Fejér Megyei Agrárkamara

Fejér Megyei Agrárkamara


FVM Intézet


„Az állam gazdasági szerepvállalásának csökkentéséhez szükség van a gazdasággal összefüggõ közfeladatok egy részének a gazdálkodó szervezetek által köztestületi formában, önigazgatás útján történõ ellátásra.


Az egyesülési jog alapján mûködõ társadalmi szervezetek jogainak és érdekeinek tiszteletben tartásával, a gazdaság fejlesztésével, támogatásával, általános érdekeinek elõmozdításával, az Európai Uniós integrációval, a regionális fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek elõsegítése céljából, a gazdasági tevékenységet folytatók önkormányzat alakításához való jogát elismerve…” alkotta az Országgyûlés a gazdasági kamarákról szóló törvényt. „A gazdasági kamarák feladata, hogy (…) önkormányzaton alapuló mûködésükkel elõmozdítsák a gazdaság fejlõdését és szervezõdését, a piaci magatartás tisztességét, a gazdasági tevékenységet folytatók általános, együttes érdekeinek érvényesülését.” (1999. évi CXXI. törvény a gazdasági  kamarákról.)

E törvény értelmében az agrárkamara nemcsak a gazdaság képviseletét látják el, hanem a területi gazdasági kamarának a helyi gazdaság fejlesztése is feladata. Az 1999. évi CXXI. és a módosításáról szóló 2003. évi CXXXI.  törvény  nevesít néhány gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos feladatot, többek között:

-   a gazdasági tevékenység infrastruktúrája fejlesztésének elõmozdítása;

-    a gazdaság fejlõdésére  jelentõs  hatást gyakorló, nemzetgazdasági szinten hatékony, de a közvetlen vállalkozói érdekeltséget meghaladó célok megvalósulásának elõsegítése (gazdaságstratégiai döntések elõkészítésében való részvétel);

-   közremûködés a területfejlesztési koncepciók és programok gazdaságfejlesztési munkarészeinek kidolgozásában és végrehajtásában;

- vásárok, kiállítások, konferenciák és más rendezvények szervezése;

-  tájékoztatás adása a gazdálkodók tevékenységét érintõ gazdaságpolitikai döntésekrõl, intézkedésekrõl;

-  19 szakon mesterképzés és mestervizsgáztatás végzése;

-  tájékoztatás adása az Európai  Uniós pályázati lehetõségekrõl és feltételekrõl és az egyes szakmákat érintõ közösségi jogszabályokról;

- közremûködés az agrár-szaktanácsadás szervezésében;

-  közfeladatként az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokkal összefüggésben a gazdálkodó szervezetek részére tanácsadás végzése.

Gazdálkodó szervezetnek minõsül: a gazdasági társaság, közhasznú társaság, egyéni vállalkozó, továbbá az agrár- és vidékfejlesztési támogatásra jogosult mezõgazdasági  termelõ stb.

Az Agrárkamara megalakulása óta igen fontosnak tartja, hogy az agrárgazdaság szereplõi megfelelõ, hiteles és naprakész tájékoztatást kapjanak annak érdekében, hogy eredményességük javuljon.

Az idei és az elmúlt évben különbözõ szakmai bemutatók, rendezvények megszervezésével,  tényleges költségeinek átvállalásával elõsegítettük az agrárgazdálkodók tájékoztatását, ismereteinek bõvítését. Az érdeklõdõk a rendezvényeken ismereteket szerezhettek az agrártámogatási, adózási, jogi és egyéb szakmai kérdésekben. Fõbb témák: gabonaintervenció, NVT, AVOP, állattenyésztés – növénytermesztés – kertészeti ágazatok szabályozása, SAPS, TOP-UP, növényvédelem, HMKA, HGGY, minõségbiztosítás: ISO, HACCP, EUREPGAP,  földrajzi árujelzõ védjegybejelentés stb.).

