Hogyan szaporítsd, termeszd, gondozd a málnát? Most minden kiderül.

Hasznos tudnivalók a málna termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Málna termesztése

A málna gondozása

A talajtakarók használata az egész szezon során fontos, mert ezek segítenek megtartani a nedvességet a talajban, illetve elszorítják a gyomokat is. Hetente csupán 2,5 centi vízre van szükségük tavasztól egészen a szüret utánig. A málnák esetén a rendszeres, felületes öntözés ajánlott mélyöntözés helyett. A gyökerekből gyakran fiatal hajtások (vesszők) bújnak majd elő. Ezek nagy részét ajánlott lemetszeni, mielőtt kifejlődhetnének, hogy a már kifejlett vesszők többet teremhessenek.

A málna metszése

A nyári és az őszi málnák metszése bizonyos szempontokból különbözik egymástól, de bármelyik fajtát is választod, a metszés befejeztével takarítsd el az így keletkező hulladékot, mert ezekben a kártevők és a betegségek áttelelhetnek.

Nyári málnák

A nyáron termő málnák kétéves vesszőiken hoznak termést, miközben egyéves vesszőik közvetlenül mellettük nőnek és erősödnek. Ezeket nem nehéz megkülönböztetni egymástól, mert az idősebb vesszők barnás szárúak, a fiatalabbak pedig még zöldek. Csak a barna, időseb szárakat metszd le, és csak miután befejezték az éves termést.

Piros málnák

A piros málnákat bármikor megmetszheted a szüret után és a következő tavaszi növekedés kezdete előtt. Azokat a barna vesszőket, amik idén gyümölcsöt hoztak egészen a talajig vágd vissza, de növényenként hagyj meg 6 erős szárat. Azokon a helyeken, ahol a télen nagyobb a sebesülések veszélye akár a következő tavaszig is várhatsz az idős vesszők visszametszésével, ilyenkor ugyanis könnyebb megállapítani, hogy mely vesszők élték túl a telet. A tavaszi növekedés beindulása előtt vágd vissza a vesszőket úgy, hogy legfeljebb 30 cm-re érjenek a támasztékuk fölé, de ne vágj vissza belőlük többet, mint jelenlegi magasságuk 25%-a, különben kevesebb termésre számíthatsz majd a következő szezonban.

Fekete és lila málnák

Amikor a barna vesszők elérik a 60-75 cm közötti magasságot, csípd le a hajtások hegyét hogy megakadályozd a szétágazást. Ettől egyrészt több gyümölcsöt hoznak majd, másrészt egyszerűbb is lesz leszüretelni azokat. A szüretet követően vágd vissza az összes olyan vesszőt a talajig, ami gyümölcsöt termett. A tavaszi növekedés előtt vágd vissza az összes oldalsó ágat 30-45 cm hosszúra. Válassz ki 6 erősebb vesszőt, és azokon kívül mindet vágd vissza talajszintig. Ez után kösd hozzá őket a támasztékhoz.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bélcsavarodás

a vékonybélben (->beleső) hosszú bélfodorral rendelkező állatokban (pl. lóban) gyakori,... Tovább

Kobak Állatbarát és Állatvédelmi Egyesület

Állatvédõ szervezet Az egyesület céljai: állat- és természetbarátok, állatvédõk baráti... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem