes módszerekkel védekezz a kártevők ellen.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-04-08

Itt a tavasz, jönnek a fecskék: így vigyázz rájuk!

Elérkezett az április és vele együtt a fecskékre is számíthatunk, akik nem csak aranyos, de hasznos madarak is. Vigyázz rájuk te is, segítünk tippjeinkkel ebben!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állatorvosi körzet

az ->állatorvosi gyakorlatot folytató állatorvosnak az ->Állategészségügyi és Élelmiszer... Tovább

bárányok utónevelése

célja, hogy a korán elválasztott, tenyésztésre szánt bárányok fiatalkori fejl. erélyét... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Házi kert kert Kertészet kertfenntartás