Ez irányú tevékenységünkkel Kamaránk is jelentõs mértékben hozzájárult ahhoz, hogy megyénkben közel 7000 gazdálkodó igénybe vegye az egységes területalapú támogatást. Úgyszintén sikerként értékeljük, hogy több mint 1100 gazdálkodó felismerte az agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének lehetõségét és a különbözõ célprogramokra bejelentkeztek, ezáltal több, mint 900-an 2,3 mrd Ft támogatáshoz jutottak. A különbözõ pályázati lehetõségek megismertetése nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a gazdálkodók a különbözõ fejlesztési elképzeléseik megvalósítására több száz pályázatot nyújtottak be elbírálásra. Mindazonáltal kihangsúlyozom, hogy gazdálkodók által elért eredményekhez jelentõs mértékben hozzájárult a Kamara a megyei FM Hivatal és az MVH megyei kirendeltsége szoros szakmai együttmûködése.

Az Agrárkamara kezdeményezésére a Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal, a Dr. Entz Ferenc Szakiskola és Kollégium, az Aranybulla Mg. Rt, a Magyar Szántóverseny Szövetség és az FVM Fejér Megyei Földmûvelésügyi Hivatala támogatásával évek óta megrendezésre kerül az Országos Szántóverseny Területi döntõje megyénkben.

Pártolóink, tagjaink széles körû tájékoztatása érdekében állandó EU-s rovattal készülõ ingyenes kiadványunk a „Hírmondó”.

Ebben az évben is elkészítettük és kiadtuk a „Fejér megye éghajlata” c. kiadványt.

Javaslatok, vélemények adásával elõmozdítjuk az agrárgazdaságra vonatkozó jogszabályok harmonizálását. Az év során jelentõs számú agrárgazdaságot érintõ jogszabálytervezetet véleményeztünk, melyeket folyamatosan megküldtünk meghatározó kamarai tagjaink részére véleménynyilvánítás céljából.

A Fogyasztóvédelemi törvény elõírásainak megfelelõen 2004. áprilisától  ismét  mûködik megyénkben a  Megyei Békéltetõ Testület, melynek tagjai vagyunk.

A Magyar Agrárkamara mellett mûködõ Állandó Választottbíróság a megyében 2005-ben nem tárgyalt ügyet.

A megye szakiskolái mellett bizonyos témákban együttmûködünk a Veszprémi Egyetem Tanácsadó, Továbbképzõ és Távoktatási Intézete, a Szent István Egyetem Környezet és Tájgazdálkodási Intézetével és az Agrármarketing Centrum  Kht-vel.

Közremûködünk a szakképzésben és a gyakorlati képzés felügyeletében, végezzük a méhész-mesterképzést és mestervizsgáztatást.

Az agrárgazdaság szereplõinek gazdasági tevékenységét, támogatáshoz való hozzájutását segítjük, amikor részt veszünk a különféle pályázatokat elbíráló bizottságok munkáiban.

A Fejér Megyei Agrárkamara a gazdaság fejlesztésével összefüggésben közremûködik a térségi területfejlesztési és vidékfejlesztési koncepciók és programok gazdaságfejlesztési munkarészeinek kidolgozásában.

Részt veszünk a megye Kistérségi Fejlesztési Tanácsa mindegyikének a munkájában.

Az FVM és a Magyar Agrárkamara között létrejött Együttmûködési megállapodásnak megfelelõen a Fejér Megyei Agrárkamaránál 2003. október 1-jével 8 fõ kamarai tanácsadó kezdte meg a munkáját. Tevékenységüknek köszönhetõen az Agrárkamara - immár településszinten -  a területi irodákban is folyamatosan a gazdálkodók rendelkezésére  áll. (Székesfehérvár, Mór, Bicske, Enying, Sárbogárd, Dunaújváros, Aba, Sárosd, Lajoskomárom) A kamarai tanácsadók szinte minden aktuális, gazdálkodókat érintõ témában igyekeznek segítséget nyújtani, információt szolgáltatni az õket felkeresõknek. 

