Az örök kérdés a diófalevél. Káros? Avagy mégsem? Komposztálni lehet és gyógytea is készíthető belőle!

Az örök kérdés a diófalevél. Káros? Avagy mégsem?

Varga Zsanett, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Vajon miért nem keverhetjük össze és zsákolhatjuk el a dió levelét más növény lehullott lombjával egy őszi kertrendezés során? Pedig a diófalevélnek nagyon sok hasznos tulajdonsága is van, számos betegség kezelésére is alkalmas. A következőkben választ adunk erre a kérdésre.

Káros vagy nem a diófalevél?

A diófalevél


Található a diófában egy juglon nevű anyag, amely növekedésgátló hatással rendelkezik. Megfigyelhetjük, hogy a diófa alatt nem marad meg semmilyen növény, hiszen a földre hullott levelek tartalmazzák ezt az anyagot. Amennyiben nem tudunk naponta foglalkozni a levelek összegereblyézésével, így ez az anyag könnyen bekerülhet a földbe. Egy jókora őszi eső pedig még segít is meggyorsítani ezt a folyamatot.

Hova tegyük a lehullott diófa avarját, esetleg felhasználhatjuk-e a háztartásban?


Már jó ideje bebizonyították szakemberek, hogy a diófa levele igenis komposztálható, hiszen a juglon nevű anyag ugyanúgy lebomlik, mint a levél többi része. Ha ezt a felhasználását választjuk, akkor a következő évben a kertben lévő többi növény is meghálálja majd gondoskodásunkat.

Diófalevél előnyei

Másrészt a diófalevélnek nagyon sok előnye is van! Teát készíthetünk belőle, ha a leveleket június végétől augusztusig leszedjük, megszárítjuk, összeaprítjuk és száraz, hűvös helyen tároljuk mindaddig, amíg fel nem használjuk. 
 

Diófalevélből teakészítés folyamata és gyógyhatásai:

 
1 kiskanál összeaprított diófalevelet forrázzunk le 2,5-3 dl vízzel, és hagyjuk állni lefedve 10-15 percig. Majd átszűrve már ihatjuk is a gyógyteánkat. Gyulladáscsökkentésre napi 2-3 csészével ihatunk belőle. A levelek összehúzó hatása miatt használhatjuk enyhe hasmenésre, emésztési problémákra, továbbá a vérkeringés javítására, salaktalanító hatása van és nyirokrendszeri betegségek esetén is alkalmazható. Továbbá ezzel a teával a szem külső mosogatása hatásosan oldja a szemfenéken lerakódott plakkokat és enyhe látásjavító hatással is bír.
 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Fekete István Zalai Állat- és Természetvédõ Egyesület

Állatvédõ szervezet Szvitek Erzsébet Cím: Zalaegerszeg Vasvári Pál u. 3. 8900... Tovább

talajtakarás (mulcsozás)

célja a talaj megvédése a túlzott kiszáradástól v. elsodrástól (->defláció, —>... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Környezetgazdálkodás Környezetvédelem