Hamarosan kezdődik idén is a tiszavirágzás!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Június közepén évről évre virágba borul a Tisza. A folyó felett alkonyatkor jelennek meg az első kérészek, majd néhány perc múlva Európa leglátványosabb kérész rajzását láthatjuk. Számunkra ez rendszeres program, ám a kontinensen ez igazi kuriózumnak számít, hiszen ez a jelenség máshol nem látható. 

Egykor Európaszerte elterjedt faj volt a kérész, mára azonban a kontinens legnagyobb részéről teljesen eltűntek. Szerencsére Magyarországon nagy tömegben jelen vannak, de csak a Tiszában és annak mellékfolyóiban élnek. Nagyjából öt évvel ezelőtt megjelent pár kérész a Dunán is, hála a folyamatosan javuló vízminőségnek. 

A tiszavirágzás teljesen egyedülálló természeti jelenség, amit sehol máshol, csak és kizárólag Magyarországon tekinthetünk meg. Régebben ez az esemény teljesen szokványos volt, ám mára sajnos ritkasága miatt különlegességgé vált. Éppen ezért az egész kontinensről látogatnak a Tisza környékére a turisták, és mi magyarok is nagyon szeretünk ebben az időszakban lemenni a folyó vidékére. Idén szerencsére még az időjárás is kedvezni fog, ha hinni lehet az időjárás-jelentéseknek, egyelőre 25-30 fokot, és napsütést mondanak június első felére. Érdemes tehát mindenkinek kivenni a szabadságát, vagy pedig hétvégén nekivágni az útnak! Mi ott leszünk, és csinálunk pár fotót, amin be tudjuk nektke mutatni közelebbről ezt a nem mindennapi pillanatot, remélem, hogy találkozunk! 

Június első felében rajzik Európa legnagyobb kérészfaja, ha szerencséd van, meglesheted a látványos jelenséget. Szolnokon az esemény apropójára megszervezik idén is a Tiszavirág Fesztivált, ide kattintva megtudhatod, mikor lesz pontosan, illetve milyen programok várnak itt! 

Minden a tiszavirágzásról 

A tiszavirág (Palingenia longicauda) a kérészek (Ephemeroptera) rendjébe tartozó, 8-12 centiméter hosszú, színpompás rovar, melynek szárnyfesztávolsága eléri a 6-7 centimétert. A víz felszínére rakják a petéiket, és lesüllyednek a tó fenekére és ott fúrják a földbe magukat. A lárvák elsősorban folyami sziklák alatt élnek, a dús növényzet közé és az üledékbe fúrják magukat. A kifejlett állat közismerten rövid életű. Kis fejük rövid csápokat, terjedelmes összetett szemeket és három pontszemet visel. Szájszerveik csökevényesek. A következő oldalon további részletek várnak! 

Forrás: Fotók forrása: Schutterstock


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

véna (gyűjtőér, visszér, vivőér)

A ->vér a szív felé, ill. a szívbe szállító ér. A kisvérkörben a v. oxigénes vért, a... Tovább

felszíni vizek

a felszínen levő valamennyi mozgó és állóvíz (folyók, tavak, tengerek). Jellemzőjük az... Tovább

Tovább a lexikonra