Védekezés darazsak ellen - hogyan érdemes védekezned a darazsak ellen?

Így szabadulj meg hatékonyan a kertedet terrorizáló darazsaktól

Szélesi Ferenc - Főkertész,GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Védekezz hatásosan a darazsak ellen

2. Darázstaszító növények

A darazsak ellen észrevétlenül is felvehetjük a küzdelmet. Jelöljük ki azokat a részeket a kertben vagy udvarban, ahol szívesen pihengetünk, és ahol nem szeretnénk darazsakkal találkozni, és ültessünk néhány zöld levelű növényt. A fodormenta, kakukkfű, citronella, eukaliptusz és a fehér üröm természetes darázstaszítókként funkcionálnak, ráadásul egy kis extra színt és változatosságot is vihetünk velünk kertünkbe.

3. Borsmenta olaj

A darazsak nemcsak a fodormentától irtóznak, valójában minden mentafajta taszítja őket – éppen ezért lehet olyan hatékony ellenük a borsmenta olaj. A különböző mentafajták ültetése egy jó lépés a darazsak távoltartásában, azonban tovább fokozhatjuk a védelmet: elég néhány csepp borsmenta olajat csepegtetni egy-egy vattapamacsra, és otthonunk különböző pontjain elhelyezni őket (amikről azt gyanítjuk, hogy a darazsak befészkelnék oda magukat).

Ilyen helyek például a veranda tetők és minden természetes rés és nyílás otthonunkban. Bizonyos darázsfajták megpróbálnak újabb fészket építeni egy olyan helyen, ahol korábban is letelepedtek, szóval h a máshonnan már távolítottunk el fészket, akkor ott is érdemes egy kicsit beillatosítani a környéket.

4. Darázsriasztó esszencia olaj keverékek

A borsmenta olaj hatékonyságát igazoló kutatás továbbá a citromfű , szegfű és gólyaorr esszencia olajokból készült keveréket 100 százalékig hatékonynak találta a darazsak távoltartására. Ezeket az olajokat és egy kis mosogatószert egy pumpás tubusban összekeverve könnyedén elkészíthetjük a legvészesebb darázsriasztót. Az előző pontban felsorolt helyekre fújjunk belőle egy keveset, hogy megelőzzük a fészekrakást. 

5. Darázscsapda cukorral és vízzel

Az ilyen egyszerű, mégis hatékony csapdák édes illatjukkal magukhoz csalogatják a darazsakat, amik ugyan rátalálnak a cukros vízre, de kimenekülni már nem képesek a csapdából. A legjobb, hogy egyszerűbb otthon elkészíteni őket, mint hasonló szerkezetet vásárolni az üzletekben. Az egészhez egy műanyag palackra lesz csak szükség, illetve egy kis ragasztószalagra, egy vágószerszámra, egy kis vízre és cukorra.

  • Fogjuk a palackot és vágjuk el a nyakánál.
  • Távolítsuk el róla a kupakot és a nyakat lefelé fordítva (mint egy tölcsért) helyezzük vissza a palackra.
  • Ragasszuk bele a „tölcsért” a palackba.
  • Helyezzünk egy kis cukros vizet a palackba – használhatunk még sört, vizet és ecetet is csaliként. Érdemes továbbá a tölcsért egy kis főzőolajjal bekenni, hogy a darazsak ne tudjanak megkapaszkodni a felületén és a csapdába csússzanak.
  • Helyezzük el a csapdát egy darazsak által gyakran látogatott helyen – jó előre tudni, hogy a csali egy idő után elég erős szagot kezdhet el árasztani, szóval ha a kinti étkezőasztal mellé tesszük, akkor lehet, hogy később át kell helyeznünk majd máshová.
  • Ha szeretnénk kiüríteni, akkor öntsünk bele forró vizet, hogy biztosan minden darázs elpusztuljon benne, vagy egyszerűen dobjuk ki és készítsünk másikat.

Az ilyen csapdák egyetlen hátulütője, hogy nem kínál végleges megoldást a darázsproblémára, főleg ha egy már kiépített fészekkel van dolgunk.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csumiz (Setaria italica [L.] convar, maxima Alef.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, Kínában régóta, nálunk csak az 1930-as évek óta... Tovább

Kiskörei Vízlépcső és öntözőrendszerei

a Tiszának a Tiszalöki és a Kiskörei Vízlépcső közötti duzzasztott szakasza, amely... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok kert