Ne hagyd éhezni őket, meghálálják

T.J.Lora, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Az állatok, ha szerényen is, de meghálálják az ember gondoskodását. A színpompás szárnyasok visszatérnek hozzánk, felszedegetik a rovarokat, és dalolnak nekünk. Segítsük őket télen is. Megéri!

Téli madáretetés

A téli mínuszok nem csak az ember szervezetét viselik meg. Az állatok ugyanúgy fáznak, mint mi, sok esetben pedig éheznek is, hiszen a hótakaró elfedi az élelemforrásaikat, a föld alá űzi a zsákmányállatokat, ehetetlenné teszi azt a kevés növényt is, ami ilyenkor megmarad valamilyen formában.

Sok állat a téli álmot, vándorlást választja a hónapokig tartó, olykor hiábavaló élelem, és alkalmi menedékhely keresés helyett. Az erdő patásai ilyenkor a fák kérgén, hó alól kiásott növényeken, gumókon élnek. Persze most már egyre több helyen alakítanak ki számukra etetőket, búvóhelyeket az erdőkben. Az ilyen terített asztaloknál megfigyelhető az állatok táplálkozási szokása, hogy a nap mely szakaszában mozognak, és mekkora vadállományról van szó az adott terüle​

A vaddisznók, szarvasok, őzek számára szemes-, és szálastakarmányt helyeznek ki, de más évszakokban néhol gyümölccsel, zöldséggel is ellátják őket. Elsősorban azért fontos az állatok etetése, főleg télen, hogy elkerüljék ezzel a vadkárokat. Az éhező patások ugyanis a fás szárú növényeket rongálják meg leginkább, és nem csak az erdőkben, hanem a mezőgazdasági területeken is. Mi főként a madarakat, kóbor macskákat, kutyákat segíthetjük télen. 

Novembertől áprilisig tart a madáretetés 

Magyarországon sok madárfaj telel, közülük jó páran az északi területekről jönnek hazánkba az enyhébb tél miatt. Általában a madáretetés időszaka novembertől, az első fagyokkal kezdődik, és áprilisig tart, időjárástól függően. Ez a madárvédelmi tevékenység nem csupán azért jó, mert segítjük vele a szárnyasokat. Lehetőségünk nyílik megismerni a különböző fajokat, így a kicsik is tanulhatnak, ezen kívül nagyszerű élmény és kikapcsolódás a madármegfigyelés, kuckó-, etetőépítés.

Nem mindegy milyen élelemet adunk

Nem mindegy persze az élelem, amit felkínálunk nekik. Ősszel, amíg még nem tudunk többféle magvat biztosítani a számukra, kiszórhatunk nekik némi kölest, tört diót, állatkereskedésekben található díszmadár eleséget. Az ágakra felszúrhatunk egy-két félbevágott almát, ami szintén segíti őket a zsírtartalékaik felhalmozásában.

A hideg hónapok alatt natúr magkeverékekkel táplálhatjuk őket. Fontos, hogy ne pörkölt, és ne ízesített magvakat kapjanak. Elfogadják a mogyoróféléket, a kesudiót, pisztáciát, és persze a napraforgót. Ez utóbbinak a fekete fajtája a legjobb számukra. Lehetőleg megtörve adjuk nekik, mivel néhány kistermetű madár csőre nem birkózik meg a héj feltörésével. A magvak mellett adhatunk nekik szalonnát, faggyút, lágy sajtot. Ez esetben is figyeljünk, hogy ne sózott zsiradékot kapjanak. Kenyeret soha ne adjunk nekik. Nem tápláló, és könnyen megbetegedhetnek tőle. Ha már elkezdtük az etetést, tavaszig ne hagyjuk abba, ez a madarak életébe kerülhet.

Következő télen is meg fonak jelenni a szárnyas kis barátaink

Ezek a kistestű szárnyasok hamar odaszoknak, ahol élelmet találnak. Ez azt jelenti, hogy a következő télen újra felbukkanhatnak nálunk megtömni a begyüket. Az olyan apróságok, mint a vörösbegy vagy az ökörszem legfeljebb annyi zsírtartalékot tudnak felhalmozni egyszerre, ami egy éjszaka átvészeléséhez elegendő. Ha másnap nem tudják pótolni a felhasznált készleteiket, nagy valószínűséggel a következő éjszakát már nem élik túl. Az etetőhöz szoktatott madarak számítanak ránk, s gondoskodásunkat tavaszi, illetve nyári dalolással, rovarirtással hálálják meg nekünk. Elsősorban cinegékkel, citromsármányokkal, rigókkal, stiglincekkel (tengelic), ökörszemekkel, vörösbegyekkel, balkáni gerlékkel és verebekkel találkozhatunk a kertünkben.  

A madarak etetése mellett, olykor a kóborállatokra sem árt odafigyelni. Jóllehet, sokan ellenzik a gazdátlan kutyák és macskák etetését, azonban ők sem érdemlik meg kevésbé a gondoskodást. Olyan helyen, ahol sok az ilyen állat, kitehetünk menedékhely gyanánt elhasználódott pokrócokat, kartondobozokat, ahová bebújhatnak. Tálban meleg vizet, és némi ételt. A környezettudatosság értelmében azonban ne felejtsük később begyűjteni ezeket a kirakott, életmentő felszereléseket.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

További cikkek ebben a témában
Állatok kert Környezetvédelem

Tovább a Lexikonhoz

334/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

A Kormány az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotó... Tovább

afrikai sertéspestis

a sertés rendkívül veszélyes, fertőzött sertéstermékekkel messze elhurcolható, hevenyen v.... Tovább

Tovább a lexikonra