Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról - gondozása, termesztése, felhasználása, jótékony hatásai

Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról

Ültetési körülmények

A naspolyák szeretik a fényt, ezért lehetőleg napos helyre telepítsd őket. Ha félárnyékban, vagy foltos fényben vannak, akkor kevesebb gyümölcsöt hoznak majd és ősszel sem lesz olyan pompás aranyszínük. A naspolyák igencsak magas tűréshatárú növények, ezért a legtöbb talajtípusban képesek növekedni.

Ha viszont ideális körülményeket szeretnél biztosítani nekik, akkor nyirkos talajba helyezd őket, mert a vizet is jobban tűrik a legtöbb gyümölcsfánál. Szabad vízelvezetésű, de jó víztartók-képességű talaj optimális számukra, ezért ha túl agyagos a kert, akkor némi tőzeggel, vagy tőzegpótló anyaggal ajánlott kiegészíteni a földet a vízelvezetés és a levegőztetés érdekében. A naspolya levelei és virági könnyedén sérülhetnek az erős szélben, ezért lehetőség szerint szélvédett helyre kerüljenek.

Mikor ültessük a naspolyát?

A naspolyákat november és március között érdemes elültetni. A fák képesek télen megerősödni, ami segít megakadályozni, hogy nyáron túlságosan kiszáradjanak. Ha a tél igazán keménynek ígérkezik, akkor megéri tavaszig várni az ültetéssel.

Az ültetés folyamata

Az ültetéshez egy 75 köbcentis (vagy nagyjából a gyökércsomó méretével egyező) lyukat kell ásni. A kiásott földkupacot keverd össze komposzttal és egy maréknyi általános műtrágyával. Szúrj egy rövid fakarót a lyukba, majd állítsd be a fát is, és– ha csupaszgyökerű példány – rázd szét egy kicsit a gyökereit, hogy szétterüljenek a lyukban. Eközben lapátold vissza a lyukba az előbb kiásott, trágyával dúsított földet. Kösd hozzá a fát a karóhoz, majd ha minden a helyére került, öntözd meg alaposan.

Ültetés után

Márciusban adj a fának általános műtrágyát, négyzetméterenként 70 grammnyit a gyökérterületre. A trágyázást követően húzz köré talajtakarót jól érlelt szerves trágyából vagy komposztból. Emellett jó adag nedvességre is szüksége lesz a fának, hogy erősen növekedhessen és jó termést hozhasson. A fiatalabb fákat különösen a szárazabb időszakokban ajánlott alaposan megöntözni, az első 3-4 év tavaszán és nyarán.

Ültetés maggal

A neves fajták nem magról teremnek, de ha szeretnéd magról nevelni naspolyáidat, akkor szeptember vagy október környékén ültesd el őket magkpomosztba és helyezd őket hidegágyba. A csírázás teljesen kiszámíthatatlan, de ha a palánták elég nagyra nőnek, akkor átültetheted őket külön cserepekbe vagy egy külön számukra kialakított ágyásba, ahol 3-4 évig növekedhetnek, míg végső helyükre nem ülteted őket. A következő oldalon még több hasznos információ vár!

A naspolya metszése és alakítása

A kifejlett fákat nem érdemes metszeni, mert azzal nagy valószínűséggel csak elrontanád az alakjukat. Egyedül a gyenge, elhalt, vagy egymást keresztező ágakat kell eltávolítanod a fáról, amit márciusban végezz el. A fiatalabb fákról visszavághatod az alsó ágakat ha szeretnél egy ingyen szárat, egyéb esetben viszont minden oldalsó hajtást visszavághatsz 2-3 levélig október és március között. Amikor a fa eléri a kívánt magasságot, csípd le a legfelső hajtást hogy oldalsó növekedésre sarkalld – ezekből alakulnak majd ki a főbb ágak.

A naspolya kártevői és betegségei

A naspolyák meglehetősen könnyű esetek ilyen tekintetben, de veszélyeztetheti őket a galagonyák leveleinek foltosodása, ami fekete, 1-2 milliméteres foltok formájában jelenhet meg a levélzeten.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

86/2006. (XII. 23.) FVM rendelet

A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény (a továbbiakban:... Tovább

jégkár

az egyes tájkörzetekben gyakori, nyári jégeső okozta kártétel (a növényzet ledöntése, a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem