Amit érdemes tudni a műtrágyák összetételéről

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Manapság már egyre kevesebb szerves trágyát használunk, előtérbe kerültek a műtrágyák kijuttatása. Ezek a műtrágyák viszont ronthatják a talajt, ha nem figyelünk oda eléggé.

Nem éppen örvendetes tény: egyre kevesebb szerves trágyát használunk a kertekben. Ezért talajaink kivont tápanyagait mind nagyobb arányban pótoljuk műtrágyával. Márpedig ezek egyoldalú használata rontja a talaj szerkezetét – a túladagolásból származó következményekről már nem is beszélve. Például a kelleténél több nitrogén műtrágya kijuttatásának emberre is veszélyes következménye a talaj mélyebb rétegeiben, a természetes vizekben fölhalmozódó nitrát. A megnyugtató megoldást a rendszeres szerves trágyázás mellett alkalmazott, megfontolt műtrágyázás jelentené, amely így nem silányítaná tovább az általánosan megromlott talajszerkezetet, melyben renyhébb a mikroszervezetek tevékenysége és lassúbb a tápanyag-feltáródás, amitől csorbát szenved a talaj termékenysége is.

Ezzel együtt nem kétséges, hogy a műtrágyák szükséges táplálói a földnek, már csak azért is, mert semmiképpen sem talaj- és növényidegen anyagok, mint például a növényvédő szerek többsége. Rendszeres, szakszerű használatuk igényli az alkalmankénti talajvizsgálatot is, hogy pontosabban megállapíthassuk, milyen műtrágyából mennyit kell kijuttatnunk. S persze tisztában kell lennünk azzal is, hogy az egyes tápelemeknek milyen hatásuk van a növény fejlődésére.
Foszfor. Különösen a kikelő, fiatal zöldségpalánták igénylik, később a növekedés, termésfejlődés idején válik fontossá. Kiemelten foszforigényes zöldség a paprika, a paradicsom és a hosszú tenyészidejű káposztafélék. A gyümölcstermő növényeknél a termőrészek kialakulását, a (csonkolt) gyökerek regenerálódását és a virágzást segíti. Leginkább szuperfoszfát műtrágya formában kapható, 20%-os hatóanyag-tartalommal. Mivel a foszfor csak nehezen mozog a talajban (félévente legföljebb 5-10 centit halad lefelé), ezért az őszi talajművelés során kell a gyökérzónába juttatni, hogy tavaszra rendelkezésre álljon.
Kálium. A növények szénhidráttermelésében (termésképzésében), vízháztartásuk szabályozásában, szárazság- és fagytűrésükben tölt be pozitív szerepet. Növeli a termés minőségi tulajdonságait és eltarthatóságát. A káliumműtrágyák – a káliumot kísérő anyagaik szerint – többfélék lehetnek. A klorid típusú káliumtrágyák (klórtartalmuk miatt) túladagolva mérgezően hatnak a legtöbb kertészeti növényre, ezért nagyon óvatosan és csak az ajánlott mennyiség legkisebb dózisában kijuttatva alkalmazzuk. A káliumszulfátot a kifejezetten klórérzékeny növények (így a bogyós gyümölcsűek) táplálására használjuk. Szintén ősszel forgassuk a gyökérzónába.
Nitrogén. Elsősorban a vegetatív részek (hajtás, levél) és a zöld termés növekedésének letéteményese. Általában véve növeli a termés mennyiségét, ám túladagolva rontja annak minőségét, eltarthatóságát. A pétisó és az ammóniumnitrát a két leggyakoribb változat. Ez utóbbit csak a meszes földön használjuk, mert erősen savanyítja a talajt. Mivel gyorsan mozog a földben, tavasszal juttassuk ki. Ha most ősszel tennénk, tavaszra eltűnne a gyökérzónából.
Szabad Föld

Forrás: EU-Info


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

További cikkek ebben a témában
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés

Tovább a Lexikonhoz

335/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

A Kormány az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotó... Tovább

vírusok

Sejtes szerkezettel nem rendelkező, önálló életre képtelen makromolekuláris rendszerek,... Tovább

Tovább a lexikonra