Az MVH-val kötött megállapodás keretében részt vettünk a területalapú támogatások helyszíni ellenõrzésében 5 db. Leica típúsú GPS területmérõ eszköz felhasználásával. Az MVH Belsõ Ellenõrzési Osztálya a tevékenységet ellenõrizve megállapította, hogy a kapott feladatokat szakszerûen végrehajtottuk.

A Fejér Megyei Agrárkamara 2005. szeptemberétõl NVT tanácsadói hálózatot állított fel az eddig mûködõ kamarai tanácsadó hálózatára építve.

Az Agrárkamara kamarai tanácsadói részt vettek az FVM Képzési és Szaktanácsadási Intézete által megszervezett Nemzeti Vidékfejlesztési Terv Tanácsadó képzésben és sikeresen vizsgát téve szerepelnek az NVT Képzési Jegyzékében. Ezáltal jogosulttá váltak arra, hogy a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv egyes támogatási jogcímeiben érintett (és az az után érdeklõdõ) gazdálkodók számára közvetlenül közhasznú (ingyenes) információs és szaktanácsadási feladatokat lássanak el megyénkben. (NVT általános ismeretek, MVH NVT-vel kapcsolatos eljárásrendje, Az EU Környezetvédelmi, állatjóléti és higiéniai elõírásainak való megfelelés, Mezõgazdasági területek erdõsítése; Mezõgazdasági termelõk nyugdíj elõtti támogatása, Szerkezetátalakítás alatt álló félig önellátó gazdaságok támogatása, Termelõi csoportok létrehozásának és mûködésének támogatása, Agrár-környezetgazdálkodást folytatók támogatása, Kedvezõtlen adottságú területeken  gazdálkodók támogatása témákban)

Hogy a gazdálkodóknak az információért ne kelljen Székesfehérvárra, illetve a kistérségi tanácsadó irodákba elmenni a megye  48 településén rendszeresen kihelyezett fogadóórákat tartunk.

Feladatunk, hogy segítsük a termelõket az NVT-vel kapcsolatban megjelenõ jogszabályok értelmezésében, felhívjuk a figyelmet a támogatási igénylések feltételeire, határidõkre, a kötelezõen csatolandó mellékletekre, stb. Ezen túlmenõen az aktuális támogatási kérelmek, támogatási igénylések, illetve kifizetési kérelmek, permetezési napló, gazdálkodási napló kitöltésében, értelmezésében, stb. is hathatós segítséget nyújtunk.

Hogy a gazdálkodók információhoz való jutását megkönnyítsük tíz eMagyarország pontot nyitottunk a megyében.  A szélessávú internet hozzáférést ingyenesen biztosítjuk az érdeklõdõknek.

 

A Fejér Megyei Agrárkamara Agrár  Kht-je  az alábbi szolgáltatásokat kínálja tagjainak és a kívülállóknak:

 

Származási bizonyítványok kiadása, hitelesítése
Agrár szaktanácsadás
Adó-tanácsadás
Pályázatfigyelés, pályázatkészítés (agrár- és vidékfejlesztési támogatások /Nemzeti Fejlesztési Terv, Nemzeti Vidékfejlesztési Terv/, KüM, GKM, KVM pályázatai, stb.)
Tájékoztató az egyéb Európai Uniós pályázati lehetõségekrõl
Aktuális, idõszerû témákban elõadások, fórumok szervezése (pl. agrártámogatások, gazdálkodók Európai Uniós felkészítése, gabonafélék intervenciós felvásárlása, agrár-környezetgazdálkodás, stb.)
Oktatás szervezés /(pl. mezõgazdasági gépkezelõi jogosítvány  megszerzése, méhészmester képzés, méhész szakmunkás képzés, virágkötõmester képzés, inszeminátor képzés, növényvédelem (zöldkönyv megszerzése)/   stb.
Mûszeres gabona- és olajosmag vizsgálatok (nedvesség, nyers fehérje, nedves sikér, esésszám stb.)
Elektronikus információ szolgáltatás (weboldalak mûködtetése)
Információs kiadványok készítése
Hirdetési lehetõségek biztosítása „Hírmondó” c. kiadványunkban
Kiállítások rendezése
GPS területmérés a területalapú támogatások igényléséhez
Tápanyaggazdálkodási tervek készítése (szántóföldi növények, zöldség, gyümölcs, szõlõ)


Cím:
Székesfehérvár
Honvéd u. 1.
8000
Magyarország


Telefon:
+36-22- 541-380


Fax:
+36-22-348-451


Email:
fmak@agrarkamara.hu


Weboldal:
http://www.datatrans.hu/agrar


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Pattanóbogár, a kártevő

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Amikor a kertünk zöldellő növényei váratlanul elkezdenek pusztulni, gyakran fejtörést okozhat a jelenség mögötti ok felfedezése. Ha azonban semmi nyilvánvaló okot nem találsz,...

Krumplitermesztés konténerben

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

A krumpli, vagy tudományos nevén a burgonya, hagyományosan a magyar konyha egyik alapvető alapanyaga. Azonban a hagyományos földben történő termesztés helyett egyre többen...

lila brokkoli

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ahogy a tavaszi napok hosszabbodnak és melegebbé válnak, a kertészkedés iránti lelkesedés is növekszik. A zöldségeskert sokak számára nem csak hobbi, hanem szenvedély, és mit...

Miért sárgul az aloe vera levele?

Miért sárgul az aloe vera? Íme a leggyakoribb okok

Az aloe vera leveleinek elsárgulása többféle okra vezethető vissza. Ha szeretnéd újra szépnek, életképesnek, erőtől virulónak látni a növényt, akkor ezeket ellenőrizd....

magról termesztés

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

A növénytermesztés magról kiváló módja annak, hogy költséghatékonyan és fenntartható módon saját zöldséget, gyümölcsöt vagy virágot termeszthessünk. Azonban nem elég...

sarkantyúka ültetése

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

A zöldségeskertek gazdagon termő földjein, ahol a praktikum és az esztétika összetalálkozik, kevés növény képes annyi sokoldalúságot és értéket hozni, mint a sarkantyúka...

Földkocka készítő

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

A kertészkedés mindig is egy örömteli tevékenység volt számomra, ami nem csak a szakmám, de a hobbim is egyben - különösen, amikor fenntartható módszereket alkalmazva...

Veteményeskert kialakításának lépései

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted, de valahogyan mindig csak halogatod? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket. Azt...

Háziállatként tarthatták a rókát?

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

 Egy ókori argentin temetkezési helyen talált rókacsontok vizsgálata alapján a tudósok azt a következtetést vonták le, hogy az akkor emberek háziállatként tarthatták a...

Lilaakácot mikor kell megmetszeni?

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

Virágzik a lilaakác, több kert, sőt utca is el van árasztva csodás virágokkal, és az ezzel járó kellemes illatokkal. Imádjuk a lilaakácot, ha te is, akkor minden bizonyára neked...

Bazsalikom termés növelés

Ezzel az egyszerű trükkel megduplázhatod a bazsalikom termésedet

Bazsalikom – a fűszer, ami nélkülözhetetlen a friss és aromás ételek elkészítéséhez. Legyen szó egy klasszikus olasz pestoról, egy frissítő nyári salátáról, vagy...

zöldbab ültetés lépései és időpontja

Közeleg a zöldbab ültetés ideje: Ezek a zöldbab ültetés lépése

Imádom a zöldbabfőzelék mellett, a zöldbabos húsételeket is, ezért úgy döntöttem, idén én is ültetek zöldbabot a veteményesben. Bizony! Első kérdésként fel is merült...