Fára mászó kecskék Marokkóban

A kecskék fára másznak Marokkóban

Szélesi Ferenc - Főkertész
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Marokkóban ez a kép teljesen szokványos, Magyarországon azonban nem igazán. A most következő cikkben bemutatom nektek Marokkó fára mászó kecskéit és természetesen arra a kérdésre is megkapjuk a választ, hogy miért másznak fel a fára! 

Nézd meg te is, milyen a kecskefa!

Dél-nyugat Marokkóban szinte mindenhol beleütközünk a fára mászó kecskékbe, magyar szemmel elég furcsa látványt nyújtanak, a helyi kecskepásztorok azonban akkor lennének meglepődve, ha nem a fán látnák az állatokat. Az itt élők azt mesélik a kisgyerekeknek, hogy ezek a kecskék bizony a fákon teremnek, és ha kellő gondozást kapnak a fák, akkor nagyon szép kecskék lesznek rajta. A kecskékről egyébként köztudott tény, hogy kiváló hegymászók, a legmeredekebb sziklafalakat is képesek megmászni.

Ebből következik az is, hogy a fák nem jelenthetnek akadályt a számukra. A kecske a párosujjú patájával és a puha talpával remekül egyensúlyoz, és meg tudja fogni a fa kérgét. Az elcsökevényesedett ujjaik, a farkas köröm sokkal erősebb és feszesebb, ezért segít felhúzni az ágakon. És hogy miért másznak fel ilyen elképesztő helyekre a kecskék? A következő oldalon elmondom! 

Nézd meg te is, milyen a kecskefa!

Ennek egyetlen egyszerű oka van: az élelem! A kecskék ugyanis a sziklákra és a fákra is azért másznak fel, mert reménykednek egy kis finomságban. Marokkóban elég nehéz ugyanis élelmet találni, mivel nagy a szárazság. A kecskék pedig rátaláltak az argánfa fantasztikus gyümölcseire, amely általában júniusban terem. Ez a fa akár 8-10 méter nagyságúra is megnő, és 150-200 évig is él. A törzsei göcsörtösek és tüskések, de az őshonos kecskék kitűnően alkalmazkodtak hozzá.

Az argánfa a dél-nyugat Marokkói, félsivatagos Sous-völgyben , és az algériai Tindouf régióban nő a Földközi-tenger nyugati részén. A gyümölcs, ami körülbelül 2-4 cm hosszú, egy nagyon kemény dióhéj veszi körül a húsos részt. A héjon belül található egy vagy két mag, amelyet a kecskék is szeretnek. A gyümölcs gazdag olajban, és fontos forrása a marokkói berber gazdaság számára.

Nézd meg te is, milyen a kecskefa!

 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sárkereplucerna (sarlós lucerna, svédlucerna, Medi-cago falcata L.)

a ->pillangósok családjának tagja. Évelő, elágazó gyökerű; szára 60—70 cm-re nő... Tovább

levéltrágyázás (lombtrágyázás)

a növények az oldott tápanyagokat nem csupán gyökereiken, hanem - kisebb mértékben -... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek