Kertünk csodás madarai: ezek a madarak jelennek meg áprilisban

Kiss Jázmin, kertész

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A tavasz beköszöntével kertünk élete gyökeresen megváltozik. Az áprilisi napsütés nem csupán a növényeket csalogatja elő hibernációjukból, hanem a madarakat is visszahívja vagy éppen aktivizálja költözési, fészeképítési ösztöneiket. Lássuk, mely madarak tevékenységének lehetünk szemtanúi ebben a pezsgő időszakban!

Vörösbegyek: a tavasz hírnökei

A vörösbegyek nem csupán gyönyörű látványt nyújtanak vörös mellükkel, de az egyik első jelei is annak, hogy a természet újraéled. Már április elején megkezdik a fészeképítést, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban gyakran láthatjuk őket az avarban matani, fészekanyagokat gyűjtögetni. A vörösbegyek gyakran választanak emberek közelségében lévő helyszíneket fészkük építéséhez, így, ha figyelmesek vagyunk, akár a saját kertünkben is megfigyelhetjük őket.

•    Tudtad? A vörösbegy a téli hónapokra Dél-Európába vándorol.

Feketerigók: az első fiókák szülei

A feketerigók, az áprilisi zsongás másik főszereplői, már a hónap elején tojásaikon ülhetnek. Különösen figyelemre méltó, hogy fiókáik az egyik elsők között kelnek ki, így a hónap végén már a fészekből kilépő, függetlenedni próbáló fiatalokat is megfigyelhetjük. Az etetésük izgalmas lehetőséget kínál a természetközeli pillanatok megfigyelésére, miközben a szülők fáradhatatlanul járják a környéket táplálék után kutatva. Főleg rovarokkal és csigákkal táplálkozik, de magokat és gyümölcsöket is fogyaszt.

Cinegék és pintyek: az építkezők

A cinegék és pintyek, az építkezés mesterei, áprilisban kezdik meg intenzív fészeképítési munkálataikat. Lélegzetelállító látni, ahogy ezek a kicsi, de rendkívül ügyes madarak összegyűjtik a fészekanyagokat: gallyakat, mohát, tollakat. Az ő fészkük megalkotása különösen fontos pillanat, mivel ez biztosítja a jövőbeni nemzedékek biztonságos világra jöttét. Az emberek közeli területeken is gyakran találkozhatunk velük, így kertünkben is érdemes lehet madárodúkat kihelyezni számukra.

•    Tudtad? Több mint 60 cinegefaj létezik, melyek közül a legismertebb a kék cinege, a széncinege és a barátcinege.

A madarak világának megfigyelése: több mint hobbi

A madarak megfigyelése közelebb hoz bennünket a természethez, lehetővé téve, hogy jobban megértsük ökoszisztémánk működését. Április kiváló alkalom arra, hogy saját kertünkben vagy közeli parkban megfigyeljük ezt a lenyűgöző természeti ciklust. A vörösbegyek, feketerigók, cinegék, és pintyek tevékenysége nem csak élettel tölti meg környezetünket, de lehetőséget is biztosít számunkra a tanulásra és az örömre.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-16

Uborka tápoldatozás a nagymama titkos receptjével

Így tápoldatozzunk uborkát sikeresen, a nagymamám titkos uborka tápoldat receptjével. Ez a trükk garantáltan be fog válni neked is és gyönyörű uborkáid lesznek!

2024-05-16

Élesztős trükk a szuper palántákhoz: dobd fel a növényeidet ezzel a titkos hozzávalóval!

Az imént egy ilyen trükköt sikerült nekünk is megtudnunk: mutatjuk az élesztős tippet a szuper palántákhoz!

2024-05-15

Soha többé penészes eper! - Így tarthatod frissen egy hétig is!

Nálad is gyorsan megromlik az eper egy hét tárolás után? Megmutatjuk hogyan tarthatod frissen egy hétig úgy az epret, hogy soha többé ne legyen penészes!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-16

5 különleges májusi virág, aminek illatától még a szomszéd is megrészegül

Fedezzük fel együtt a legkülönlegesebb és legjobb illatú májusi virágokat, melyeknek illata valóban részegítő tud lenni, hiszen annyira kellemesek és finomak!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

számlálókamra

->mikroorganizmusok v. mikroszkopikus méretű testecskék, ill. részecskék (pl. vér alakos... Tovább

véna (gyűjtőér, visszér, vivőér)

A ->vér a szív felé, ill. a szívbe szállító ér. A kisvérkörben a v. oxigénes vért, a... Tovább

Tovább a lexikonra