Komposztálás sikeresen - 7 tipp a komposztáláshoz

7 dolog, amit tudnod kell, mielőtt komposztálni kezdesz

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Komposztálás eredményesen

4. Aminek nincs helye a komposzthalmon

Idővel az ember hajlamos elkényelmesedni és kevésbé figyelni rá, hogy mit dob a komposztálóba. Azonban vannak olyan dolgok, amiket soha nem érdemes hozzáadni a mixhez. A legtöbb ételmaradékot ugyan nyugodtan használhatod, de húst, állati zsírokat és csontot soha ne tegyél a komposztálóba – ezek nehezebben is bomlanak le, és kifejezetten kellemetlen végeredményekre számíthatsz. Az állati „melléktermékekről” azt gondolná az ember, hogy jó lesz trágyának, de valójában amit kutyád kipottyant magából, annak nincs helye a komposztálóban!

5. Összeállítás és rétegezés

A már említett zöld/nedves és barna/száraz összetevők aránya rendkívül fontos a minőség szempontjából. A legjobb 50/50 arányban használni nedves és száraz anyagokat, de a 60/40 módszer is működhet, ha egy kicsit bátrabbnak érzed magad. A lényeg, hogy mindig legalább annyi, vagy valamivel több zöld anyag legyen a komposztodban, mint száraz!

6. Ne felejtsd el megöntözni

Ahogy az összes többi növénynek, úgy a komposzthalomnak is vízre van szüksége. Öntözd meg rendszeresen, néhány naponta. Ez főleg a különösen száraz időszakokban fontos! Nedvesség nélkül a komposztfolyamat nem tud megfelelően lezajlani. Ha azonban az elmúlt napok kifejezetten esősek voltak, akkor sem kell aggódni, hiszen a korábban említett komposztáló oldalába fúrt lyukak elintézik a vízelvezetést – persze csak ha ügyeltünk rá, hogy egyenesen álljon a láda (erre szintén kitértünk egy korábbi pontban).

7. Forgasd meg!

Heti egy alkalommal javasolt megforgatni a komposztot – lényegében fizikailag megkeverni a komposztáló láda tartalmát. Ezzel kiengeded a beszorult levegőt és biztosítod, hogy a friss oxigén átjárja az egész halmot. Ahogy egy éppen készülő kondér levest, úgy egy éppen komposztálódó halom szerves anyagot sem szabad sokáig magára hagyni. Fontos, hogy még a halom alját is megforgasd, hogy tényleg mindenhol mozogjon egy kicsit!

Összefoglalva

Ha követed ezeket az egyszerű tippeket, akkor néhány hónapon belül gazdag, egészséges komposztot készíthetsz magadnak. Habár ez a folyamat hosszadalmas és munkaigényes, semmi sem olyan hatékony és egészséges, mint egy jó adag organikus trágya! Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy mit komposztálhatsz és mit nem, akkor kattints IDE.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

.../2008. (...) FVM rendelet

a szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és... Tovább

maláta

a tisztított árpát áztatják, majd szérűn v. szekrényben csíráztatják; a kicsírázott... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert