Ezzel a trükkel hetekig friss maradhat a cseresznye

VN

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Szeretnéd, ha sokáig friss maradna a nyáron szüretelt ínycsiklandó cseresznye? Hidd el nekünk, friss cseresznyéből jóval zamatosabbak a piték, turmixok, mindenféle édességek, és ugye magában fogyasztva sem utolsó a cseresznye zamata, amennyiben kellőképpen friss! Mutatunk néhány trükköt, ami segíthet abban, hogy megőrizd a cseresznyék frissességét. 

Mit kell tudni a cseresznyéről?

Kezdjük az alapoknál, bevezetésképpen nézzünk meg néhány fontosnak tűnő infót a cseresznyékkel kapcsolatban. A cseresznye cseresznyefákon nő, élénkzöld szára van, és fényes, enyhén kemény, ehető külseje körülveszi a húsos, lédús belső teret és egy központi gödröt. Ez a gödör teszi a cseresznyét csonthéjassá, ilyen csothéjas még a szilva, és barackok is, amiknek szintén központi magjuk van. A cseresznye világszerte nő, szerencsére hazánkban is elég sok helyen. A cseresznyeszezon nyáron van, nyár elején, úgyhogy ideje, hogy te is megnézd, érett-e már a környéken a cseresznye. Ha a kertedben nincs is cseresznyefa, akkor is szüretelhetsz, hiszen számos helyen lehet cseresznyét szedni. Ezen felül pedig a piac biztosít még tök jó helyet a friss cseresznyék beszerzéséhez.

Meddig marad friss a cseresznye?

A friss cseresznye három-négy napig eláll, ha a pulton tárolják, és akár egy hétig is eláll a hűtőszekrényben. De ha szeretnéd ennél hosszabb ideig tárolni, akkor az is lehetséges. Nemcsak befőzni, hanem lefagyasztani is le lehet a cseresznyét, ami később nagyszerű leves, vagy sütemény alapanyag lesz. A titok csak az a cseresznye kapcsán, hogy közvetlenül felhasználás előtt szabad csak megmosni, tehát például közvetlenül azelőtt, hogy elraknád a mélyhűtőbe. Fagyasztóban aztán akár fél évig is eláll a cseresznye, tehát semmit sem veszít a zamatából télig.

Tippek, hogy sokáig friss maradjon a cseresznye

Akár te magad szeded le a cseresznyét, akár piacon, vagy boltban vásárolod, minden bizonnyal érdekel a titok, hogy milyen kis trükkökkel tudod elérni, hogy viszonylag sokáig elálljanak. Az alábbiakban mutatunk 5 tippet is, hogy tovább frissen tudd tartani a cseresznyét:

  • Legyen száraz a cseresznye! A cseresznyét ne mossuk, mert a nedvesség felgyorsítja a romlást. Ha nedvesek, töröljük szárazra papírtörlővel. Csak közvetlenül fogyasztás vagy főzés előtt öblítsd le hideg vízzel.
  • Távolíts el minden rossz cseresznyét. Ellenőrizd, hogy nincs-e zúzódás a cseresznyén. Ha valamelyik elromlott, távolítsd el a többi közül, és dobd ki azonnali hatállyal, mert egy rossz gyümölcs, hamar sok rossz gyümölcsöt eredményez.
  • Tartsd a szárat a cseresznyén. Az élénkzöld szár a frissesség jele, és ha leszeded, a cseresznye gyorsabban megromolhat, ezért nem kell leszaggatni azt, csak közvetlenül fogyasztás, felhasználás előtt! Sokan szeretik, ha már a piaci mérlegelésnél sincsenek szárak, de ez gyors romláshoz vezethet.
  • Helyezd a cseresznyét egy tiszta tálba, sötét helyre. A cseresznye válogatása után óvatosan helyezd egy tálba őket, és amíg nem fogyasztod, használod fel őket, mehetnek a spájzba, vagy ha alég hely van, akkor akár a hűtőbe is. Hűtőszekrényben sokkal tovább friss marad a cseresznye! Ha kint tartod őket a konyhapulton, mondjuk azért, hogy egyen belőle a család, ügyelj arra, hogy ne érje közvetlen napfény, mert a hő hatására pépes lesz.
  • És a titkos trükk a cseresznyék tartósításával kapcsolatban: hosszabbítsd meg a cseresznye eltarthatóságát, azzal, hogy sütőlapra teszed! Ha hosszabb ideig szeretnéd tárolni a cseresznyét, egy tepsiben különítsd el egy rétegben, és tedd be a hűtőszekrénybe. Ha így helyezed őket, elkerülheted a zúzódásokat, és frissebbek lesznek a hűtőnek köszönhetően. 
     

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-04-09

Málnatermesztés mesterfokon - ezekre figyelj oda egy kertész szerint

A málnatermesztés nem ördöngösség, de vannak bizonyos tippek és praktikák, amiket neked is be kell tartanod, mutatjuk egy kertész tanácsival, hogy mire figyelj.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

További cikkek ebben a témában
gyümölcs Házi kert

Tovább a Lexikonhoz

hasnyálmirigy

a gerinces állatok kettős elválasztású, lebenyes szerkezetű, összetett csöves-bogyós... Tovább

hibridóma (hibrid sejt, kiméra)

egy mielómasejt (tumorsejt [daganat]) és egy plazmasejt (immunglobulin-termelésre képes... Tovább

Tovább a lexikonra