A szilvafa metszése – Mikor és hogyan végezzük el?

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A szilva az alma és a körte után a harmadik legkedveltebb gyümölcs Magyarországon, fája rengeteg kertben megtalálható. Mostani cikkemben a szilvafa metszéséről fogok beszélni nektek, tartsatok velem és fogadjátok meg tanácsaimat! 

A szilvafa metszése - Pár szóban a szilváról

A szilvafa a rózsafélék családjába, a Prunus nemzetség Prunus alnemzetségébe tartozó fajok összefoglaló neve, ide tartoznak még a kajszik is. Leginkább az északi féltekén terjedtek el, a kereskedelemben közönséges szilva néven kapható gyümölcs a Prunus domestica, a leggyakrabban ezt értjük a szilva szó alatt.

A Prunus nemzetség többi alnemzetségétől (Prunus subg. Amygdalus, cseresznye, zelnicemeggy) megkülönböztető tulajdonságai: hajtásai végén csúcsrügy található, az oldalrügyek magányosan állnak, a virágok 1-5-ösével állnak csoportban, rövid kocsányon, a termés csonthéja érdes, egyik oldalán barázda fut le. 

A szilvafa virágainak színe általában a fehértől a rózsaszínig váltakozik, öt szirom-, valamint öt csészelevelük van. Egyszerű és ernyős virágzatúak, 2-6 vagy ennél több fürttel. Magvaikat csontkemény, vastag burok veszi körül, leveleik pedig egyszerűek vagy lándzsásak, gyakran fogazott szélűek. 

A szilvafa metszése – A szilva fajtái

A szilvafélék családja nagyon szerteágazó, már az egyes fajok is igencsak változatosak lehetnek. Mint említettem, a szilván kívül ide soroljuk többek között a cseresznyeszilvát, a zelnicemeggyet, a kökényszilvát, a mirabellát, és még a ringlót is. A gyakorlati szempontokat figyelembe véve két csoportra kell osztanunk a szilvát.

Az egyik csoportra a kerekebb és nagyobb termés jellemző, melyeknek a gyümölcshúsa kevésbé jól válik el a magtól, a másik csoport tagjai magvaválók, klasszikus szilfaformájú terméseket hoznak.

A szilvaoltványok választéka is óriási növekedett az évek alatt, ennek megfelelően biztosan tudunk találni megfelelő növény kis-, és nagyméretű kertbe egyaránt – vásárolhatunk középmagas törzsű oltványt, ami később 8-10 méteres átmérőjű koronát nevel, de választhatunk gyengébb növekedésűt is, amit orsó koronaformájúra nevelhetünk. A szilvafa metszéséhez ezekre az információkra is szükség volt, hogy miért, azt a következő oldalon mondom el nektek! 

Diese lizenzfreien Fotos darfst du zwar verwenden képe a Pixabay -en.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

További cikkek ebben a témában
gyümölcs

Tovább a Lexikonhoz

juta (Corchorus)

a hársfafélék (Tiliaceae) család nemzetsége. Trópusi tájakon rostjáért termesztik. Zsák,... Tovább

csupasz búza

a —>búza nemzetség egyik alakja. Termesztett búzáink főleg csupasz búzák. Abban tér... Tovább

Tovább a lexikonra