Elegem lett a tujákból egy életre - Ne ültesd te se a kertedbe!

Szélesi Ferenc, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Mindenki nagyon szereti a tujákat, köztük én is. Nekem viszont elegem lett ebből a növényből, mivel nem győztem pótolni az elpusztult egyedeket, sajnáltam mindet, mivel nagyon mutatósak télen-nyáron, de nem éri meg. Ráadásul felütötte a fejét egy új kártevő is, amit bemutatok nektek a most következő cikkben, illetve elmondom azt is, hogy miért nem kellene neked sem tuját ültetned a kertedbe!

A tuják és a múlt – Örök szerelemnek indult

Rengeteg tujám volt, legelőször 100 darabot ültettem el, sövényt szerettem volna létrehozni a segítségükkel. Nagyon büszke és boldog voltam pár év múlva, hiszen sikerült egy nagyon mutatós kis sövényt összehozni, aztán az ötödik évben jött a probléma. Először csak egy tujám lett beteg, persze, hogy a középső, permeteztem gombaölő szerekkel, később rovarölővel, majd kombinált szerekkel is, de nem sikerült megmenteni.

A tuják és a jelen – Mindennek vége

A baj az volt, hogy amíg én próbálkoztam, addig a rajta lévő kórokozó áttelepedett a mellette lévő növényekre is, szerencsém volt, jött a hidegebb idő, kiszedtem 15 növényt és pótoltam, szerencse azért volt, mert télen nem fertőződtek tovább a növények. Jött a tavasz, pár hónapig nem volt semmi gond, de nyár elején megjelent ugyanaz a betegség ismét, mint ősszel.

Itt már nem tudtam, mit tenni, kiszedtem a beteg növényt, akkor is terjedt tovább, a vége az lett, hogy őszre meg kellett válnom mind a 100 növénytől sajnos, nem volt lehetőség ugyanis arra, hogy megmentsem akár az egyiket is. Lehetetlen volt. Sok munkám volt vele, még több pénzt öltem bele, de utólag belegondolva egyáltalán nem érte meg. És, hogy miért fog ilyen sorsra jutni az összes magyarországi tuja? 

Mi a baj a tujákkal? 

Magyarországon egyre jellemzőbb a melegebb és szárazabb időjárás, ez pedig egyáltalán nem kedvez a tujáknak, a kórokozóknak és kártevőknek viszont annál inkább. A klímaváltozás és az ezzel járó stressz tényezők egyre jobban megviselik ezeket a növényeket, a kártevők egyre inkább terjeszkednek és pusztítanak el sokszor makkegészséges növényeket is.

Ráadásul idén felütötte a fejét egy új kártevő, amit ki sem lehet irtani, a növényeknek viszont nem kegyelmez. A következő oldalon megosztok még néhány érdekességet, illetve azt is elmondom, hogyan próbálkozhattok a védekezéssel, szóval érdemes lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

csőkutas talajvízszint-süllyesztő berendezés

nagyobb vízáteresztő talajokon a munkagödör víztelenítésének egyik módja. A csőkutak... Tovább

ellés

az a folyamat, amelynek során, a —>vemhességi idő elteltével, a magzat a magzatburkokkal,... Tovább

Tovább a lexikonra