Segítsd a madarakat átvészelni a telet!

Segítsd a madarakat átvészelni a telet!

Puskás Rékka, SFV, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A legtöbben szeretjük a dalosmadarakat, örömünket leljük a szépségükben, csicsergésükben. Ahogy közeledik a tél, ezeknek a kismadaraknak egy része melegebb éghajlatra költözik, elvándorol délre. Azonban vannak olyanok, akik nem mennek sehova, hanem elszórt morzsákon és füstölgő kémények mellett melegedve próbálják túlélni a hideg hónapokat. Segítsük őket néhány apró gesztussal, hogy tavasszal újra madárcsicsergésre ébredhessünk!

Íme néhány dolog, amit megtehetsz télen a kismadarakért!

Miért fontos a kismadarak etetése?

Legtöbbünk örömét leli a dalosmadarakban, akár azért, mert végtelenül bájosak, akár azért, mert szeretünk madárcsicsergésre ébredni. De nem csak azért fontos télen is etetnünk őket, hogy élvezetünket leljük bennük. Ezek a kismadarak nem csak magvakat, de bizony rovarokat, kártevőket is esznek. Ha a téli hónapok alatt magadhoz szoktatod őket, akkor a melegebb idő beköszöntével is visszajáró vendégeid lesznek, és elfogyasztják azokat a bogarakat, férgeket, melyek egyébként a növényeket károsítják.

Tegyél ki nekik magvakat!

Az egyik legkézenfekvőbb megoldás különböző magvakat szórni ki a madaraknak, vagy olyan, általában gömb alakú, előre elkészített kis ételcsomagokat, melyeket kifejezetten nekik állítottak össze. Arra az egyre figyelj, hogy ha szórsz valahova nekik eleséget, azt próbáld olyan helyre, ahol a macskák nem érik el, és még véletlenül sem fognak rátámadni szegény kismadarakra. 

Tegyél nekik ki szalonnahéjat!

A mindenféle magvak mellett érdemes szalonnabőrt, szalonnahéjat is kiakasztani nekik, akár a maradékból, amit egyébként kidobnál, vagy a kutyusodnak adnál. A szalonnabőrben lévő zsír ugyanis segít a madaraknak átvészelni a hideget, hiszen egyfajta szigetelést biztosítanak a számukra. Ezt is próbáld olyan helyre tenni, ahol a kismadarak anélkül tudnak belőle csipegetni, hogy a különböző kerti ragadozók támadásától kéne tartaniuk.

Telepíts madáretetőt!

Amennyiben igazán odaadóan szeretnél gondoskodni a kertedbe látogató kismadarakról, a legjobb, amit tehetsz, hogy kitelepítesz nekik egy madáretetőt. Egyfelől, mert tudsz nekik oda magvakat és egyéb étkeket, akár szalonnabőrt is kitenni. Másfelől, ha a madáretetőnek vannak oldalai, akkor egy szélvédett zugot biztosítasz így nekik, ahova behúzódhatnak, ha fagyos szelek kezdenek fújni. Olyan madáretetőt érdemes beszerezni, vagy csinálni, ami egy pózna tetején áll, mert így azt is biztosítod, hogy a macskák és egyéb ragadozók ne tudják őket elkapni.

Ha egyszer elkezdted, ne hagyd abba!

Ez mondhatni a legfontosabb szabály a kismadarak téli etetésével kapcsolatban. Ha egyszer elkezdted, semmiképp ne hagyd abba! Ők ugyanis megszokják, megtanulják, hogy itt eleség vár rájuk, számítanak rá a tél során, így ha egyszer csak abbahagyod, elvágod ezt az eddig biztos élelemforrást, akkor szegény kismadaraknak még keményebb lesz a tele.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

45 nap az életük és értünk dolgoznak: ilyen a méhek hihetetlen élete

Ismerd meg a méhek csodás világát! Fedezd fel a méhek rövid, de munkás életét, és tudd meg, hogyan járulnak hozzá a méhek a mezőgazdasághoz és az ökoszisztémához!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kaparóláncos etető

elsősorban a mélyalmos baromfitartásnál használt takarmányszállító szerkezet. A padlón... Tovább

takarmányrépa (Béta vulgáris convar. crassa Alef.)

a libatopfélék (Chenopodiaceae) családjába tartozó répa változata. Őse a Földközi-tenger... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Házi kert kert