Talajtakarási hibák: ez az 5 legrosszabb mulcsozási hiba a kertben

NA

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Új kertész voltam, és évekkel ezelőtt ültettem el az első zöldségeimet, amikor egy barátom adott nekem szénát a farmjáról, hogy használjam talajtakarónak. A talajtakaróba ültetés valóban előnyös lehet a növények számára azáltal, hogy melegben hűvösebben tartja a gyökereiket, segít a gyomok elleni védekezésben és megtartja a nedvességet a talajban. Így hát örömmel elfogadtam a szénát, szétterítettem vele a paprikám, az uborkám és a paradicsomom területét, majd hátradőltem, és figyeltem a növekedést. Ami leginkább nőtt, az a gaz volt! Bárcsak tudtam volna akkor, hogy előbb komposztálnom kellett volna a szénát, hogy elpusztítsam benne a gyommagokat, vagy más talajtakaró anyagot kellett volna választanom, például aprított leveleket. Gyere, megtanítom neked!

1. Ne használj talajjal kevert talajtakarót

Megfelelő komposztot kell keverni a termőtalajba annak javítása érdekében, de hagyd, hogy kéregtakaró feküdjön a talaj felszínén. A talajjal kevert talajtakaró nehézségeket okoz az ásásban és a gyomlálásban. Illetve soha ne használj fás talajtakarót talajjavítóként konténerekben vagy a talajban, mert a bomlási folyamat során megköti a rendelkezésre álló nitrogént, amely a növényekhez kerülhet. 
A zöldségek közül a fás szárú talajtakarók, például a kéregforgács nem a legjobb választás. Egy veteményeskertben az olcsó komposzt sokkal jobban végzi a mulcsozást, mint a drága dekoratív fás talajtakaró és táplálja a talajt is. Egy réteg fás talajtakaró is megnehezíti a gyomok gyors kapálását a sorok között; először el kell távolítani, gyomlálni, majd visszahelyezni a talajtakarót.

2. Kerüld el a friss mulcsokat

Ez az én kezdő hibám volt. A talajtakaró anyagok, például a trágya vagy a legelőkről, kaszákról, utcai és autópályákról származó széna gyommagokat tartalmazhatnak, valamint gyomirtó szermaradványokat, amelyek elpusztíthatják a növényeket. Hagyd állni a friss talajtakarót néhány hónapig, hogy kimosódjon a maradék, és hagyd, hogy a gyommagok kikeljenek és elpusztuljanak.

3. Vigyázz a kúszónövényekre

A kúszó szárral terjedő növények, különösen a gyepfű például a csillagpázsit, néha olyan erőteljesek, hogy közvetlenül talajtakarás alatt is megnőnek. Ne teríts talajtakarót ezekre a növényekre vagy azok közelébe, ha elkerülheted. Ehelyett azt javasolom, hogy tartsd kordában őket a talaj felett és alatt futó szegéllyel vagy áshatsz egy kis árkot egy meder mentén, így láthatod, hogy a futók megpróbálnak behatolni és eltávolítani őket, mielőtt a talajtakaróba kerülnének.

4. Szabadulj meg a gyomoktól talajtakarás előtt

Noha egy jó réteg talajtakaró képes elfojtani a kicsi, fiatal gyomokat, ne számíts arra, hogy varázslatosan eltünteti a jól beépült gyomokat. Jobb, ha eltávolítasz minden nagyobb gyomot és gyomfoltot, mielőtt rátakarnád őket, különben azonnal kipattannak. Vagy, ahogy az előző tippben megjegyeztük, egyesek tovább terjedhetnek a talajtakaró alatt.

5. Ne használj túl sok talajtakarót

A növényi gyökereknek oxigénre és vízre van szükségük a túléléshez, és egy nagyon mély talajtakaróréteg korlátozhatja mindkettő ellátását. Ráadásul a gombák is problémát jelenthetnek, ha a talajtakaró réteg túl vastag. A gombás szőnyegek kifejlődhetnek, és ténylegesen taszítják a vizet, amelyet először a talajtakarással próbál meg megtakarítani. 2-3 cm talajtakarás bőven elég és gazdaságosabb.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

További cikkek ebben a témában
Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

állatok tömege

a mérlegeléssel v. egyéb úton meghatározott, kg-ban (angolszász államokban fontban) megadott tömeg. Tovább

ipari csarnok

a gépműhely legnagyobb kiterjedésű részegysége, amelyben az erő- és munkagépek... Tovább

Tovább a lexikonra