10 hasznos tipp, amivel olcsóbb lehet a juhtartás!

Szélesi Ferenc

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Sokan azért döntenek a juhtenyésztés mellett, mert azt remélik, hogy ezek a jámbor állatok a farm költséghatékony, több ízben is hasznos lakói lesznek majd. No persze ennek bőven van valóságalapja, azonban a költségek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a juhok temérdek pénzt nyelhetnek el, ha az ember nem tudja, hogy hogyan is kezelje őket. Szerencsére kellő felkészüléssel és némi odafigyeléssel rengeteget spórolhatsz a juhtartáson. Akár profitot szeretnél kihozni belőlük, akár szimplán kevesebbet szeretnél költeni rájuk (anélkül persze, hogy elhanyagolnád őket), íme néhány spórolási tipp juhaidhoz!

Figyelj oda nyájadra

Ha spórolni szeretnél nyájadon, akkor foglalkoznod kell velük. Figyeld meg őket naponta 1-2 alkalommal (legalább egyszer etetéskor és azon kívül is) néhány percig, hogy időben kiszúrd a szokatlan dolgokat. Talán furcsán viselkednek, talán gyengeség, betegség jeleit mutatják – ha időben észreveszed ezeket a lehetséges (drága) problémákat, akkor időben közbeléphetsz, hogy csökkentsd az esetleges károk mértékét.

Minél többször tudod pár percig figyelgetni nyájadat egy nap során, annál jobb. Tudniillik, a juhok viselkedése az adott napszak szerint is változik – például ha egyikük gyakran ejtőzik késő délután, az jó eséllyel nem jelent bajt.

Azonban ha egy juh a többinél jóval több időt van a földön és alig eszik, akkor könnyen lehet, hogy valami komoly baja van. Nyájad nem feltétlenül fog kevesebbet fogyasztani, vagy több gyapjút termelni csak azért, mert gyakran nézegeted őket. De ha nem figyelsz oda rájuk, akkor előfordulhat, hogy drága állatorvosi ellátásra lesz szükségük, rosszabb esetben pedig több állatod is odaveszhet.

Tudj meg minél többet a juhokról

A hosszú éveken át gyűjtött tapasztalat aranyat ér, de ha még csak most kezdesz ismerkedni a juhtartás világával, akkor fontos, hogy minél több információt összegyűjts ezekről a nagyszerű állatokról és gondozásukról. Ha van esetleg olyan ismerősöd, aki tart juhokat, akkor mindenképpen vedd fel vele a kapcsolatot, hogy ellásson néhány jó tanáccsal.

Összességében próbálj meg minél több helyről tájékozódni a juhokkal kapcsolatban. Kereshetsz például könyveket is, amikben temérdek hasznos információhoz juthatsz. Minél többet tudsz a juhokról, annál könnyebb lesz spórolni rajtuk anélkül, hogy nélkülözésre kényszerítenéd őket. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-04

A juhászok is készülnek a húsvétra

Az európai piacon egyre erősödő kereslet tapasztalható, amit a korai húsvéttal egybeeső muszlim ramadán ünnep is tovább növel, ezért a juhászok is készülnek.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

További cikkek ebben a témában
Állatok Állatorvos Állattenyésztés

Tovább a Lexikonhoz

zöldbab-betakarító gép

a forgalomban levő gépek kétféle rendszerűek. Az egyik típusúnál a szedőujjak... Tovább

12/2006. (II. 3.) FVM rendelet

a Nagy-Somlói borvidék védett eredetû borairól A szõlõtermesztésrõl és a... Tovább

Tovább a lexikonra