Kertészhibák, amikre figyelj oda

10 gyakori kertészhiba, amire érdemes odafigyelni!

Szélesi Ferenc, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ezekre a kertészhibákra figyelj oda

8. Túl sűrűn ültetsz

A zöldségpalánták (a magokról nem is beszélve) eleinte annyira aprók, hogy sokan hajlamosak túl közel ültetni őket egymáshoz. Később azonban ezek a növények kénytelenek lesznek versengeni a talajban található tápanyagokért és vízért, nem is beszélve arról, hogy a „tömegben” uralkodó gyenge légáramlás ideális körülményeket teremt a fertőzések számára is. Igyekezz tehát minden zöldségnél tartani az ajánlott ültetési távolságot.

9. Rosszul trágyázol

A zöldségeknek rengeteg táplálékra van szükségük, amiket terméseikben, száraikban, gumóikban és hagymáikban raktározhatnak el. Lényegében azokat a növényeket termesztjük zöldségekként, amelyek valamely részükben táplálékot raktároznak el. A szén-dioxid, a víz és a napfény elengedhetetlen számukra a táplálék előállításához, azonban a nitrogén, a foszfor és a kálium szintén kulcsfontosságúak, illetve másodlagos (de fontos) szükségletekként ott van még a magnézium, a kén és a kalcium is. Kisebb mennyiségben egyéb ásványi anyagokra is szükség lehet.

A kerti talajokból általában hiányzik néhány ezen tápanyagok közül, ezért a zöldségeket nem képesek megfelelően fejlődni, hacsak nem használsz valamilyen műtrágyát a kiegészítéshez. Ha azonban a talaj túl savas vagy lúgos, akkor még a legkiválóbb tápanyagok sem tarthatják életben a bele ültetett zöldségeket. A túltrágyázás is problémás lehet. A nitrogénben gazdag talaj heves növekedésre késztetheti a zöldségeket, ami elsőre jól hangzik, azonban sajnos ilyenkor a növekedés inkább a szárakra és levelekre összpontosul, mintsem a virágokra és a termésekre, amelyek általában háttérbe szorulnak.

Hiába dús a paradicsom levele, nem biztos, hogy a termés is bőséges lesz rajta. Egy-egy ásványi anyag továbbá gátolhatja mások felszívódását. A kezdők számára ajánlott jó minőségű komposztot és lassan felszívódó organikus műtrágyákat (pl. csontliszt vagy halliszt) használni. Ezek általában minden szükséges tápanyagot tartalmaznak a növekedéshez, segítenek kiegyensúlyozni a talaj pH-értékét, és elősegítik a jótékony mikrobák elterjedését is.

10. Nem avatkozol be időben, amikor fertőzések vagy kártevők jelennek meg

A betegségek és kártevők teljesen váratlanul jelenhetnek meg kertedben. A gombás fertőzések egész ágyásokat irthatnak ki néhány nap leforgása alatt. A vírusos és bakteriális betegségek hasonlóan pusztítóak lehetnek. Szabadulj meg a fertőzött növényektől és igyekezz megvédeni a még egészséges példányokat. Érdemes lehet betegségálló változatokat telepíteni.

A levéltetvek, a viaszos pajzstetvek és más nedvszívó kártevők szintén akadályozhatják az egészséges növekedést. Igyekezz organikus módon védekezni ellenük. Szabadulj meg a meztelen csigáktól és a hernyóktól, mielőtt elszaporodhatnának. A fonálférgeket lehetetlen teljesen kiirtani, ezért ha a környéken gyakoriak az ilyen jellegű fertőzések, akkor ajánlott fonálférgeknek ellenálló zöldségváltozatokat szerezni.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

levél

a hajtáscsúcs levélkezdeményeiből fejl. képletek. A levelek elhelyezkedés, alak és... Tovább

egységrakomány

több azonos — esetleg eltérő — termékféleség (doboz, zsák stb.) meghatározott... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség