Kertészhibák, amikre figyelj oda

10 gyakori kertészhiba, amire érdemes odafigyelni!

Szélesi Ferenc, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ezekre a kertészhibákra figyelj oda

3. Rossz helyre ültetsz

Sok díszváltozat szinte mindenhol jól érzi magát, legyen szó napos vagy árnyékos helyekről. A terméseikért nevelt zöldségek azonban sokkal kényesebbek, ezért a megfelelő helyre kell telepítened őket kertedben. Mindenképpen szükségük lesz rengeteg napfényre. A legtöbb gyümölcshozó zöldségnek napi 6-8 óra napfényre van szüksége, hogy jól érezze magát. A föld alatt termő zöldségek 4-6 órával is beérik (a maradék időben részleges árnyékot is megtűrnek). Ha kerted csak részleges vagy szűrt napfényt kap egész nap, akkor maradj a leveles zöldségeknél. Bizonyos zöldségek árnyékban is jól érzik magukat.

A zöldségkert a lehető legtávolabb kell kerüljön minden fától. Egyrészt eltakarják a napot a többi növény elől, másrészt pedig gyökereik magukba szívhatják a talaj tápanyagát és vizét, megvonva ezzel azt a zöldségektől. A földre hulló rothadó levelek továbbá savasabbá tehetik a talajt. Ha kerted talaja köves, vagy tele van gyökerekkel, akkor a zöldségek gyökerei nehezen találnak majd maguknak helyet a növekedéshez. Ilyen esetben emelt ágyásokat érdemes kialakítani. A zöldségek továbbá nem érzik jól magukat szeles területeken, ezért domboldalba csak akkor ajánlott telepíteni őket, ha megfelelő szélvédelmet tudsz biztosítani nekik.

4. Nem készíted elő a talajt

A talaj előkészítése nagyon fontos, hiszen zöldségeid innen nyerik majd a szükséges tápanyagokat. A legtöbb zöldség nem szereti a túl savas vagy túl lúgos, illetve a rossz minőségű talajtípusokat. Éppen ezért a talaj pH-értékét és ásványi anyag tartalmát előzetesen le kell mérni és megfelelően kiegyensúlyozni, amennyiben a választott növények számára ez szükséges. A homokos talaj nem biztosít elegendő tápanyagot, míg az agyagosban a gyökerek képtelenek szétterjedni, és vízelvezetés szempontjából sem számít előnyösnek. Mindkét talajtípus élhetővé alakítható egy nagy adag organikus közeg hozzáadásával.

Természetesen nem feledkezhetsz meg a talaj nedvességének biztosításáról sem, ügyelve mindeközben arra is, hogy az megfelelő vízelvezetéssel is rendelkezzen. Szükség esetén némi vízzel te is eleget tehetsz a zöldségek igényeinek, de soha ne öntözd túl őket, mert csak nagyon kevés olyan faj létezik, amik tolerálják a nagyobb vízmennyiségeket – a többi egyszerűen csak kirohad, ha túl sokat adsz nekik. Agyagos talaj esetén (aminek nincs túl jó vízelvezetése) megoldás lehet emelt ágyásokat kialakítani, vagy tárolóba ültetni zöldségeidet.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ökológia (környezettan)

általában az élő szervezetek és a környezetük kölcsönhatásaival, konkrétan a... Tovább

génáramlás

az egymással határos rokon populációk között végbemenő folyamat. Az egyedek szabad... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség