Kerti tippek szakértőktől

17 profi tipp a legszebb és legtermékenyebb kert kialakítására és karbantartására

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Szuper tippek a kertbe

13. Csak természetes rovar- és gyomirtókat használj

Amikor a biológiai szabályozás (az állatoktól kapott segítség) nem elég hatékony, előfordulhat, hogy rovarirtók használatához kell folyamodnod, hogy megszabadulhass a kártevőktől. A vegyi rovarirtók a jó és rosszindulatú rovarokat egyaránt elpusztítják, és a talajt is mérgezik, ezért különösen a zöldséges és gyümölcskertekben tartózkodj a használatuktól. Csak természetes, szerves rovarirtókat használj, mint például paprika sprayt, neem olajat, hogy elriaszd a rovarokat növényeidtől.

A gyomirtókra szerencsére kevésbé gyakran van szükség, főleg ha kellően közel alakítod ki egymáshoz az ágyásaidat és a maradék területet vastag talajtakaróval feded le. A gyomokat fekete műanyaggal is megfojthatod, vagy ecetes-sós keverékkel is kiirthatod.

14. Próbáld ki a társas- és összeültetést

Néhány növény jobban érzi magát bizonyos más növények társaságában. A társas ültetés pontosan az ebből származó előnyök kihasználásáról szól. Vannak növények, amelyek árnyékot biztosítanak társaiknak, míg mások távol tartják a kártevőket a szomszédjaikról. Például a fokhagyma és a büdöske taszítják ezeket a kártevőket, míg a sarkantyúka magára tereli őket.

Az összeültetés célja a legtöbbet kihozni a rendelkezésre álló helyből és a rövidebb termőszezonból. Ilyenkor az eltérő szükségletű növények ugyan abban az ágyásba kerülnek. A korán érő fajokat későn érőkkel összeültetve egy sokkal hosszabb termőszezont biztosíthatsz magadnak. Amint a korán érő darabok ideje lejár, újak kerülhetnek a helyükbe, amelyek számára előnyös a mellettük fejlődő, későn érő típusok kifejlett levelei által biztosított árnyék.

15. Szüretelj rendszeresen

A rendszeres szüretelés folyamatos növekedésre és termésre ösztönzi a növényeket. A saláták, spenót, kel és mángold többször is szüretelhető a lentebbi levelek levágásával. Az ilyen növények ezek után is folyamatosan új leveleket hoznak majd. A rendszeres szüretelés többek között az uborkáknál is előnyös.

16. Ültess késleltetve

Ahelyett, hogy minden magodat a tavasz első hetében ültetnéd el, oszd el őket egyenletesen a termőszezon alatt. Ez különösen akkor fontos, ha szeretnél a kerted terméséből ellátni otthonodat. Ez az ültetési módszer biztosítja, hogy az év nagy részében elegendő termés álljon a rendelkezésedre.

Ültess egy adag „konyhazöldséget” (spenót, saláta, retek, stb.) kéthetente. Miután a palántanevelő tálcádból kiülteted a növényeket, máris kezdj hozzá egy újabb adag csíráztatásának. Néhány gyorsan fejlődő növénnyel biztosíthatod a legoptimálisabb helykihasználást. Amint befejezed a szüretelésüket, máris ültetheted a következőket a helyükre.

17. Védd meg a talajt Az egészséges talajról biztos csináltam már, az mehet esetleg ide

A talaj számos összetevőből épül fel: különböző méretű kőszemcsék és a bennük található ásványi sók, részben lebomlott szerves anyagok és rengeteg kisebb-nagyobb talajlakó élőlény alkotják. A talaj valójában egy élő, lélegző, folyamatosan mozgó lényként is kezelhető. A természet ezt a talajt általában egy zöld fűtakaróval igyekszik megvédeni. A megmunkált talaj védelme azonban az azt megmunkáló személy feladata, ahogy annak egységének és termékenységének biztosítása is.

A különböző növényekkel végzett sűrű, vastag ültetéssel ez a felület eltakarható (a fű funkciójához hasonlóan) így egy saját magad által ültetett védőréteget alakíthatsz ki. A szüretelés után eltávolított növények helyére fektess egy vastag réteg talajtakarót.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

etológia (szokástan, viselkedéstan)

az állatok viselkedésével foglalkozó tudományág. Célja, más tudományágak eredményeit... Tovább

fertőző betegség

mindaz a bántalom amelyet mikroorganizmusok és magasabb rendű állati élősködők az emberi v.... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet