Így neveld a bárányodat! - Hasznos tippek birkatartáshoz

Így neveld a bárányodat!

FO, GE, SFV
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Bárány

Történelmi tények a juhokról

Az Ovis aries tudományos néven is ismert juh az egyik első állatfaj, amelyet az ember háziasított a mezőgazdaság számára.

Íme néhány kevéssé ismert tény a juhokról, amelyek évezredekkel ezelőttre nyúlnak vissza. 

  • Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a juhokat 10 000 évvel ezelőtt háziasították Közép-Ázsiában. Azonban már jóval korábban felfedezték őket, mivel számos bibliai utalás van a juhokra, különösen az Ószövetségben.
  • Időszámításunk előtt 3500-ban az emberek megtanulták, hogyan kell gyapjút fonni.
  • Az ókori Egyiptomban a juhokat szentnek tartották. Néhányat mumifikáltak, amikor elpusztultak.
  • Babilont a gyapjú országának is nevezték. Babilonban az emberek i. e. 4 000-ben kezdtek gyapjúból készült ruhákat viselni.
  • Iránban és más perzsa országokban Kr. e. 6 000 körül alakult ki a gyapjúipar. A juhtenyésztés és -termelés az egyik legrégebbi szervezett iparág.
  • Kolumbusz 1493-ban, az Újvilágba tett második útja során juhokat hozott Kubába.
  • Az 1500-as évek elején Cortes hozta be a juhokat Mexikóba és Nyugat-Amerikába. Az általa hozott juhokról úgy vélték, hogy Kolumbusz juhainak utódai. Úgy tartják, hogy ezek a navajo churro, az USA legrégebbi juhfajtájának leszármazottai voltak.
  • Az 1600-as években Anglia illegálisnak nyilvánította a juhok Amerikába történő behozatalát, hogy a gyapjú ruházati termékek előállításában elsőbbséget szerezzen. A törvény megszegését az illető kezének levágásával büntették.
  • Ennek ellenére a gyarmatosítók juhokat csempésztek Amerikába, és 1664-ben már mintegy 10 000 juh volt az amerikai gyarmatokon.
  • Az 1600-as évek végén Amerika gyapjúárut kezdett exportálni, ami felháborította Angliát. A bélyegtörvénnyel együtt ez vezetett az amerikai függetlenségi háborúhoz.
  • George Washington, Thomas Jefferson, James Madison és Woodrow Wilson amerikai elnökök köztudottan szerettek juhokat tenyészteni.

Információk és tények arról, hogyan néznek ki a juhok

Talán meglepő lesz, ha megtudod, hogy a juhok közeli rokonai a kecskéknek, antilopoknak, szarvasmarháknak, sőt, még a muszkaféléknek is! A juhoknak van néhány hasonló tulajdonságuk ezekkel az állatokkal, de van néhány olyan tulajdonságuk is, amely megkülönbözteti őket.

Nézzünk meg közelebbről néhány tényt arról, hogyan néznek ki a juhok, és miben különbözik a megjelenésük más fajokétól:

  • A házi juhok bundája gyapjúból készült, és a farkuk rövid (a farkuk születéskor hosszú, de a legtöbb juhász dokkolja a juhok farkát).
  • A vadon élő juhok bundájának színe általában barna árnyalatú, míg a házi juhok bundája tiszta fehér vagy sötétbarna. Némelyiknek pigmentált foltjai vannak.
  • A juhok kérődző emlősök, ami azt jelenti, hogy gyomruk négy kamrával rendelkezik. Az első kamra, az úgynevezett bendő a legnagyobb. A második kamra a retikulum, a harmadik az omasum, az utolsó pedig a bendő.
  • A juhok párosujjú patások. A tehenekhez, bivalyokhoz és kecskékhez hasonlóan a juhoknak is páros vagy két lábujjra osztott patájuk van.
  • A juhok növényevők, magvakat, füvet és növényeket esznek. A kecskékkel ellentétben a juhok felső ajkát egy barázda, az úgynevezett philtrum választja el.
  • A juhok pupillája négyszögletes. Ez szélesebb látómezőt biztosít számukra, becslések szerint 270-320 fokon belül. Mivel zsákmányállatok, a négyszögletes pupillák lehetővé teszik a juhok számára, hogy fejük elfordítása nélkül jobban érzékeljék a mozgást, így azonnal el tudnak menekülni, ha ragadozót észlelnek.
  • A szarvak általában a hím juhokon vagy kosokon nőnek, de vannak olyan juhfajták (mint például a jákob), amelyeknél a hímeknek és a nőstényeknek is van szarvuk.
  • A vadon élő juhok nagyobbak, mint a háziasított juhfajok. Az argali a legnagyobb juhfaj, amely akár 1,2 méter magasra is megnőhet. Szarvuk is hosszabb, hogy megvédjék magukat a ragadozókkal szemben.
  • Az anyajuhok (nőstény juhok) jellemzően 45 és 100 kilogramm közötti súlyúak, míg a kosok (hím juhok) 45 és 160 kilogramm közötti súlyúak.
  • A kifejlett juhoknak körülbelül 32 foguk van.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-04

A juhászok is készülnek a húsvétra

Az európai piacon egyre erősödő kereslet tapasztalható, amit a korai húsvéttal egybeeső muszlim ramadán ünnep is tovább növel, ezért a juhászok is készülnek.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

87/2008. (VII. 11.) FVM rendelet

A Magyar Agrárgazdasági Minõség Díjról szóló 103/2005. (XI. 4.) FVM rendelet... Tovább

fajtaértékelés

elemző eljárás, amellyel az egyes —>fajták viszonylagos értékét hasonlítják... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés