Ismerkedj meg a keleti gerlével - Ritka madárfaj jelent meg Magyarországon

Meseszép és nagyon ritka madár bukkant fel Magyarországon

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Egy nagyon ritka, és látványos madár tűnt fel Magyarországon az utóbbi néhány napban, szerencsére többen is meg tudták figyelni a különleges keleti gerlét a Békés megyei Mezőberényben.

Keleti gerle jelent meg Magyarországon

(Fotó forrása: sibirds.ru)

Csodás madár bukkant fel hazánkban

A birding.hu a magyar terepmadarászok honlapja, itt teszik közzé azokat a ritkaságokat, amiket sikerült megfigyelni Magyarországon. Érdemes megtekintenetek nektek is ezt a honlapot, szerintem nagyon érdekes, ráadásul olyan információkat is megmutatnak, amiről sehol máshol nem hallani. Ezen az oldalon összesen hatan jelezték eddig, hogy megfigyelték a keleti gerlét, a legtöbben arról számoltak be, hogy egy fán vagy egy madáretető közelében látták a különleges madarat balkáni gerlék társaságában. 

A keleti gerlének mindössze ez a negyedik előfordulása Magyarországon, legalábbis amiről mindenki tud. Legelső alkalommal 2010-et írtunk, ekkor a Fertő-tó környékén találkoztak egy példánnyal a fajból, ezután sokat kellett várni a következő, ugyanis csak tavaly télen jelent meg Tószegen, majd pár héttel később Siófokon. Ismerkedjünk meg kicsit közelebbről ezzel a különleges madárral! 

A keleti gerle bemutatása

A keleti gerle Ázsia keleti részén honos, az Ural hegységtől a Távol-Keletig és Japánig, de megtalálható Indiában, Tajvanban is. Költési időben inkább erdőlakó, a többi időt többnyire nyílt területeken, kertekben, mezőkön és lakott területeken tölti. Az északi területekről délre vonul, egyedei eljutnak Európa északnyugati részébe is. Testhossza 33-35 centiméter, szárnyfesztávolsága 53-60 centiméter, leginkább a földön keresgéli magvakból álló táplálékát.

Ligetekben vagy erdőkben általában fákra készíti fészkét. Fészekalja 2 tojásból áll, 20 napig költenek. Magyarországon rendkívül ritka kóborló, eddig két alkalommal bizonyították megjelenését. Mezőberényben már többször is megjelent egy keleti gerle, amit egy meena alfajhoz tartozó fiatal példányt figyeltek meg Fertőrákoson a Fertő tó közelében.

A madár valószínűleg karácsony előtt jelent meg és április első hetéig maradt. A hazai madárfauna hivatalos jegyzékébe egy Szegeden 1985-ben lefényképezett egyed alapján került be, azonban az ezredforduló után egy külföldi szakértők bevonásával folytatott revízió során ez a madár az igen hasonló vadgerle szokatlanul kései előfordulásának bizonyult.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-17

Amiért az egész veteményes kert hálás lesz: Így ültess kerti büdöskét

A kerti büdöske (Tagetes) ültetése egyszerű és kiváló választás mind a díszkertek, mind a veteményesek számára. Mutatjuk miért, és hogyan ültess büdőskét!

2024-05-17

Itt az idő: kötözd le a szőlőt, hogy bőséges termésed legyen az idén!

Közeledik a nyár, így itt az idő a szőlő lekötözésére. Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket, amivel elérheted, hogy idén neked is bőséges termésed legyen!

2024-05-16

5 különleges májusi virág, aminek illatától még a szomszéd is megrészegül

Fedezzük fel együtt a legkülönlegesebb és legjobb illatú májusi virágokat, melyeknek illata valóban részegítő tud lenni, hiszen annyira kellemesek és finomak!

2024-05-16

Uborka tápoldatozás a nagymama titkos receptjével

Így tápoldatozzunk uborkát sikeresen, a nagymamám titkos uborka tápoldat receptjével. Ez a trükk garantáltan be fog válni neked is és gyönyörű uborkáid lesznek!

2024-05-18

Virágok, amelyek különösen jól bírják a nyári hőséget

Virágzó nyár: 5+1 virág, ami nem fél a hőségtől! Színes virágözön a nyárban? Válassz hőálló növényeket! Ismerd meg a legmegbízhatóbb virágokat a forró napokra!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kombájnhektár

gazdaságtechnikai mérőszám, amely 1 ha átlagtermésű őszi kalászos betakarításához... Tovább

fiasítás

a méheknek a bölcsőben (—>anyabölcső) fejlődő egyedeit (pete, álca, báb)... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek