Ezért nincs helye a te otthonodban sem a grincsfának!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Pár éve kezdte fénykorát élni Magyarországon a grincsfa, tavaly szinte minden egyes háznál láthatunk egy-egy szép darabot. Nézzük, mit érdemes tudni a grincsfáról, mostani cikkemben mindent elmondok, amiről eddig még nem hallottatok! 

A grincsfa története, eredete

Ha azt halljuk, hogy grincsfa, akkor azonnal a Ron Howard által rendezett, Jim Carrey főszereplésével készült nagysikerű film jut az eszünkbe. Nem járunk messze az igazságtól, hogyha a grincsfa eredete után kutatunk, ugyanis a történet Amerikából származik. A Grincs című könyvet 1957-ben írta meg Dr. Seuss, azaz Theodor Seuss Geisel német származású amerikai író, karikaturista. A könyvet eredetileg gyerekeknek szánták, és a film alapját is ez szolgálta.

Mi/ki is az a grincs? 

Aki nem látta volna a filmet, elmondjuk, hogy a Grincs egy mesebeli zöld, szőrös lény, aki gyermekkorában egy félresikerült ajándék miatt megutálta a karácsonyt, így aztán elhatározta, hogy ellopja a karácsonyt. Egy kislánynak azonban sikerül rábeszélnie, hogy töltse velük az ünnepet, ám a városka polgármestere vérig sérti azzal, hogy borotvát ad neki ajándékba.

A Grincs ezen annyira felbőszül, hogy úgy dönt, ellopja a kifalvi Kik városka lakóitól a Karácsonyt. El is lopja az összes karácsonyfát, karácsonyi dekorációt, égőket, ajándékokat, de gonosz terve még sem sikerül, mert a városka lakói akkor is tovább ünnepelnek és énekelnek, hiszen a Karácsony nem a tárgyakban, hanem a szívekben él. Ezt az összetartást és szeretet még a Grincs sem tudja száraz szemmel végignézni, végül meglágyul a szíve, és egész Kifalvát vendégül látja a barlangjában, ahol ő maga vágja fel a pecsenyét az ünnepi asztalon. 

Mi a baj a grincsfával?

A grincsfa negatív szimbólumokkal van tele, ez a történet hozadéka. Alakja olyan, mint egy gúzsba között fenyő (a bűn megkötöz), a hegye nem felfelé, hanem lefelé lóg (nem Istenre mutat, hanem a földre, vagy ránk, esetlen egyenesen a pokolra. A zsurlóról érdemes tudni, hogy hagyományosan negatív növény, egyes mesékben Zsurló a neve a negatív szereplőnek is. És ha ez még nem lenne elég, elmondom, hogy Magyarországon téli-, és óriás zsurlóból kötik, melyek közül az előbbi súlyosan, az utóbbi enyhén mérgező. A grincsfán sem világítás, sem gyertya nincsen, csak a komorságot sugallja. 

Válaszd az adventi koszorút a grincsfa helyett! 

Az adventi koszorú az örökkévalóságot formálja meg kerek alakjával, gyertyáival a fényt és az életet szimbolizálja, egyre több fényével pedig a közeledő Krisztus teljes világosságára is előre mutat. Ráadásul minden gyertya szimbolizál egy fogalmat (ide kattintva bővebben olvashatsz az adventi gyertya színeiről). Ennek fényében elmondható, hogy sokkal szebb, hangulatosabb, meghittebb az adventi koszorú, mint a grincsfa, ha szeretnél ellesni pár remek adventi koszorúötletet, mindenképp kattints ide


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

További cikkek ebben a témában
Karácsony Karácsonyi díszek

Tovább a Lexikonhoz

takarónövény

a ->kettős termesztésben a gyámolításra szoruló növényt takaró, védő állomány, így pl.... Tovább

agrometeorológia

a ->meteorológiai viszonyoknak a mg. termelés tárgyaira, ill. folyamataira gyakorolt hatásával... Tovább

Tovább a lexikonra