Magadat véded, közben mindent pusztítasz – A naptej rejtett árnyoldalai…

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Nyár van, tikkasztó a hőség, a legtöbb ember ilyenkor ellátogat a Balatonhoz, vagy valamelyik közelben lévő tóhoz, a szerencsésebbek pedig leugranak a tengerparthoz. Bárhova is megyünk, szinte mindig van velünk naptej, amivel megvédjük magunkat a Nap erős sugaraitól. Azzal azonban szinte senki sincs tisztában, hogy ez milyen következményekkel jár, most ennek jártunk utána! 

A naptej összetétele, környezetre gyakorolt hatása

A legtöbb készítmény 18-20 összetevőt tartalmaz, ezeket az FDA, vagyis az Amerikai Élelmezési-, és Gyógyszerügyi Hivatal engedélyezi.  Az összetevők között találunk két ásványt, a titánium-dioxidot és a cink-oxidot, emellett pedig olyan szerves vegyületeket, mint az oxibenzon, az oktinsalat, vagy az oktinoxát. Ezeknek a vegyületeknek számos elnevezése ismert, ezért nem biztos, hogy pontosan ilyen néven fogod megtalálni a naptejed csomagolásán.

Egy biztos, mindkét vegyületcsoporttal kapcsolatban léteznek egészségügyi aggodalmak, ráadásul egyes kémiai összetevőkről már az is kiderült, hogy képesek behatolni a bőrbe, és befolyásolni a szervezet hormonháztartását és szaporító funkcióit. A 4-MBC nevezetű összetevő például bizonyítottan káros az élőlények hormonrendszerére. Voltak korábban patkánykísérletek is, ekkor bizonyosodott be, hogy a vegyülettel kezelt egyedek születési súlyban és túlélési rátában is alul múlták a kontrollcsoport példányait.

Érdekes, hogy ez az anyag nem is szerepelhet a napkrémekben aktív összetevőként, mégis találtak három olyan terméket, melyekben inaktív összetevőként jelen volt. Az oxibenzon hatását is tesztelték már különböző halfajon, és arra jutottak, hogy az oxibenzon lényegesen csökkenti az állatok szaporodási képességeit. Más kutatások a napkrémek főbb összetevőinek hatását vizsgálták, a korallzátonyokra nézve. Kiderült, hogy az oxibenzon és az oktinoxát elősegíti a korallokat tápláló algák vírusos megbetegedését, ez pedig a korallok kifehéredéséhez és halálához vezet. 

Ugyanakkor problémát jelent a különböző ásványok bányászata és feldolgozása is, mivel az előállítás során jelentős mennyiségű veszélyes hulladék képződik. Nehéz megmondani, hogy mekkora ez a mennyiség, mivel a gyártók nem igazán nyilatkoznak ezzel kapcsolatban, de becslések szerint több mint kétszer annyi mérgező vegyületet juttat a környezetbe, mint maga a vegyipar. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon további részletek következnek, érdemes lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

További cikkek ebben a témában
Állatok Állatorvos Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

általános állattenyésztés

az alkalmazott biológia egyik ága, amely tágabb értelemben az ->állattenyésztés módszereit... Tovább

korcs

a hibrid köznyelvi megnevezése - rosszalló értelemben. A tervszerűtlen keresztezés... Tovább

Tovább a lexikonra