Magvetési tudnivalók – Mikor milyen magokat vessünk és hogyan

A nagy magvetési kisokos – Avagy mikor és hogyan vessük a különböző magokat

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A kertészkedés sokak számára tavasszal indul be, hiszen a hőmérséklet és a talaj ekkorra válik először élhetővé a magvak és a palánták számára. Tény, hogy a legtöbb növényt ekkor szokás elültetni, azonban némi plusz munkával az év gyakorlatilag bármely hónapjában elkezdheted nevelni, ha megfelelő körülményeket biztosítasz neki a fejlődéshez. Cikkünkben most felsoroljuk, hogy januártól egészen decemberig mikor milyen növényeket érdemes elütetni és hogyan, érdemes velünk tartani!  

A nagy magvetési kisokos, amiből minden kiderül

Magvetés márciusban és áprilisban

Az aktuális időjárástól és a területtől függően már márciusban megkezdődhet az észrevehető felmelegedés, de az is lehet, hogy áprilisig kell várni az igazán tavaszi körülményekre. Kezdődhetnek tehát a kinti ültetések!

Magvetés a szabadban (időjárási körülmények szerint)

Ilyenkor jöhetnek a gyökértermésű növények (cékla, tarlórépa, sárgarépa, pasztina). A hüvelyeseknek is eljön az ideje (cukorborsó, sárgaborsó, lóbab), habár ezek jobban szeretik, ha házon belül ültetik el őket, és ilyenkor már kikerülnek a szabadba.

Ideje elültetni a nyári salátákat (kerti saláta, endívia, kerti zsázsa, borsmustár, retek, stb.) és a retket. Az idei nyári és téli fogyasztásra szánt káposztafélék is kerüljenek a talajba (fodros kel, nyári káposzták, bimbós kel, lila brokkoli, karfiol, stb.) Ültethető továbbá a mángold, a póréhagyma és a zöldhagyma is.

Magvetés tálcákban vagy cserepekben

Ha kertedet gyakran terrorizálják meztelencsigák vagy gyomok, akkor jobb, ha a káposztaféléket, a póréhagymákat és a salátákat tálcákban vagy cserepekben csíráztatod ki, hogy erősebben és ellenállóbbak legyenek, mire kikerülnek a szabadba. A lóbabokat és borsókat is érdemes inkább házon beül elültetni, ha a kertet rágcsálók járják.

Magvetés tálcákban vagy cserepekben (meleg helyen – pl. csíráztatóban)

Akárcsak februárban, ha meleg helyet tudsz biztosítani neki, akkor paradicsomot, paprikát és padlizsánt is ültethetsz márciusban.

Magvetés fóliaalagútban vagy üvegház falán belül

Jöhetnek a nyári saláták, a zöldbab és a különféle fűszernövények (petrezselyem koriander, bazsalikom, stb.)

Magvetés májusban

A talaj és az idő ekkorra már bőven felmelegszik, és az elültetett növények mellett a gyomok is nagy erőkkel nőnek majd – a május tehát nem csak az ültetés, hanem a gyomtalanítás hónapja is!

Magvetés a szabadban

Ültess hüvelyeseket (zöldbab, lóbab, cukorborsó, zöldborsó), de mint említettük, ha rágcsálóid vagy meztelen csigáid vannak, akkor erősítsd meg őket növénytartókban, mielőtt kikerülnének a kertbe. Eljött végre a gyökértermésű zöldségek fő ültetési szezonja – ilyenkor kerülnek a talajba a sárgarépa, a cékla, a póréhagyma, a retek, a tarlórépa, a mángold és más zöldségek magvai is. Ne feledkezz meg a különféle fűszernövényekről sem (koriander, petrezselyem, stb.). A káposztaféléket ilyenkor még mindig elvetheted átteleltetés céljából (fodros kel, téli és nyári káposzták, bimbós kel, lila brokkoli, stb.).

Folytasd a saláták (különösen a kerti saláta és a borsmustár) ültetését is, ha szeretnél még belőlük az évre. Ezeket érdemes kis adagokban ültetni 2-3 hetente ahelyett, hogy mindet egyszerre vetnéd el, mert nem fogod tudni felhasználni őket, mielőtt felmagzanának. Kezdődhet az édeskömény korai vetése is – ha problémád adódik a felmagzással, akkor ezzel várj június közepéig. A csemegekukorica csak akkor kerüljön közvetlenül a talajba, ha az idő és a talaj meleg (máskülönben ültesd őket tálcákba, majd várj a jobb időre a kiültetéssel).

Magvetés tálcákban vagy cserepekben

A káposztafélék, a babok és borsók és a csemegekukorica mind ide sorolhatók

Magvetés tálcákban vagy cserepekben (meleg helyen)

Cukkini, tök, uborka és görögdinnye – ezeket mind május végén érdemes elültetni.

Magvetés fóliaalagútban vagy üvegház falán belül

Nyári saláták, bazsalikom és koriander. A nyári haszonnövények (paradicsom, paprika, stb.) is kikerülhetnek a fóliák alá vagy az üvegházakba, ha biztos vagy benne, hogy az éjszakai hőmérséklet már nem csökken le túlságosan.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-16

Itt a spárgaszezon: Ezek a LEGFINOMABB spárgás ételek

Annyira vártuk és végre eljött: itt a spárgaszezon és vele együtt érkeznek az isteni spárgás ételek is, nekünk ezek a kedvenceink, készíts te is spárgás ételt!

2024-05-17

Töltsd meg színekkel a kerted- kiváló növények júniusra!

Töltsd meg színekkel a kertedet! Cikkünk segít abban, hogy te is megtaláld a megfelelő növényeket kertedben, amiket még júniusban sem késő elültetned.

2024-05-16

Uborka tápoldatozás a nagymama titkos receptjével

Így tápoldatozzunk uborkát sikeresen, a nagymamám titkos uborka tápoldat receptjével. Ez a trükk garantáltan be fog válni neked is és gyönyörű uborkáid lesznek!

2024-03-21

Kezd kimenni a divatból: erre, és így használható a kútvíz a kertben

Magyarországon régen a kútvíz használata viszonylag gyakori volt. Azonban egyre inkább azt lehet érzékelni, hogy kezd kimenni a divatból. Vajon miért?

2024-04-22

Közeleg a zöldbab vetés ideje: Ezek a zöldbab vetésének lépéseo

Első kérdésként fel is merült bennem a kérdés? Vajon mikor kell elvetni a zöldbabot, aztán rögtön jöttek a továbbiak, hogyan kell elvetni a zöldbabot?

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-05-17

Amiért az egész veteményes kert hálás lesz: Így ültess kerti büdöskét

A kerti büdöske (Tagetes) ültetése egyszerű és kiváló választás mind a díszkertek, mind a veteményesek számára. Mutatjuk miért, és hogyan ültess büdőskét!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

31/2006. (IV. 29.) FVM-GKM-PM együttes rendelet

Az egyes géntechnológiával módosított takarmányok behozataláról és forgalomba hozataláról... Tovább

radioaktív hulladék

olyan folyékony v. szilárd —>hulladék, amely —>radioaktív sugárzásra képes, és... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növénytermesztés Talajművelés Zöldség