Mi az a császárfa?

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Franczia Balázs kertész, ipari császárfa szakértő
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Köszöntelek a Paulowniákról szakszerűen cikksorozat második részében! Ha még nem tetted, kérlek, olvasd el az első részt a teljes kép érdekében. Az előző részben már megismerhettük e növények általános jellemzőit, kialakulásukat és alapvető rendszertani besorolásukat. Most folytatjuk ezt az utat, további részletekkel szolgálva a Paulowniák világáról Franczia Balázs kertész, ipari császárfa szakértő tanácsaival. 

Paulownia tulajdonságai

Nem olvastad még az első részt? Akkor kattints IDE!

Általános információk a Paulownia fajokról

A Paulownia fajok a lombhullató lágy lombos fák családjába tartoznak, melyek különleges tulajdonságaikkal és életmódjukkal számos érdekességet rejtenek magukban. Ennek a rendkívül változatos növényi csoportnak számos alfaja és változata létezik, amelyek között jelentős különbségek figyelhetők meg. Az alábbiakban részletesen megvizsgáljuk az alfajokra jellemző közös tulajdonságokat és összefüggéseket.

Virágzata

Az egyik leglátványosabb jellemzője a Paulownia fajoknak a virágzatuk, mely fürtökben kialakuló színes, illatos virágokból áll. Ezek a virágok nem csupán díszítik a környezetüket, hanem mézelő rovarokat is vonzanak, így hozzájárulva a természet biológiai sokféleségéhez és a beporzás folyamatához. A virágok színe és formája az egyes fajok között változatos lehet, és szakértők még az illatokban is különbségeket képesek észlelni. Ez annyira változatos, hogy a cikksorozat egy későbbi részében bővebben foglalkozni fogunk vele. A virágok a kora tavaszi időszakban a levelek megjelenése előtt nyílnak ki. Így akár egy vagy több hétig csak virágban van a növény, majd némi késéssel és átfedéssel megjelennek a levelek a fák ágain. 

Kék árnyalatú paulownia virág

Levélzete

A Paulownia fajok levélzete is fontos jellemzője ezeknek a növényeknek. Tavasszal megjelenő nagyméretű leveleik díszítik kerteket és parkokat. Az egyszerű szemlélő számára szép parkfa jellege szokta megfogni az ember tekintetét. Miközben számos funkcionális szerepet is betöltenek. A levelek formája általában szív vagy tojás alakú, és finom fogazatúak lehetnek. De alfajonként itt is jelentős eltérések lehetnek. A szabályos ötszögű formától egészen a kerekded formáig. A fiatal példányoknál gyakran nagyobbak a levelek, mint az idősebb fáknál. Fiatal növények esetében előfordulhat a 70 cm feletti levél átmérő, az idősebb növényekre 10-14 cm es átlag a jellemző. Ezek a levelek segítik a C4 fotoszintézis folyamatát és a növény tápanyagellátását. A C4 fotoszintézis szintén olyan növényi sajátosság amivel egy későbbi cikkben részletesen is foglalkozni fogunk. Érdemes tehát velünk tartani. 

Paulownia levele

Termés és magok

A Paulownia fajok életének egy fontos szakasza a termés és magok kialakulása. A fürtökben megjelenő kemény burokkal védett magházakban akár több száz mag is található. Egy átlagos magházban 180-300 db mag található. Egy fürtön 25-45 magház figyelhető meg. Egy növényen 15-35 nagyobb fürt található, melyek a virágok megtermékenyülése után alakulnak ki. Ezek a magházak hosszú fejlődési folyamatot követően nyár végére érik el a biológiai érettséget, majd az őszi lombhullást követően száradásnak indulnak. A lombhullást követően 1-2 hónappal kiszáradnak és kiszórják magvakat. Ez a magszóródás, a mi téli hónapjankra esik. A kihulló magok, a szél segítségével jutnak el a végleges helyükre. A magok bár aprók, de két szárnyszerű lemezzel rendelkeznek Ezek segítségével akár 1-12 km távolságot is megtehetnek az anyanövénytől. Ennek a szaporodási módnak a megismerése, nagy segítség az alfajok kialakulásának megértéséhez.  Mert Magyarországon szintén súlyos hiba, hogy az összes

Bő termésű Paulownia

Paulownia alfajt egy kalap alá veszik, és úgy kezelik, e széles növényi családot mintha egy növény lenne. Pedig ez nagyon távol áll a valóságtól. 

A Paulownia fajok számos érdekességet és jellemzőt tartogatnak magukban, melyek mélyebb megértéséhez és megismeréséhez hozzájárul ez a cikksorozat. A következő részben még további részletekbe merülünk majd bele, melyek segítenek teljes képet alkotni ezekről a csodálatos növényekről.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

küsz (bökle, szélhajtó küsz, Alburnus [lucidus] al-burnus)

a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó, apró, ujjnyi nagyságú, ezüst színű hal.... Tovább

lórdózis (lordosis)

a gerincoszlop lefelé (ventrálisan) irányuló elgörbülése. Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek