Mire jó a tojáshéj a kertben? Hogyan használhatom a tojáshéjakat a kertben

Ne dobd ki: a tojáshéj igazi csodaszer a kertben, rengeteg mindenhez jó!

VN, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A tojásokról mindenki tudja, hogy egészségesek. Tele vannak vitaminnal, ásványi anyagokkal és fehérjével – csupa olyan dologgal, amik fontosak az ember szervezete számára. Egyes becslések szerint egy fő évente átlagosan 150-200 tojást fogyaszt el, ami rengeteg kidobásra szánt tojáshéjat jelent.
 

Mire jó a tojáshéj a kertben?

Egy tyúk tojásának héja durván 96%-ban kalcium-karbonátból (CaCO3) áll, amelyeket fehérjék kötnek össze egymással. A kereskedelmi mezőgazdaságban a tojáshéjakat épp ezért trágyaként vagy állatoknak szánt kalciumforrásként szokás felhasználni, azonban a legtöbb otthonban általában a kukában kötnek ki.

Ha szeretnéd te is gazdaságosabban felhasználni az elfogyasztott tojások héját kertedben, akkor az alábbi tippek pontosan ebben segítenek majd! Előbb azonban egy fontos tudnivaló…

A tojáshéjak felkészítése a kerti felhasználásra

A tojáshéjakat nem lehet csak úgy rögtön kivinni a kertbe, miután feltörted őket a vacsorához.

Miután megvannak a tojáshéjaid, először is alaposan át kell mosnod őket hűvös folyó víz alatt. Győződj meg róla, hogy nincsenek-e rajtuk tojásmaradékok és helyezd őket egy tálcára vagy fedetlen tárolóba, ahol megszáradhatnak (a napon ez gyorsabban megy majd).

Ne aggódj, a héjaknak nem lesz kellemetlen szaguk. Miután megszáradtak, helyezd őket egy másik tárolóba, ahol szép lassan összegyűjthetsz belőlük egy nagyobb adagot.

Ha elegendő mosott, száraz tojáshéj gyűlt össze, akkor törd őket minél kisebb darabokra egy fakanállal vagy más erre alkalmas eszközzel. Még mozsarat is használhatsz, ha igazán finom porrá szeretnéd zúzni a tojáshéjakat. Vigyázz, hogy ezt a port ne lélegezd be!

A tojáshéjak felhasználása a kertben

1. Kalciumforrás

A tojáshéjakkal rengeteg kalciumot juttathatsz a talajba. Ehhez akár nagyobb darabokban is elszórhatod őket a talaj felszínén, habár kisebb darabokban vagy porként sokkal gyorsabban átveszi majd őket a talaj, és így a kártevőket is kevésbé vonzzák majd.

Egy másik opció ültetéskor, az ültetőgödrök aljában elszórni némi tojáshéjat.

Habár a kalcium egy másodlagos tápanyag a növények számára, kerted biztosan meghálálja majd az extra ásványi anyagokat, különösen, ha paprikákat vagy paradicsomokat termelsz, hiszen ezek meglehetősen hajlamosak a kalciumhiányra.

A paradicsomok ültetésekor a lyukba szórt tojáshéj-darabok segíthetnek elkerülni a csúcsrothadást, ami egy gyakori paradicsombetegség.

A tél során is elszórhatod a tojáshéjakat azokon a területeken, ahová tavasszal ültetni szeretnél majd. Amint az időjárás enyhülni kezd és a talaj megmunkálhatóvá válik, beleszánthatod a tojáshéjakat. Persze ezzel tavaszig is várhatsz, ha nem szeretnél egész télen tojáshéjakat látni a talaj felszínén.
 

De nem ez az egyetlen felhasználási módja a tojásoknak a kertben...lapozz és mutatjuk további ötleteinket, tippjeinket!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-22

Közeleg a zöldbab vetés ideje: Ezek a zöldbab vetésének lépéseo

Első kérdésként fel is merült bennem a kérdés? Vajon mikor kell elvetni a zöldbabot, aztán rögtön jöttek a továbbiak, hogyan kell elvetni a zöldbabot?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kórbonctan

az a tudományág, amely a beteg szervezetben kialakuló, szabad szemmel látható és mikroszkópos... Tovább

kavitáció

a nagy sebességgel áramló folyadékokban előf., rongálódást okozó buborékképződés. Sokan... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetvédelem Talajművelés