8 nem ismert ok, amiért az oregánónak ott a helye minden kertben!

Az oregánó termesztése és felhasználása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Oregánó termesztése kis kertben

6. Segít enyhíteni nátha és az influenza tüneteit

Nátha, influenza, vagy más légúti megbetegedés esetén az oregánó különösen hasznos lehet, amit tudományos eredmények is bizonyítanak (emellett pedig évszázadok óta használják köhögés, megfázás, torokfájás és hörghurut kezelésére). Ezen problémák ellen legcélszerűbb olaj formájában felhasználni. Ez – akárcsak a növény szárított változata – erősíti az immunrendszert és enyhíti a tüneteket is. Habár az olajat boltból is beszerezheted, akár saját magadnak is elkészítheted házilag (a receptet az utolsó két pont után láthatod).

Az oregánó izzadásra készteti a szervezetet, ami megindítja a méregtelenítést, ezért fogyasztásával csökkentheti a tüdőben felgyülemlett váladék mennyiségét, és csillapíthatja a lázat is. Segít továbbá a tüdő és a hörgők kitisztításában. Egyszerűen csak csepegtess néhány csepp oregánó olajat egy nagyobb mennyiségben felhasználható olajhoz (például olívaolaj) és kend be vele a mellkasodat. Ezen kívül párásítóban is felhasználhatod.

7. Kiváló a kártevők távoltartására


A vegyi rovarirtók mind a környezetre, mind az emberek egészségére veszélyt jelentenek, ezért is érdemes természetes alternatívákat alkalmazni helyettük. Az oregánó erős illata összezavarja a kártevőket, ezért érdemes gyümölcsfák közelébe ültetni őket.

Az oregánót akár természetes rovarirtó spray formájában is használhatod szobanövényeiden. Csak csepegtess belőle egy keveset egy pumpás flakonnyi vízbe, és enyhén fújd be vele azokat a növényeket, amikről szeretnéd távol tartani a levéltetveket.


8. Vonzza a beporzókat és jótékony rovarokat

Minden kertész tudja, hogy vannak bizonyos rovarok, amikre nagyon nagy szükség van a kertekben ahhoz, hogy a növények egészségesen fejlődhessenek és teremhessenek. Az oregánó mágnesként vonzza az ilyen apró segítőket. Jótékony rovarnak számítanak például a zöldfátyolkák, amik előszeretettel fogyasztják a kártékony rovarokat. Az oregánót érdemes a zöldségkertek szélére ültetni, különösen a káposztafélék családjába tartozó növények (brokkoli, kel, stb.) közelébe.

Hogyan készíts oregánó olajat házilag

A bolti oregánó olaj különösen drága lehet, de egyáltalán nem muszáj megvásárolnod, hiszen házi termesztésű oregánóidból is elkészítheted. Az elkészítéséhez 1:1 arányban kell száraz oregánó leveleket és olívaolajat vagy mandulaolajat felhasználni, szóval az alábbi értékek csupán példák – ha nagyobb adagot szeretnél készíteni, akkor arra kell ügyelned, hogy ezek az összetevők egyenlő arányban kerüljenek bele. Először is győződj meg róla, hogy a levelek alaposan át lettek öblítve. A száraz leveleket apróra kell szeletelni, vagy nyomni. A friss oregánó nem tartalmazhat extra vizet, különben könnyedén penészessé válhat, ami tönkre teszi az olajat.

Amire szükséged lesz

  • Fél bögre száraz oregánó levél, apróra vágva, vagy összepréselve
  • Fél bögre extra szűz olívaolaj vagy mandulaolaj
  • 1 fertőtlenített, zárható üveg tároló
  • Egy napos ablak

Elkészítése

  • Forralj fel 2-3 bögre vizet egy lábasban.
  • Amikor felforr, vedd le a tűzről. Öntsd az olajat és az oregánót a tiszta üvegbe, majd helyezd az üveget a forró vízbe (az üvegbe ne kerüljön a vízből).
  • Hagyd ülni 5-10 percig, hogy a víz felmelegítse az összetevőket – ennek hatására az oregánóból kiválnak a jótékony hatású olajak. 
  • Miután kivetted az üveget a vízből, helyezd egy napos ablakba nagyjából két hétre. Néhány naponta rázd meg egy kicsit.
  • Amikor elkészült, szűrd le az olajat és öntsd át egy tiszta, fertőtlenített üvegbe, amit aztán hűvös, sötét helyen tárolj.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

darálás

ált. a szemes takarmányok, ritkábban a préselt szálas- és darabos takarmány-alapanyagok... Tovább

Szanáló Szervezet

a PM felügyelete alatt jogi személyként működő költségvetési intézmény. Feladata a... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés