Hogyan szaporítsd, termeszd, gondozd a málnát? Most minden kiderül.

Hasznos tudnivalók a málna termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Málna termesztése

Őszi málnák

Az őszi málnákkal sokkal könnyebb dolgod lesz. Egyszerűen csak vágd vissza az összes vesszejüket a talajig a szüret utáni illetve a tavasz beköszönte előtti időben. Ezek a fajták már az első évben teremnek az új vesszőkről, amikre ez után nincs többé szükség, ezért megszabadulhatsz tőlük. Hacsak nem szeretnéd csinosabbá tenni őszi málnáidat, a tenyészidőszak során nincs szükség metszésükre.

Megjegyzés: A fent leírtak (őszi málnák) azt feltételezik, hogy őszi termést szüretelsz. Ha őszi és nyári termést is szeretnél, akkor ne távolítsd el azokat az ágakat, amik az őszi termést hozták. Metszd őket vissza tavasszal 30 centire a támaszték fölé, vagy az utolsó látható csomóig, amin még volt termés. Szabadulj meg az elhalt csúcsoktól is.

Kártevők és fertőzések

A málnákat szerencsére nem sok kártevő és betegség célozza meg, habár a fekete fajtákat általában több ilyen tényező veszélyezteti. Ügyelj a takácsatkákra és a japán cserebogarakra júniustól augusztus végéig. A nyulak is előszeretettel rágják meg a vesszőket télen, ezért csirkehálóval érdemes körülvenni a növényeket ebben az időszakban. Betegségek terén lisztharmattal találkozhatsz.

Szüretelés és tárolás

Minden málnafajta élete második szezonjában kezd el gyümölcsöt teremni. Bizonyos esetekben az őszi változatok már az első ősszel termést hozhatnak. A nyár elején a málnák nagyjából 2 hét alatt megérnek. Ezeket néhány naponta kell majd leszedned. Próbáld napfényes időben szüretelni őket, amikor szárazok. Ne húzd őket túl erősen – egy érett málna könnyedén lehúzható az tőkéről. A málnákat legfeljebb 5 napig lehet a hűtőben tárolni. Ha tartósítani szeretnéd őket, akkor rögtön szüretelés után tedd azt. A málnákat továbbá le is lehet fagyasztani: helyezd őket egy sütőlapra, majd a fagyasztóba. Miután megfagytak, öntsd át őket egy légmentes tasakba.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-09

Egy citrus hibrid, melyet már kaphatunk itthon, és akár kertben is jól érezheti magát

Fedezd fel a limequat egzotikus ízét és dekoratív külsejét! Ismerd meg a gondozás titkait, és élvezd a frissítő termést egy kertész tanácsaival és tippjeivel.

2024-04-09

Málnatermesztés mesterfokon - ezekre figyelj oda egy kertész szerint

A málnatermesztés nem ördöngösség, de vannak bizonyos tippek és praktikák, amiket neked is be kell tartanod, mutatjuk egy kertész tanácsival, hogy mire figyelj.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

egypatás háziállat

az egypatás háziállatok (pl. —>ló, szamár, öszvér) az ötujjú ősöktől származnak,... Tovább

kaptár

keretekkel felszerelt, mesterségesen készített méhlakás. A méhlakásokat régen erre a célra... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem