Városi csirketartás

7 tipp a városi csirketartáshoz

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Csirketartás városban

Etetés és szabadon eresztés

Amikor csak lehetséges, a legjobb módszer egyszerűen kiengedni a csirkéket, hogy kedvükre kapirgálhassanak a kertben, és megegyenek mindent, amit találnak. Persze ez sok helyen nem megengedett, ezért is fontos előre tájékozódni arról, hogy mit szabad és mit nem. Amennyiben lehetőséged nyílik kiengedni csirkéidet az udvarra, rengeteget spórolhatsz az etetésükön, hiszen ennek egy részét saját maguk oldják meg természetes forrásokból. Étrendjüket némi organikus tápszerrel kiegészítve bőséges és egészséges tojásokra számíthatsz.

Az ól és a szabad kapirgálás közötti feles megoldás egy kis elkerített rész kialakítása az ól körül, ahol ugyan nem találnak majd annyi természetes táplálékot, de némi szabadságban lehet részük. Függetlenül attól, hogy mennyi mozgásteret adsz szárnyasaidnak, minőségi tápszerekre lesz szükséged etetésükhöz. Ha szabadon kapirgálhatnak, akkor csak kiegészítőként, de ha folyamatosan el vannak kerítve, akkor az összes tápanyagukat ebből kapják majd. A tápon nem érdemes spórolni, ugyanis ennek minőségétől sokban függ az is, hogy a későbbiekben milyen tojásokat gyűjthetsz be az ólakból.

A csibék átköltöztetése az ólba

Ha keltetőben nevelt csibékkel indítottál, akkor idővel át kell majd őket költöztetned az ólba (általában 5-6 hetes korukban, vagy amikor ledobták pelyheiket és elegendő tollat növesztettek, hogy melegen tartsák magukat). Ha a szabadba is kiengeded őket, akkor előtte mindenképpen tartsd őket az ólban egy hétig – ez különösen fontos, ugyanis csak így szokják majd meg, hogy ez az új otthonuk. Ez után kedvükre járhatnak-kelhetnek a szabadban.

Az ól takarítása

Az ól takarítása elengedhetetlen a fertőzések megelőzése miatt. A tisztaság továbbá a csirkék hangulatát és általános egészségét is javítja. Ehhez rendszeresen tisztára kell cserélned a használt bélést, illetve a kettő között szappanos vízzel le kell takarítanod az összes benti felületet. Ne feledkezz meg az itató és etető alapos megtisztításáról sem – az állott, piszkos vizet a csirkék nem isszák meg, ami kiszáradáshoz vezethet.

A tojások

Amennyiben csirkéid, tiszta, meleg, biztonságos körülmények között nevelkedtek, és biztosítottad számukra a megfelelő folyadék- és tápanyagmennyiséget, előbb-utóbb tojások jelennek majd meg az ólban. A csirkék általában hat napos korukban kezdenek el tojásokat tojni, de ez évszaktól, fajtától és más tényezőktől függően változhat. Ha csirkéid szabadon is járkálhatnak (akár csak nap közben, akár napszaktól függetlenül), nem biztos, hogy tudják, hogy hova kell rakni a tojásaikat. Elképzelhető, hogy az első tojásokat teljesen váratlan helyeken találod majd meg. A tojásrakás egyik árulkodó jele a nagyon világos piros taraj.

Ha csirkéidet egy hétig az ólban tartod, és műtojásokat helyezel el a fészeklődobozokban, akkor hozzászoktathatod őket. Mivel általában leutánozzák azt, amit társaik csinálnak, idővel megtanulják majd, hogy hová tegyék tojásaikat. Érdemes észben tartani, hogy a csirkék nem naptárhoz kötötten tojnak. Mint azt korábban említettük, a fajta és az évszak is befolyásoló tényezők. A jó minőségű tojásokhoz továbbá jó minőségű tápra lesz szükség, ami legalább 17%-ban fehérjéből áll. Mindemellett győződj meg róla, hogy mindig elegendő friss, tiszta vizük legyen, kapjanak elég fényt és tartsd őket tiszta körülmények között. A tojások idővel megérkeznek majd, de hogy milyen sűrűséggel, az már csak rajtuk múlik.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

45 nap az életük és értünk dolgoznak: ilyen a méhek hihetetlen élete

Ismerd meg a méhek csodás világát! Fedezd fel a méhek rövid, de munkás életét, és tudd meg, hogyan járulnak hozzá a méhek a mezőgazdasághoz és az ökoszisztémához!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

benőttség

a juhok azon jellemzője, hogy a fejük, a lábuk és a hasuk ->gyapjúval milyen mértékben... Tovább

klorózis

növényekben különböző elemek hiánya okozza; a levelek zöld színe halványodik, sárgulás... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos